Čo sa kde deje

Hoci bolo zavretie väzenia na Guantaname jedným z prvých krokov amerického prezidenta Obamu v úrade, z nového vyhlásenia člena jeho vlády vyplýva, že cudzí väzni môžu byť zadržiavaní na dobu neurčitú napriek tomu, že ich vojenský súd označí za nevinných.
Počet zobrazení: 1141

Hoci bolo zavretie väzenia na Guantaname jedným z prvých krokov amerického prezidenta Obamu v úrade, z nového vyhlásenia člena jeho vlády vyplýva, že cudzí väzni môžu byť zadržiavaní na dobu neurčitú napriek tomu, že ich vojenský súd označí za nevinných. Právnik Pentagonu Jeh Johnson sa na formálnom vypočutí v Kongrese minulý týždeň vyjadril, že prepustenie konkrétnych väzňov nebude závisieť od vyjadrenia súdu, ale od toho, či ich bude americká vláda považovať za hrozbu.

Na tom istom vypočutí zazneli aj rozdielne názory vládnych predstaviteľov na to, či by mali byť pred súdom prípustné informácie získané mučením. Poradca ministra spravodlivosti pre národnú bezpečnosť David Kris povedal, že federálne súdy by mohli zrušiť rozhodnutia urobené na základe vyhlásení získaných donútením. Podľa viceadmirála Bruce MacDonalda, najvyššieho sudcu amerického námorníctva, by sa však k vyhláseniam zadržaných malo pristupovať podľa toho, či sú spoľahlivé, a nie podľa toho či boli získané mučením.

* * *

Zvrhnutý honduraský prezident Manuel Zelaya odišiel minulý týždeň do Washingtonu, kde sa stretol s americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou. Podporu Spojených štátov amerických sa zvrhnutá vláda snaží získať od puču, ktorý sa uskutočnil minulý mesiac. O podporu sa však uchádza aj pučistická vláda a do amerického hlavného mesta pricestovala delegácia honduraskej pravice.

Honduraský prezident patril do skupiny latinskoamerických progresívnych lídrov a zvrhli ho pučom, ktorý podporovala armáda. Nová vláda mu odmieta povoliť vstup do krajiny. Pri pokuse o prílet zablokovala armáda hlavné honduraské letisko a pohrozila, že ak príde do krajiny, budú ho súdiť. Tisíce demonštrantov, ktorí ho prišli na letisko privítať, rozohnali slzotvorným plynom a streľbou z guľometov, ktorej podľahli najmenej dvaja ľudia a mnohí ďalší boli zranení.

* * *

Južnú Áziu stále trápi, že monzúnové dažde sú slabé. Ak sa situácia nezlepší, hrozí slabá úroda a hlad. Monzúnové dažde, od ktorých závisí poľnohospodárstvo v juhoázijských krajinách, prišli tento rok neskoro. Zatiaľ čo na niektorých častiach subkontinentu už vytrvalé zrážky dokázali takmer dobehnúť dlhodobý priemer, severozápad je stále suchý. V niektorých indických zväzových štátoch sú zrážky až o 60, ba 80 percent pod dlhodobým priemerom.

* * *

Operácia v Afganistane je pre Obamovu administratívu prioritou, ale koalícia vedená USA stráca nad situáciou v stredoázijskej krajine kontrolu a počet amerických obetí rastie. Minulý týždeň v pondelok napríklad prišlo pri štyroch rôznych útokoch o život sedem vojakov. Pre americkú armádu to bol najhorší deň operácie.

Spojené štáty americké však pre operáciu získali intenzívnejšiu ruskú podporu. Barack Obama predstavil minulý týždeň novú americko-ruskú dohodu o poskytnutí preletových práv americkým vojskám smerujúcim do Afganistanu.

* * *

Mediálneho magnáta a vlastníka niekoľkých bulvárnych novín a televíznych staníc Ruperta Murdocha začala vyšetrovať britská polícia. V denníku Guardian sa objavila informácia, že popredný britský bulvárny denník News of the World získaval informácie na svoje články nezákonne. Údajne si najal detektívov, ktorí sa „nabúrali“ do SMS-schránok „tisícov“ mobilných telefónov prominentných osobností, ako sú politici či mediálne celebrity. Medzi postihnutými je vraj aj kontroverzný primátor Londýna Boris Johnson, bývalý vicepremiér John Prescott či herečka Gwyneth Paltrowová. News Group, ktorá denník vlastní, sa údajne snažila ututlať škandál tým, že niektorým obetiam zaplatila odškodnenie spolu vo výške milión libier.

Murdoch tvrdí, že ak sa aj podobné veci diali, on o nich nevedel. Materská spoločnosť News of the World prípad zatiaľ odmietla komentovať. Škandál má silný politický rozmer – bývalý šéfredaktor obvineného denníka Andy Coulson dnes stojí na čele komunikácie šéfa konzervatívcov, Davida Camerona. Coulson musel zo svojej pozície odísť v roku 2007 po tom, ako jeden z reportérov hackol mobilné telefóny troch zamestnancov kráľovského dvora.

* * *

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao skrátil návštevu v Európe a neprišiel na summit G8, pretože musel riešiť situáciu v Si-ťiangu. Čínska vláda tvrdí, že násilnosti v provincii majú na svedomí provokatéri zo zahraničia a obmedzený počet lokálnych vandalov a zločincov. Stály výbor čínskej komunistickej strany, ktorý prezident zvolal, nariadil tvrdý postup – „izolovať a udrieť na tých pár“ a „zjednotiť a vzdelávať väčšinu más“. „Iniciátori, organizátori, spolupáchatelia a násilní zločinci v nepokojoch budú kruto potrestaní podľa zákona. Tí, ktorí sa na nepokojoch zúčastnili pre provokácie a zviedli ich separatisti, dostanú výchovu“, píše sa vo vyhlásení výboru.

Skúsenosti s povstaním v Si-ťiangu v 90. rokoch naznačujú, ako budú takéto tresty a výchova vyzerať – podľa organizácií pre ľudské práva bol v tom čase v provincii popravený rekordný počet ľudí a mnohí ďalší sa ocitli v pracovných táboroch.

Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984