Archív článkov

Idea plne zvíťazila vtedy, keď sa aj pre jej niekdajších protivníkov stane samozrejmým predpokladom myslenia. Na začiatku 70. rokov túto starú pravdu potvrdil prezident Richard Nixon, ktorý celé desaťročia obhajoval ekonomickú politiku orientovanú na dopytu, keď prekvapenej svetovej verejnosti oznámil: "Now, we are all Keynesians."

Dnes je...

Veľa sa diskutuje o populizme, ale menej sa analyzuje, čo tento termín naozaj označuje. Pokúsime sa analyzovať dva najznámejšie z populistických javov v druhej polovici 20. storočia - v Argentíne a Grécku.

Argentína aj Grécko reprezentujú krajiny, kde populizmus dlho dominoval v domácej politike (minimálne v Grécke bol dokonca prítomný v...

Ak sa dnes hovorí o tom, čo prinesie globalizácia, uvádza sa len polovica pravdy - nehovorí sa o rizikách, ktoré z nej vyplývajú. Existujú jej tri hybné motívy: Vytváranie prijateľnejšieho prostredia pre nadnárodné ekonomické organizácie, kde 30 % spoločností ovláda už dnes 90 % globálneho trhu. Vplyv fúzií a spájania firiem, tento pohyb sa urýchľuje a zachytáva...

Keď sa v rokoch 1989 až 1991 rozpadol bipolárny svetový poriadok založený na vzájomnom ohrození tak, že slabšia superveľmoc ustúpila, eufória a mierový optimizmus neovládli scénu len v západných krajinách.

V bývalých socialistických krajinách štátna, kedysi marxistická inteligencia úprimne verila, že teraz sa Východ a Západ stanú partnermi...

Po roku 1989 sa na Slovensku zásadne zmenili životné podmienky. Jednou z významných okolností, ktoré spoluutvárajú životné pocity každého, ale najmä mladého občana, je možnosť slobodne cestovať. Staršie generácie majú hlboko v podvedomí zakódovanú predstavu "ostnatého drôtu", najmä na malom úseku hraníc Slovenska a Rakúska v blízkosti Devína a Petržalky.

...

Napriek veľkým nádejam, ktoré sa vkladali vo voľbách do protimečiarovskej koalície, ani jej sa nedarí zastaviť všeobecný rozklad našej spoločnosti a devastáciu krajiny, ktorá trvá už viac ako desať rokov. Je síce pravda, že bombastickým predvolebným sľubom sotva niekto pri volebných urnách veril, pretože to boli vzdušné zámky aj pre najjednoduchšie mysliaceho...

V súčasnosti sa čoraz viac odborníkov domnieva, že úspech či neúspech transformácie závisí od základných sociálnych a kultúrnych modelov uvažovania, ktoré rozhodujúcou mierou ovplyvňujú myslenie a konanie všetkých členov spoločnosti, či už ide o radových občanov, alebo politikov, verejných činiteľov a veľkopodnikateľov tvoriacich politicko-ekonomické elity.

...

"Non videri, sed esse!" - "Nie zdať sa, ale byť!" Istou obdobou historikov sú autori sci-fi. Mnohí spomedzi týchto mužov fantázie sa pohybujú s istotou aj v doméne svojich kolegov. Najmä vtedy, ak ich vedecko-fantastická tvorba chce byť kvalitná, napríklad v oblasti alternatívnej histórie.

Príkladom toho môže byť spisovateľ Poul...

E-mailový vírus "I love you" spôsobil škody skoro za 33 miliárd DM. Aspoň takýto ich odhad uverejnila americká vláda pred parížskou konferenciou G-8 o internetovej kriminalite, ktorá sa uskutočnila začiatkom mája. Je to ideálny predpoklad na presadenie dlho sledovaného cieľa - kriminalizovať anonymitu v sieti.

Francúzsky premiér Lionel...

Leviathan Thomasa Hobbesa z roku 1651 - tento obraz človekom vytvoreného štátneho monštra - ovláda politické myslenie až do dnešných čias. Pretože Behemotha, proti ktorému sa Leviathan postavil, nikdy úplne neporazili.

Podľa Hobbesa panuje v prírodnom stave výlučne svojvôľa jednotlivca. Pretože ju však brzdí svojvôľa ostatných, život...

Večery už nie sú nudné a sviatky už nie sú šedivé. Tanec okolo zlatého teľaťa nepozná nijaké hranice. Burza dnes pracuje každý deň, akoby sme boli svedkami večnej konjunktúry. Nájdu sa však aj pochybovači. Finančné krízy deväťdesiatych rokov (Mexiko 1994, Ázia 1997, Rusko 1998 a Brazília 1999) vyľakali medzinárodné finančné inštitúcie.

...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984