Krotitelia trhov

Kríza sa zväčšuje každým dňom a čoraz väčšmi pripomína lavínu, ktorá už stihla zasiahnuť celý svet a valí sa ďalej. Otázka, akým spôsobom jej čeliť, sa kladie čoraz nástojčivejšie. Žiadna z odpovedí však doteraz nezískala súhlas. Nie väčšiny, pretože o tú nikdy tak naozaj nešlo, ale súhlas tých, ktorí rozhodujú.
Počet zobrazení: 1571

Kríza sa zväčšuje každým dňom a čoraz väčšmi pripomína lavínu, ktorá už stihla zasiahnuť celý svet a valí sa ďalej. Otázka, akým spôsobom jej čeliť, sa kladie čoraz nástojčivejšie. Žiadna z odpovedí však doteraz nezískala súhlas. Nie väčšiny, pretože o tú nikdy tak naozaj nešlo, ale súhlas tých, ktorí rozhodujú. Bez takejto odpovede sa budú veci iba zhoršovať. Zatiaľ nie je jasné, aká bude, ale zhoda panuje v tom, kto ju môže a má dať – summit G 20.

Vlády najvplyvnejších štátov sveta sa schádzajú na summite, ktorý by mal byť prelomový. Jeho výsledkom by mal byť scenár, ako ďalej. Žiaľ, neexistuje jediný dôvod, aby sa tak naozaj stalo. Za to dôvodov svedčiacich o opaku je viac než dosť.

Ako nezvládnuteľný dôvod sa môže ukázať hneď prvý – rôznorodé záujmy. Strašiak protekcionizmu si vydobyl titulky v médiách a nikto preň nemá pekného slovka. A už vôbec nie politici. Skutočnosť je však taká, že väčšina zo zúčastnených krajín už ochranárske opatrenia prijala – podľa poslednej správy Svetovej banky ich je sedemnásť. Spoločný postup, nech už by bol akýkoľvek, preto evidentne neprichádza do úvahy. Hegemónia USA, ktorá je dnes už zjavne kontraproduktívna, je síce problémom, ale aj keby sa Spojené štáty americké (akýmsi zázrakom) vzdali svojej pozície, zhodu medzi inými štátmi to automaticky neprinesie.

Ďalší dôvod neúspechu je ešte presvedčivejší. To, čo summit G 20 nazve riešením, musí získať dôveru dvoch odlišných svetov, ktoré spolu žijú v harmónii len v neoliberálnych ekonomických katechizmoch. Rastúce akciové trhy a obyčajní ľudia, ktorí im zverili svoje dôchodky a na staré kolená si to fakt užívajú, je skvelá propaganda, ale to je tak všetko. Najprísnejší krotitelia trhov zoskupení v OSN pod vedením Josepha Stiglitza požadujú radikálne zmeny a zdá sa, že Rusko a Čína sa im pokúsia v mnohom vyhovieť. Ak by sa tento návrh podarilo presadiť, črtá sa na prvý pohľad lákavá vízia sveta bez daňových rajov, nehoráznych manažérskych odmien a s regulačným orgánom, ktorý zabraňuje pyramídovým hrám a podobným typom krádeží – taký milý kapitalizmus s ľudskou tvárou. Takéto riešenie tu už bolo dvakrát. Prvý raz, keď sa v devätnástom storočí zaviedli politické práva, z ktorých sa postupne stala fraška (nech sa páči vyberte si: demokrati alebo republikáni, Ivan Gašparovič alebo Iveta Radičová). Druhý raz po vojne, keď sa začali uplatňovať sociálne práva, z ktorých sa dnes stali nehorázne „komunistické žvásty“, trestanie úspešných a obmedzovanie slobody.

A ešte je tu minimálne jeden dôvod – možno najdôležitejší. Najväčším problémom ľudstva nie sú akciové burzy, ale klimatické zmeny. Tie spôsobia, že v priebehu pár rokov budú niektoré časti Zeme neobývateľné. Do pohybu sa dajú desiatky miliónov utečencov a „slušné“ obchodovanie s emisiami na „spravodlivých“ akciových trhoch ich nezastaví.

Prelomový summit G 20 bude veľmi podobný ako všetky prelomové summity pred ním. Vysoké zátarasy, za nimi vojaci a policajti, pred nimi státisíce nespokojných obyčajných ľudí, ktorí opäť dostanú meno extrémisti a ešte zopár veľmi dôležitých osôb, ktoré sa párkrát výborne najedia, prijmú všeobecné vyhlásenie, ktoré ich nebude zaväzovať k ničomu dôležitému, a odchod. Jednoducho ďalšie rutinné predstavenie krotiteľov trhov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984