Sedem rokov českej televízie Nova

Je tomu asi tak osem rokov keď po Slovensku kolovali zvesti, že sa u našich západných susedov chystá významný kultúrny počin, začne vysielať televízna stanica s náročnými kultúrnymi ambíciami. Na jej projekte napríklad spolupracoval Fedor Gál a istou zárukou bolo aj meno Vladimír Železný, ktorý bol v minulosti na Slovensku známy ako spolutvorca náročných populárnovedeckých programov.
Počet zobrazení: 960

Je tomu asi tak osem rokov keď po Slovensku kolovali zvesti, že sa u našich západných susedov chystá významný kultúrny počin, začne vysielať televízna stanica s náročnými kultúrnymi ambíciami. Na jej projekte napríklad spolupracoval Fedor Gál a istou zárukou bolo aj meno Vladimír Železný, ktorý bol v minulosti na Slovensku známy ako spolutvorca náročných populárnovedeckých programov. V máji 1993 český parlament na základe tohto náročného projektu televízii Nova udelil licenciu na vysielanie.

Keď vo februári 1994 začala televízia Nova vysielať, ukázalo sa, že spomínaný náročný projekt Vladimír Železný nechcel realizovať. Napokon, ešte v decembri 1993 mal vyhlásiť, že "čím chudobnejšia je krajina, tým pokleslejšie potrebuje komerčnú televíziu. Je celkom možné, že sa tu tradične obľúbené úvahy o našej mimoriadnej kultúrnosti, kultivovanosti a vybranom vkuse ukážu iba ako mýty". Krátko pred začatím vysielania opustila Novu vtedajšia riaditeľka spravodajstva Zuzana Bluehová: bulvár, ktorý presadzoval Železný, bol aj na túto novinárku, ktorá prežila dlhší čas v exile v západnej Európe a dobre vedela, čoho sú komerčné televízie schopné, priveľa.

Hoci vysielanie Novy bolo v očividnom rozpore s projektom, ktorý schválila česká Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie, nik voči tejto televízii nevyvodil konzekventné opatrenia. Naopak, vtedajší zákon nedovoľoval prerušovať televízne vysielanie reklamami. Namiesto postihu Novy sa promptne zmenil zákon. Nakoniec sa Železný postavil aj proti americkému investorovi, spoločnosti CME.

Železný sa ukázal ako prorok, bulvárne vysielanie, ktorého vrchol je povestné Počasíčko a Peříčko, získal Nove vysokú sledovanosť. Vlastne nemožno sa tomu ani čudovať a bolo by zbytočné sa aj pohoršovať. Zaujímavé je niečo iné - Nova ako politický fenomén. Na konci roku 1997 Nova odvysielala reportáž o údajnej vile Václava Klausa vo Švajčiarsku. Tento dom dala televízia do súvislosti s pochybným financovaním ODS. Klaus dramaticky vyhlásil, že bude od Novy za túto "lož" požadovať odškodné sto miliónov Kč. O pol roka neskôr - už bez pozornosti médií - sa obe strany dohodli na mimosúdnom vyrovnaní. Na čom sa dohodli, nechce prezradiť ani Klausov vtedajší advokát Josef Lžičař, ani predstavitelia Novy.

sa za svoju reportáž ospravedlnila, inak sa nestalo zdanlivo nič. Je však veľmi zaujímavé, že Nova je od tej doby voči ODS lojálna. Dokonca niekedy jej spravodajstvo vyznieva až príliš v prospech tejto strany...

U nás tiež vznikla podobná televízia. Je však paradoxné, že hoci je Slovensko chudobnejšia krajina ako Česko, jej programy nebývajú až tak "pokleslé" ako vysielanie Novy, Počasíčko sa nekoná. Pointa je však v niečom inom. Na Slovensku vraj vznikne politická strana, ktorá sa vraj má volať Nova.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984