Mimochodom

Spomedzi štátov Európskej únie dopadla ekonomická kríza najtvrdšie na Lotyšsko. Banky v krajine veľmi sprísnili poskytovanie úverov, takže narástla popularita malých spoločností ponúkajúcich ľahké pôžičky. A hospodárske problémy stimulovali kreativitu podnikavcov.
Počet zobrazení: 1719

Spomedzi štátov Európskej únie dopadla ekonomická kríza najtvrdšie na Lotyšsko. Banky v krajine veľmi sprísnili poskytovanie úverov, takže narástla popularita malých spoločností ponúkajúcich ľahké pôžičky. A hospodárske problémy stimulovali kreativitu podnikavcov. Nová úžernícka spoločnosť Kontora napríklad za pôžičku 500 latov (asi 700 eur) žiada ako istinu nesmrteľnú dušu. Ponúka pôžičky od 50 latov na úrok, ktorý po troch dňoch od podpisu zmluvy začne rásť o percento denne. Za rok to teda môže byť 362 percent.

„Čo spravíme, keď klienti nebudú splácať? Prídu o dušu, to je všetko,“ tvrdí šéf Kontory Viktor Mirjošenko. Za prvé dva mesiace činnosti podľa neho pôžičku získali vyše dve stovky ľudí. Lotyšské cirkvi obviňujú Kontoru z nejasných motívov vrátane satanizmu či okultizmu. Podľa kresťanov je takáto zmluva proti Božiemu slovu a aj neverci by sa mali zamyslieť nad jej dôsledkami.

Zdá sa, že ekonomická kríza postavila na hlavu aj princípy, ktorými sa doteraz riadili úžerníci. Neplatí už ani staré heslo zbojníkov a finančníkov – Bohu dušu a mne peniaze. V ére peňazí nekrytých hodnotami, (bez)cenných papierov a toxických úverov sa jediným aktívom, ktoré sa nedevalvuje, stáva opäť – duša. Lotyši pochopili to, čo tvrdia napokon aj cirkvi – že cena nesmrteľnej duše je väčšia ako cena peňazí, a určite väčšia ako cena dnešného dolára. Ich nápad, či už za ním stojí Satan alebo nie, má potenciál vyriešiť viacero svetových problémov.

Keďže tu máme kapitalizmus, nepôjde, samozrejme, o žiadne zduchovnenie alebo odklon od prehnitého materialistického sveta, ale o obchod. S dušami. Tie, ako hlavná cenina budúcnosti, by mohli vyriešiť aj problém s nekrytými peniazmi – štáty by ich tlačili toľko, koľko majú duší. V dôsledku uznania ceny a dôležitosti tejto nemateriálnej komodity by sa napokon aj cirkvi mohli prestať tváriť pobúrene, a namiesto toho začať vymýšľať vzorec, podľa ktorého vypočítajú, aká časť nových peňazí im od štátov pripadne vzhľadom na počet ovečiek-dušičiek v košiari.

* * *

V roku 2050 bude na svete viac storočných ľudí, ako je dnes Slovákov – vyše šesť miliónov. Podľa predpovedí Štatistického úradu USA budú storoční najrýchlejšie rastúcou vekovou skupinou a ich počet bude narastať viac ako dvadsaťkrát rýchlejšie než množstvo celkovej populácie. V roku 2017 bude na Zemi po prvý raz v histórii žiť viac ľudí starších ako 65 rokov než detí pod päť rokov. Starnutie vo vyspelých krajinách bude čiastočne kompenzované rastom mladej populácie v Latinskej Amerike a Afrike, svetový vekový priemer tak vzrastie „len“ na 37 rokov. Reformy penzijných a zdravotných systémov budú však nevyhnutné na celom svete.

Ako by svetu nestačila finančná kríza, valí sa naň aj kríza demografická. Za obe si pritom môže svet sám. Tú demografickú si spôsobil okrem iného prílišnou dostupnosťou kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá zapríčinila, že sa príliš veľa ľudí dožíva príliš vysokého veku.

Slovenská pravica však má na demografickú krízu recept, ktorý navyše pomôže štátu šetriť. Súčasné hospodárske problémy priam nabádajú na škrtanie verejných výdavkov a páranie sociálnej siete, a ak bude nasledujúce volebné obdobie patriť pravici, racionalizačné opatrenia a uťahovanie opaskov sa iste prejavia aj v zdravotníctve. Keď sa zmenší počet nemocníc, opäť sa spoplatnia návštevy u lekára a zároveň sa posilní druhý dôchodkový pilier na úkor Sociálnej poisťovne, hneď bude štátna kasa plnšia a demografická kríza zažehnaná – Slovensko zázračne omladne a v jeho uliciach sa zrazu budú prechádzať len mladí a zdraví. A na našu reformu penzijného a zdravotníckeho systému sa budú chodiť pozerať aj z Ameriky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984