Nekonečný príbeh

Situácia okolo vyplácania dlhopisov FNM občanom pripomína už veľm
Počet zobrazení: 1224

Situácia okolo vyplácania dlhopisov FNM občanom pripomína už veľmi dlho začarovaný kruh. Jasné riešenie problému sa aj napriek opakovaným sľubom vlády niekoľkokrát odďaľovalo, aby napokon uzrelo svetlo sveta rozhodnutie, že výplata dlhopisov sa mala začať v marci 2001.

Vďaka výnosom z privatizácie Slovenskej sporiteľne môže vláda uspokojiť prostredníctvom Fondu národného majetku SR a RM-Systému Slovakia prvých majiteľov dlhopisov. Nároky právnickych osôb sa pravdepodobne oddialia do roku 2002.

Zúfalé volanie po privatizácii

Podľa zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, známejšieho pod zľudovelým názvom zákon o veľkej privatizácii, sa dlhopisy stali cenným papierom so splatnosťou od 31. decembra 2000. FNM je povinný vyplatiť ich občanom do konca tohto roku. Náklady podľa výpočtov expertov predstavujú približne 33 miliárd korún. Fond však v súčasnosti nedisponuje potrebnými zdrojmi, preto chce situáciu riešiť pôžičkou vo výške šesť miliárd Sk. Splácanie úrokov tak nepriamo zaplatia občania, pretože FNM je súčasťou verejných financií. Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová má k tomuto postupu výhrady, paradoxne však práve ona musí predložiť návrh záručnému úverovému výboru vlády na schválenie garancie.

V rokoch 1996 až 1999 umorili celkom 1 092 213 kusov dlhopisov, čo predstavuje 32,79 percenta emisie. Ich hodnota stúpla z 10 000 korún v roku 1996 na súčasných 14 400, čo po 15-percentnom zdanení predstavuje 13 740 korún.

Prezident prezídia FNM Jozef Kojda pred časom argumentoval, že ak by bolo možné použiť všetky príjmy z privatizácie Slovenskej sporiteľne - približne 12 miliárd Sk - na výplatu dlhopisov, nebolo by potrebné si požičiavať. Ibaže na výplatu dlhopisov určili čosi vyše štyroch miliárd. Aj preto také zúfalé volanie po rýchlom sprivatizovaní Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š. p., v záujme získania ďalších prostriedkov na dlhopisy. V prípade, ak by však došlo k omeškaniu predaja podielu v SPP, fond pripravil alternatívne riešenie. To by malo spočívať v úvere so zložením akcií transformovaného plynárenského monopolu.

Zmluvy nevýhodné pre štát

Kedysi znalec slovenských pomerov vyslovil tézu, že dlhopisy sú preto dlhopismi, že sa o nich dlho píše a ešte sa bude dlho písať i hovoriť. Ibaže dnes už zo slovesnej múdrosti vyprchala šťava. Nastala tvrdá realita a s ňou aj podozrenia, že štát chce opäť s občanom "vybabrať". Ako inak sa totiž dajú vnímať urputné snahy o predaj zvyšku prosperujúcich podnikov, často za nevýhodnú sumu? Fond totiž peniaze na splnenie záväzkov občanovi potrebuje a tak musí získať prostriedky na výplatu dlhopisov už v tomto roku. To, samozrejme, nahráva pre štát nevýhodným zmluvám.

Vláda prijala harmonogram privatizácie, 36 podnikov by sa malo sprivatizovať do konca tohto roka. Podniky budú musieť odteraz vykazovať odpočty, či robia pre privatizáciu maximum. Hodnota podnikov, ktoré idú do privatizácie, dosahuje asi 250 miliárd korún. Predávať sa bude podiel vo výške 142 mld. účtovnej hodnoty. V prípade, že sa nedodržia termíny stanovené v harmonograme, budú sa podľa ministerky Machovej vyvodzovať prísne závery. Za predaj podnikov chce vláda inkasovať peniaze ešte do konca decembra 2001. Na výplatu dlhopisov si tak bude musieť FNM požičať a to preto, lebo dlhopisy by sa mali vyplácať počas celého roka.

Autorka (1945) je zástupkyňa šéfredaktora Hospodárskeho denníka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984