Archív článkov

Vláda premiéra Igora Matoviča je pod obrovským tlakom. Jednoročný zápas s covidom, keď počty infikovaných stále rastú, musíme hodnotiť ako neúspešné obdobie.
Obsadenie nemocničných lôžok covidovými pacientmi presiahlo počet štyritisíc a zdravotný systém sa dostáva na hranu svojich možností. Počet mŕtvych sa blíži k ôsmim tisíckam a Slovensko sa dostáva na vrchol...

Upozornenie: Editor sa s obsahom nasledujúceho textu nestotožňuje. Článok okrem názoru či názorov obsahuje priamu výzvu, komu majú voliči dať svoj hlas.

+ + +

Smer v týchto voľbách všetko postavil na jednu kartu, ktorou je ochrana sociálneho štátu.
Na prvý pohľad by sa to mohlo javiť ako plne oprávnená SD požiadavka.
Ak však posudzujeme tento program v kontexte 12-ročnej...

Všetky strany sa oháňajú slovom boj a touto vojenskou terminológiou sa vzájomne hecujú či vo vnútri strany alebo medzi sebou. Preto môže byť zaujímavé pozrieť sa na volebný zápas s touto terminológiou, ukázať na frontové línie, na ktorých sa má rozhodnúť o výsledkoch volieb, a aké základné otázky sa rysujú pre občanov.
Samozrejme, sú aj podružné, sekundárne línie,...

Volebná prezidentská kampaň sa dostáva do obrátok. Prezidentskí kandidáti obchádzajú Slovensko a všetci sľubujú, že bude, ako nebolo...
Marketingové štáby každého kandidáta nás zasypávajú informáciami, nastajlovanými tvárami a optimistickými programami zmien pre Slovensko.
Občania vedú diskusie o svojich kandidátoch a každý chce každého presvedčiť, že ten ich je najlepší.
...

Táto otázka sa vždy raz za čas otvorí v médiách, no bez nejakého reálneho výsledku.
V časoch slávy a úspechov to bola tak trochu aj nezmyselná a nepatričná otázka.
Kritika Smeru, že je v podstate podnikateľským projektom, ktorý má svojich akcionárov s presne dohodnutými pravidlami, sa objavuje od jeho vzniku. Často sa uvádzajú aj zakladatelia tejto skupiny, ba dokonca podľa stanov...

Minulý týždeň špeciálny prokurátor pán Kováčik mal zaujímavý rozhovor v TA3, ktorým však musel vydesiť mnohých občanov.
Ukázal nám nielen, ako funguje táto inštitúcia, ale i to, ako sa vyostruje personálna situácia na Generálnej prokuratúre. Potvrdil, ako boli a i dnes sú mnohí pracovníci pospájaní nielen s vládou, parlamentom, Najvyšším súdom, ale, bohužiaľ, aj s ...

Liberalizmus a trhová ekonomika sa považujú za hlavné mechanizmy moderného kapitalizmu.
Liberalizmus však predstavuje veľmi široký prúd názorov a postojov. Zložitosť jeho interpretácie je daná aj tým, že inak a často i protichodne sa vykladá v EÚ a inak v USA.
Na čom sa asi všetci zhodnú, je to, že jeho nositeľom je jedinec, indivíduum, ktorému je dovolené...

Ministerstvo vnútra predstavuje štátnu inštitúciu, ktorá popri iných, civilných oblastiach sa má primárne starať o vnútornú bezpečnosť svojich občanov.
Ak toto je jeho hlavná úloha, musíme sa pýtať, prečo sa taký ostrý zápas v postsocialistických krajinách vedie o jeho kontrolu. Za socializmu všetci chápali ministerstvo vnútra najmä ako silu, ktorá sa v prvom rade...

Predseda Smeru asi nemal svoj najlepší deň, keď predstúpil pred kamery, aby zaujal stanovisko k výsledkom župných volieb.
Udržovať neadekvátny optimizmus škodí nielen predsedovi, ale aj celej strane.
Na každé voľby je možné pozerať sa z viacerých hľadísk.
Z politického hľadiska sú voľby testom či obrazom nálad občanov, informáciou o ich zmýšľaní,...

Veľmi dôležitou otázkou krajských volieb je, do akej miery sa ich výsledky zhodujú s voľbami, resp. odlišujú od volieb, ktoré sa tento rok konali v Nemecku, Francúzsku, Rakúsku, Česku.

Za hlavné politické trendy považujem nasledovné:

dramatický prepad liberálnej ľaviceoslabenie liberálnej pravicenástup protimainstreamových, resp....

Zmena na čele USA vyvoláva ostré protichodné nálady v americkej spoločnosti.
Časť ľudí sa raduje z nového prezidenta a zo zmeny politickej klímy, druhá sa preteká v koncipovaní čiernych vízií a predpovedí nástupu nekultúrnosti a fašizmu.
Táto druhá časť Ameriky zahŕňa takmer všetky umelecké, mediálne, novinárske... skupiny, ktoré predstavovali oporu doterajšiemu politickému...

Verejná komunikácia sa od vynájdenia kníhtlače až po vznik sociálnych sietí demokratizuje a vytvára čoraz väčší priestor pre všetky typy názorov.
Prináša to pluralitu názorov, v ktorej nemusí vždy víťaziť ten, kto je bližšie k pravde, ale často vyhrávajú tí, ktorí nájdu vhodnejšiu a pôsobivejšiu formu na prezentáciu svojich názorov.
Všetky doterajšie hlavné...

Nik asi nepochybuje o tom, že ak zasadá najsilnejšia politická strana, môže to mať dôsledky pre celú spoločnosť a aj pre každého občana.
Je však zlé, ak sa hodnotenie snemu Smeru-SD ponecháva iba na denníky SME a N, ktoré to, samozrejme, vidia a posudzujú cez svoje ideologické okuliare. Aj tento snem je pre nich iba dôkazom úpadku, populizmu a perfídnosti Smeru a ...


V tomto období uplynie rok od pozvania stoviek tisícov utečencov do Nemecka a od zrušenia všetkej, dovtedy funkčnej legislatívy ich vstupu do EÚ. Na začiatku imigračnej krízy sa médiá vyžívali v napádaní vlastných občanov EÚ, ktorí si uvedomovali možný negatívny dosah tohto sťahovania národov a boli hanebným spôsobom obviňovaní z xenofóbie a fašizmu.

...


Už od čias prvej vlády Roberta Fica sa opakujú v médiách tvrdenia, že Smer-SD nie je sociálnodemokratická strana. Vyčítajú jej, že je veľmi vzdialená takým princípom, akými sú otázky ľudských práv, multikulturalizmu a obhajoba minorít. Rovnako vo svojich vystúpeniach sú najvyšší predstavitelia tejto strany podľa nich často politicky nekorektní.
Výroky na...

Voľby máme všetci za sebou a môžeme si vydýchnuť.
Hororový pat sa podarilo prekonať a našiel sa dostatok politickej vôle na vytvorenie väčšinovej ľavo-pravej koalície. Vyhnúť sa tak nejasným experimentom s úradníckou vládou, resp. zopakovaniu volieb.
Riešenie, ktoré sa zvolilo, je z reálnych možných kombinácií asi to najlepšie.
Hra o víťazstvo medzi...

Výsledok volieb je všeobecne známy.
Do parlamentu sa dostalo osem politických strán, z ktorých iba jedna je ľavicová, sedem je pravicových.
Šesť strán možno považovať za štandardné strany, dve za neštandardné.
Z ôsmich strán je šesť euroskeptických, niektoré z nich požadujú vystúpenie z EÚ, dve strany sú proeurópske.
Všetky strany s výnimkou SNS a ...

Imigračná kríza predstavuje závažný spoločenský fenomén, ktorý nastoľuje otázku existencie i samotného prežitia mladého projektu, akým je EÚ.
Ukazuje sa, že zakladatelia tohto projektu ho ponímali tak široko, aby mohol vyhovovať čo najväčšiemu počtu občanov i štátov, a aby každému, kto chcel podliezť túto závoru, to bolo umožnené. Názorným príkladom je vstup Grécka...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984