Fenomén Susan Boyle

Neuveriteľných vyše 36 miliónov ľudí už videlo na youtube fenomenálny výkon 47-ročnej nezamestnanej ženy, ktorá doslova prevalcovala britskú obdobu súťaže Slovensko má talent.
Počet zobrazení: 2809
9susan-boyle_zdroj_internet1a-m.jpg

Neuveriteľných vyše 36 miliónov ľudí už videlo na youtube fenomenálny výkon 47-ročnej nezamestnanej ženy, ktorá doslova prevalcovala britskú obdobu súťaže Slovensko má talent. Dve minúty stačili tejto neatraktívnej neupravenej Škótke so strapatými vlasmi, aby zlomila dešpekt a predsudky tak publika ako aj poroty a vďaka svojmu ohromujúcemu spevu sa stala globálnou mediálnou hviezdou. Ak ste ju ešte nevideli, rozhodne by ste si tento zážitok nemali dať ujsť, šokované výrazy porotcov i divákov meniace sa v priebehu niekoľkých sekúnd z hnusu do úžasu sú nezabudnuteľné. Susan Boyle, ktorú podľa jej slov okrem rodičov nikto nikdy nepobozkal, sa stala slávnou. Píšu o nej komentáre, vyjadrujú sa k nej hollywoodski herci a médiá skladajú ódy na koniec éry diskriminácie. Naozaj?

Bolo by to samozrejme nádherné, keby sme žili vo svete, kde sa ľudia posudzujú len podľa svojich schopností, kde vládne rovnosť a všeobecná občianska úcta. Lenže nie je to tak. Susan Boyle je hviezda, ktorá zvíťazila sama nad sebou, ohromila ľudí na celej planéte a médiá sa budú snažiť tento fenomén čo najviac predať. Nie je to medzník v boji proti diskriminácii, je to iba typický mediálny produkt, spojenie emócií a gýča, marketingovo využitý ošiaľ, ktorý sa vás pokúsi presvedčiť, že predsudky sú odteraz na smetisku dejín a každý z vás môže na tomto svete dosiahnuť to, čo Susan Boyle. Keď však táto hviezda zhasne, a bude to veľmi skoro, dostanú sa nám pod kožu niečím iným. Budú ustavične hľadať spôsoby, ako nás zabaviť, ako nás presvedčiť, že s touto spoločnosťou nemusíme nič robiť, len sledovať ju a viezť sa na vlne jej emócií.

Skutočný boj proti diskriminácii je však oveľa náročnejší, je to demokratická disciplína, pri presadzovaní ktorej vás nebudú tak milovať ako Susan Boyle. Áno, táto obdivuhodná žena súťaž s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá. A publikum jej bude tlieskať – tým hlasnejšie, čím viac bude chcieť prehlušiť svoje svedomie. Nadšenie z tejto skvelej speváčky nám umožňuje zabudnúť, koľko iných ľudí v živote diskriminujeme, zneucťujeme, potláčame ich práva.

Vy, ktorí ste nezamestnaní, vy ktorí ste na ulici bez strechy nad hlavou, vy, ktorí ste pripútaní na invalidný vozík, mentálne hendikepovaní, ľudia tmavšej pleti, homosexuáli, osamelé matky s deťmi, vy chudobní, neúspešní a nešťastní, vy všetci ste ľuďmi, ktorí si zaslúžia úctu a rešpekt, vy všetci ste Susan Boyle. Vy všetci viete, že byť akoukoľvek menšinou je v tejto spoločnosti prekliatie. Postaviť sa proti nespravodlivosti nie je televízny zážitok. Je to systematický zápas za lepší svet, za svet pre všetkých.

Práve nedostatok skutočných a pochopiteľných spoločenských cieľov zmenil človeka na obmedzeného jednotlivca, ktorý zápasí so všeobecnou nervozitou, ľahostajnosťou, vzájomnou nevraživosťou a celým radom súkromných kríz. Pochopiteľne, v takejto atmosfére sa cíti opustený. Opustila ho predstava o hodnotnejšom živote. Opustila ho chuť niečo s týmto stavom robiť. Prepadáva sa sám do seba a má pocit, že to nikoho ani nezaujíma. Ak sa aj nájde nejaký donkichot našich dní, ktorý na tieto pomery upozorní, mienkotvornej vrstve spoločnosti je skôr na smiech ako na zamyslenie. Ľudia sa neradi stotožňujú s neúspešnými. Susan Boyle už nie je neúspešná. A preto jej ľudia môžu tlieskať.

Bráňme sa tomuto začarovanému kruhu. Povedzme nahlas každému človeku, ktorý žije svoj obyčajný život, že nie je neúspešný, že v jeho samom živote je zmysel – nie v okolnostiach, za ktorých sa uskutočňuje, že aj po ňom zostane na tomto svete stopa. Každý človek si svoj význam buduje aj na tom, do akej miery ho zaujíma osud toho druhého. Každý človek, ktorý sa otvorene zasadzuje za svoju dôstojnosť, si zasluhuje našu podporu. Je to oveľa ťažšie, ako opakovať politické heslá a tlieskať televíznej hviezde. Ten, kto to dokáže, vracia spoločnosti zmysel a životu človeka jeho váhu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984