Nápad za milión

Ktovie, či sa banskobystrický podnikateľ a pivovarník Pavol Čupka inšpiroval americkým filmom V tieni minulosti, keď predčasom ohlásil vskutku bombastický námet. V spomínanom filme stará majiteľka nevýnosného bistra spolu s mladou niekdajšou delikventkou, teraz prepustenou, vymysleli scenár
Počet zobrazení: 1021

Ktovie, či sa banskobystrický podnikateľ a pivovarník Pavol Čupka inšpiroval americkým filmom V tieni minulosti, keď predčasom ohlásil vskutku bombastický námet. V spomínanom filme stará majiteľka nevýnosného bistra spolu s mladou niekdajšou delikventkou, teraz prepustenou, vymysleli scenár, ako spasiť nevýnosné ale tradičné.

Stačilo sto dolárov a zaujímavý príbeh, prečo sa záujemca rozhodol pre záchranu bistra. Vyplatilo sa... peniažky sa utešene sypali, k slovu sa dostalo žrebovanie "najpríbehu" a bistro prežilo. Podobný princíp zvolil kontroverzný podnikateľ, ktorého meno neradno priveľmi nahlas v Banskej Bystrici spomínať. Jeho kritici tvrdia, že všetko, čo chytil do rúk, pokazil. Neprislúcha mi v tejto chvíli pátrať, či sú tieto tvrdé slová oprávnené. Skôr ma zaujíma jeho nová aktivita.

Za päťstovku - pivovar Nepochybne ide o fantastickú šancu. Za pol tisícky vloženej na bankový účet každý plnoletý Slovák má jedinečnú príležitosť byť účastníkom žrebovania štyristomiliónovej výhry. To je podľa zverejnených propozícií päťdesiat percent majetku Pivovaru Urpín BB, s.r.o, ktorý do "hry" vložil jeho dnešný majiteľ P. Čupka. Ten ho kúpil v rámci malej privatizácie ešte začiatkom 90. rokov, keď vyššou sumou prebil iného záujemcu - Karola Konárika. Pivovar dnes nezažíva najlepšie časy, a tak treba doň investovať a modernizovať ho. To je však téma na iný komentár.

Spomínaný počin P. Čupku vyvolal búrku názorov - súhlasných, no poväčšine kritických. Prihlásilo sa aj ministerstvo financií, ktoré oficiálne požiadalo daňové riaditeľstvo, aby dôsledne prešetrilo celú kauzu. Predaj podielu firmy takýmto spôsobom je podľa názoru expertov formou lotérie a tá je v tomto prípade podľa dikcie zákona neprístupná. Novela zákona o lotériách a iných hrách, ktorá platí od začiatku tohto roka, za spotrebiteľskú lotériu považuje súťaž, v ktorej o výhre rozhodne náhoda a podmienkou účasti je vklad. Ak sú však výhrou peniaze, cenné papiere či nehnuteľnosti, je to práve ministerstvo financií, ktoré musí takúto lotériu povoliť. A to sa v prípade spomínanej internetom a inzerátmi ohlásenej hry o podiel v pivovare Urpín nestalo.

Zatiaľ nie je presne známe, koľko záujemcov prejavilo interes, no súdiac podľa výsledkov v úvode spomínanej hry v americkom filme, isto ich je už dnes neúrekom. Podľa Čupkových slov hodlá vyzbierať vklady od minimálne 500 až 600 tisíc občanov, čo v konečnom súčte predstavuje približne 250 - 300 miliónov. Celkom pekná sumička.

Pozmenená hra Žrebovanie pre pivovar robí spoločnosť L& I Fashion, o ktorej sa z obchodného registra prístupnom na internete dočítate všeličo zaujímavého. A tak netreba odmietať zdržanlivé stanoviská expertov k takto definovanému predaju. Neobstoja ani argumenty autora nápadu, že kritiku vyslovujú iba jeho neprajníci, ktorí mu závidia a iba ho ohovárajú. Zrejme si aj on sám spočítal slabé miesta a tak urobil v aktualizovanej verzii textu na internete isté zmeny. Dnes tam už nenájdete zmienku o náhodnom výbere šťastlivca, ktorý poukazoval na to, že ide naozaj o lotériu. A tak si záujemca namiesto informácie, že sa vklad v minimálnej hodnote 500 korún rovná jednému zlosovateľnému kupónu, prečíta, že v spomínanej sume ide o poplatok výberového konania a vybratý klient si môže 400 miliónový podiel odkúpiť za korunu.

Je celkom prirodzené, že našinec hľadá všakovaké spôsoby ako prísť k zaujímavém majetku. Toho lukratívneho je už minimum a šance sú mizerné, tak každý nový nápad má mnoho vyznávačov. Organizátori rozličných ponúk by vedeli vydať niekoľkotisícstránkové svedectvá o nádejach ľudí získať výhru... Ibaže výsledok býva zvyčajne efektívny len pre organizátora.

Diery v legislatíve Nechceme celkom spochybniť iniciatívy banskobystrického podnikateľa a pivovarníka. Mieru jeho nedôslednosti či dokonca porušenia ustanovenia zákona posúdia zodpovední a tí aj vymerajú "odmenu". Celkom isto však nezostane s podobnými úvahami osamotený. Bude mať ďalších nasledovníkov, ktorí ponúknu slovenskému občanovi neštandardné postupy byť účastníkmi predaja - firmy, spoločnosti... A on vždy a vždy bude siahať po svojej šanci. Veď čo je to napríklad obyčajná päťstovka za konečných - v tomto prípade pol pivovaru, zajtra pol nástrojárne, o mesiac pol hotela či výrobne špičkových technológií.

Aktivita P. Čupku iba potvrdila, že právne prostredie Slovenska je ďaleko za vyspelými európskymi krajinami. Netvrdím, že za jeho nápadom sa ukrýva čosi nezákonné. Možno predbehol dobu, možno je to v iných krajinách celkom bežná transakcia, hoci som z dostupných zdrojov nenašla podobnú konkrétnu skúsenosť. Jedno je však isté: ak sa do čohosi podobného hodláte pustiť, musíte dôsledne vnímať všetky zákonné normy a opatrenia, aby ste už vopred vylúčili akéhokoľvek zneužívanie dôverčivých občanov. Napokon, aj v spomínanom filme nad čistotou celého výberu bdela prísna porota zložená napospol z ľudí právu a financiám oddaných.

Autorka (1945) je zástupkyňa šéfredaktora Hospodárskeho denníka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984