Niet čo závidieť

Voľby sú na dohľad. Ak niekto neverí, nech sa pozrie na ten chaos, ktorý sa práve rozpútal v politike. Exkandidátka na prezidenta a už aj exposlankyňa Národnej rady Iveta Radičová prenasleduje (či už v dobrom alebo zlom) každého, kto sa čo len trošku zaujíma o politické dianie.
Počet zobrazení: 1739

Voľby sú na dohľad. Ak niekto neverí, nech sa pozrie na ten chaos, ktorý sa práve rozpútal v politike.

Exkandidátka na prezidenta a už aj exposlankyňa Národnej rady Iveta Radičová prenasleduje (či už v dobrom alebo zlom) každého, kto sa čo len trošku zaujíma o politické dianie. A inak to nebude až do volieb. Zohnať noviny bez zmienky o nej by bola celkom dobrá úloha aj na týždenný tábor pre usilovných skautov. Radičová a ľudia, ktorí ju sponzorujú, sú totiž pevne presvedčení, že vo voľbách zamieša karty, v SDKÚ alebo mimo nej. Či už majú pravdu alebo nie, vyriešila sa tak aspoň jedna tajnička volieb, a síce – koho budú voliť takmer všetci novinári.

Ďalšia prevratná zmena sa možno odohrá aj na juhu Slovenska. Na prvý pohľad sa zdá, že padne niekoľkoročná rovnica – čo slovenský Maďar, to pravičiar. Teda presnejšie, každý občan maďarskej národnosti, ktorý volí podľa národnostného kľúča. SMK by sa rozpadla už dávno, ak by každému z poslancov tejto strany nebolo nad slnko jasnejšie, že dve maďarské strany sa do parlamentu nedostanú.

Škriepky sa nevyhýbajú ani koalícii. Potom, čo Európska komisia dala jasne najavo, že to, čo sa deje na ministerstve výstavby s európskymi peniazmi, je neakceptovateľné, sa definitívne vyjadril aj premiér. Od SNS žiada, aby na posty ministrov nenominovala nástenkárov, z čoho by pre národniarov mohol vzniknúť vážny problém. Ale nie neriešiteľný, čo by zrejme nastalo v prípade, keby Robert Fico požadoval odborníkov.

Zdá sa teda, že na našej politickej scéne sa otrasom vyhýbajú len dve strany – Smer a HZDS, ale ani to nemusí platiť na dlho. Mečiarovci podľa výskumov verejnej mienky zrejme spievajú labutiu pieseň a poslanecký zbor tejto strany sa len ťažko uspokojí so skupinovým vokálom „Spánombohom, idem od vás“ a pokúsi sa o nepravdepodobné – dostať sa do parlamentu ešte raz.

A keď už sme pri výskumoch verejnej mienky, ten posledný, „nezverejnený“, údajne ukazuje pokles preferencií Smeru. Pravdepodobnosť, že s rastúcimi dopadmi krízy budú Smeru klesať čísla, je viac než veľká. Čo tento vývoj urobí so Smerom, sa dá zatiaľ odhadnúť ťažko, ale je jasné, že preň príde prvá naozaj zaťažkávajúca skúška. Pretože...

Recept na krízu – aspoň nie rýchly a bezbolestný – neexistuje. Ukázal to summit G 20 a vidno to každý deň v médiách, ktoré predkladajú len dva druhy informácií: bezradnosť kombinovanú s pesimizmom a bezradnosť kombinovanú s optimizmom. Optimizmom hýria články o štandardných pravicových scenároch, ktoré naďalej razí aj naša opozícia. Treba šetriť a prečkať krízu. Šetriť v tomto prípade znamená zobrať čo najviac tým najslabším v spoločnosti v poradí: starí, chorí, deti, nezamestnaní a nakoniec zamestnaní. A keď väčšina spoločnosti bude mať už len ako-tak na jedlo, teplo a bývanie, kríza prejde sama od seba. Pesimizmus sa do mediálnych správ vkráda v okamihu, keď sa pripustí, že pravicový scenár rozhodne prinesie ľudové nepokoje.

Tie sa zatiaľ Slovensku vyhli, ale bolo by naivné predpokladať, že to, čo sa deje už v niekoľkých európskych krajinách, nás obíde. Masové protesty a štrajky sú pravidelnou súčasťou bežného dňa miliónov Európanov. Ako si s tým poradia politické strany, nevieme. Tajničku krížovky s otázkou, ako dopadnú najbližšie parlamentné voľby vyplní až ich reakcia na nespokojnosť obyvateľstva. Ako ukázali voľby prezidentské, je úplne jedno, koho budú voliť novinári. Dobrá správa pre koalíciu a zlá pre opozíciu, ale podstatné bude napokon až to, čo podniknú v najbližších mesiacoch. Niet čo závidieť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984