Zbohom?

Izraelskí vojaci počas ofenzívy v pásme Gaza používali deti ako ochranné štíty. Vraždili neozbrojených civilistov, používali biely fosfor, bombardovali školy a nemocnice. Odhalenia vyšetrovacej komisie OSN preukázali izraelské zločiny proti ľudskosti, ale každá krajina má právo na obranu a s teroristami sa nevyjednáva.
Počet zobrazení: 1684

Izraelskí vojaci počas ofenzívy v pásme Gaza používali deti ako ochranné štíty. Vraždili neozbrojených civilistov, používali biely fosfor, bombardovali školy a nemocnice. Odhalenia vyšetrovacej komisie OSN preukázali izraelské zločiny proti ľudskosti, ale každá krajina má právo na obranu a s teroristami sa nevyjednáva.

Iná komisia OSN získala dokument podpísaný gruzínskym prezidentom Saakašvillim, v ktorom nariaďuje útok vojsk na odštiepenecké regióny a jasne dokazuje, že verejne klamal. Vyšetrovanie tiež potvrdilo niekoľko zločinov proti ľudskosti, ktoré má na svedomí gruzínska armáda. Počas niekoľkých rokov vlády súčasného prezidenta bolo zavraždených niekoľko opozičných lídrov, zrušených niekoľko politických strán a násilne rozohnaných niekoľko masových protestov. Lenže Rusko je agresívna veľmoc útočiaca na suverenitu demokratického Gruzínska, ktorého prezident je seriózny partner.

V minulom roku sa podľa správy Amnesty International vykonalo na svete 2 390 popráv. V Číne sa ich realizovalo viac než na celom svete dokopy. V rebríčku nasledujú Irán, Saudská Arábia, USA a Pakistan. AI upozorňuje, že mnohokrát sa popravujú aj nevinní ľudia, že procesy vedúce k trestu smrti často vykazujú znaky nespravodlivosti a že medzi popravenými sú príliš často zastúpené menšiny a chudobní ľudia. Zdá sa však, že štáty umiestnené v tomto rebríčku nespája takmer nič iné. USA sú totiž jediným demokratickým garantom slobody v dnešnom neistom svete, Saudská Arábia a donedávna aj Pakistan ich verným spojencom. Irán a Čína zas predstavujú dve podoby najväčšieho súčasného zla – islamistickú a komunistickú.

„Oslavujeme“ okrúhle výročie „humanitárneho bombardovania“ Srbska. V dnešnom Kosove žije už len zlomok Srbov a neustále im ide o život – podobne ako v čase bezprostredne po bombardovaní, keď Kosovom tiahli albánske polovojenské komandá a vraždili, vypaľovali a ničili všetko, čo len z diaľky pripomínalo Srbsko. Dnešnému Kosovu vládne chaos, korupcia a mafia, ale slovenská podpora útokov na balkánskeho mäsiara bola správna a ani dnes by sme sa nezachovali inak.

Slovensku však momentálne dominujú prezidentské voľby. Do druhého kola postupujú dvaja kandidáti. Obaja reprezentujú staré časy. Gašparovič sa nezbaví Mečiarovho tieňa a všetkých prešľapov jeho vlády, ani v prípade, že by sa pohyboval len s lampou s ultrafialovým žiarením. Radičová zase neodmysliteľne patrí k SDKÚ, teda k výpredaju Slovenska či kupovaniu poslancov. Obaja stelesňujú minulosť. Napriek tomu je prezidentská kandidátka novou tvárou a nádejou na zmenu – samozrejme k lepšiemu.

Americká poisťovňa AIG vyplatila obrovské odmeny svojim vrcholným manažérom napriek tomu, že sa dostala do neuveriteľných dlhov. Daňoví poplatníci sa poskladali na stámiliardovú sumu, aby AIG vôbec prežila. Odmeny sa manažérom vyplácajú na základe výšky transakcií, a nie výsledkov hospodárenia, takže sú právoplatné a vyplatené na základe slobodne uzavretých zmlúv.

Americké denníky a týždenníky začali diskusiu o ich budúcnosti, ktorá vyzerá veľmi zle. Podľa všetkého sa novinárstvo v podobe, ako ho poznáme desiatky rokov, končí. Kapitál z tohto odvetvia odchádza, pretože nevykazuje žiadne zisky a niektoré miliónové mestá v Amerike už ani nemajú vlastné noviny. Podobné vyhlásenia vyšli aj z Európskej asociácie vydavateľov.

Slová napísané kurzívou sú citáty a parafrázy prevzaté z rozličných novín. Zdá sa, že klasickú žurnalistiku nahradí PR. Možno namietať, že neoficiálne sa tak stalo už dávno a citáty v tomto texte to celkom zreteľne dokumentujú. Má teda zmysel nariekať?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984