Podnikatelia

sú tou skupinou ľudí, na ktorú sa štát spolieha tam, kde sa končia jeho možnosti v prospech občanov. Zo spoločenského hľadiska je ich primárnou úlohou dávať prácu ľuďom a pomáhať tvoriť bohatstvo krajiny, viesť ju k lepšiemu životnému štandardu.
Počet zobrazení: 1241

sú tou skupinou ľudí, na ktorú sa štát spolieha tam, kde sa končia jeho možnosti v prospech občanov. Zo spoločenského hľadiska je ich primárnou úlohou dávať prácu ľuďom a pomáhať tvoriť bohatstvo krajiny, viesť ju k lepšiemu životnému štandardu. Pri téme podnikanie sa však nedá opomenúť individuálny záujem každého, kto s touto činnosťou začne, a tým je tvorba zisku. Mnohé ekonomické teórie pritom tvrdia, že nie tvorba zisku, ale podiel a udržanie sa na trhu sú faktormi, ktoré vypovedajú o hospodárení a úspešnosti subjektu.

Hosťami nášho čísla sú dvaja páni, ktorých podnikateľské začiatky siahajú do obdobia tesne po revolúcii: Jozef Majský a Ladislav Krajňák. Po prečítaní týchto mien sa iste mnohým čitateľom vybaví množstvo káuz a vyjadrení, ktoré sprevádzali a sprevádzajú ich podnikateľský život. Sú tŕňom v oku, lebo majú peniaze a občas hovoria, čo im slina na jazyk prinesie. To potom vedie k ďalším reakciám, vyhláseniam a dištancovaniu sa. Dobrý základ pre širokú verejnosť čítajúcu bulvárnu tlač.

S Jozefom Majským som viedla dlhú, takmer dvojhodinovú diskusiu na tému médiá, politika a peniaze, podnikanie a zodpovednosť. Privítal ma v sídle firmy SIPOX Holding v Bratislave, do ktorého sa dá vraj dostať aj pomedzi záhrady z Holubyho ulice ležiacej asi o dvesto metrov nižšie. Keďže som však nechcela "unikať" takýmto východom či vchodom, postačil mi ten hlavný, oproti talianskej ambasáde na Červeňovej ulici. Prezident a spolumajiteľ SIPOX-u, pod ktorý patrí časť slovenského mediálneho trhu či české Liberecké automobilové závody (LIAZ), sa netají ambíciou vybudovať solídnu značku pre svojich vnukov a pravnukov. Mimochodom, za kúpu LIAZ-u ho vraj v susednom Česku veľmi nechvália, lebo im "zobral rodinné striebro". Nuž, časy sa menia. Keď môže do Becherovky vstúpiť ruský a do Plzenského pivovaru japonský kapitál, prečo by do českej fabriky nemohol vstúpiť aj slovenský? Pri rozhovore sme sa nevyhli ani niekoľkostotisícovým platom pre ministrov či poslancov, ktoré podnikateľ Majský navrhuje ako prostriedok v boji proti korupcii. A ďalej neúnavne vysvetľuje, prečo finančne podporuje politikov.

Ladislav Krajňák sa pri stretnutí so mnou najprv chcel dohodnúť len na témach rozhovoru. Keď som začala s otázkami a on prešiel ku konkrétnym faktom, rozvinula sa zaujímavá debata. O jeho vlastných začiatkoch v podnikaní, privatizácii SPP, alebo jeho ľavicovej orientácii, ktorej cieľom má byť spojenie ľavicových síl na Slovensku. V kockovanej flanelovej košeli rozprával šéf dozornej rady plynárenského štátneho podniku o miliardách, ktoré by sme mali dostať za predaj SPP a vôbec nevyzeral ako spolumajiteľ mnohých lukratívnych spoločností. Keďže viaceré médiá sa začiatkom leta zaoberali Krajňákovým odstúpením z postu šéfa dozornej rady SPP, nedalo sa vyhnúť téme lobingu. Alebo aj nedávnej afére okolo Pavla Kanisa.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984