Dovidenia v Aténach 2004

Pohostinná austrálska ministerka športu Jeckie Kellyiová pošepkala svojmu prívetivému hosťovi a ministerskému kolegovi zo vzdialeného Slovenska tajomstvo: „Ako mohla taká pomerne malá krajina mnohonásobne predstihnúť svoje vlastné možnosti?“
Počet zobrazení: 1725

Pohostinná austrálska ministerka športu Jeckie Kellyiová pošepkala svojmu prívetivému hosťovi a ministerskému kolegovi zo vzdialeného Slovenska tajomstvo: „Ako mohla taká pomerne malá krajina mnohonásobne predstihnúť svoje vlastné možnosti?“ „Pripravovali sme sa v šesťročnom predstihu podľa dlhodobej stratégie,“ znela odpoveď.

Minister školstva Milan Ftáčnik, do ktorého rezortu šport patrí, predniesol tento jednoduchý a samozrejmý recept vo veľmi stručnom a konkrétnom prejave na sobotňajšom 19. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) a vniesol do neho pozitívny a perspektívny obrat. Namiesto pochvál, prevažne oprávnených a čiastočne prikrášlených, popri vyzdvihnutí obrovského prínosu čelných a vzorne pripravených športovcov, ktorí boli vyslancami Slovenska v letnom Sydney, aj trénerov, lekárov, funkcionárov, vrátane členov SOV, ktorí sa o vavríny pričinili, bol najvyšší čas poučiť sa a vyvodiť dôsledky z prešľapov, klientelizmu, pochybnej morálky a plytvania peniazmi. A najmä z nedostatku autority k olympionizmu, čo zaobalene označil vo svojom referáte aj šéf štábu, že sme „nevyužili všetky rezervy“.

Štát naďalej štedrý, no opatrne Minister priložil k svojej „radosti a potešeni“ z úspechov a medailového umiestnenia aj ubezpečenie, že „štát bude naďalej vytvárať podmienky na súťaženie so svetom a na rozvoj olympionizmu“, ale klásť i „väčší dôraz na kontrolu, ako sa s vynaloženými prostriedkami bude nakladať“. Pritom pripomenul miliónové položky vykazované pod inými etiketami, prekračujúce rozpočet a plytvajúce dôverou občanov SR, z ktorých každý prispel na slovenskú účasť po 20 korún. Poslanec NR SR Peter Osuský - inak prezident olympijských filatelistov, ktorí sa v Sydney pričinili o sériu medailí vrátane zlatej - za coubertonovskú sériu, privítal „realistický prístup ministra k prioritám“ pre budúce prístupy, lepšie hospodárenie, aj správny kritický dôraz, aký sa odrazil i v prevahe diskusných príspevkov J. Venloša, M. Mračnovej, A. Ihringa, B. Goliana, K. Haťapku, V. Millera, J. Zachar, T. Grossmanna, K. Ráczovej a ďalších.

Pravda, dobrou pôdou pre toto zhromaždenie, jeho konkrétnosť a pohľad do budúcnosti bol predchádzajúci seminár Slovenskej olympijskej akadémie. Úvodný prológ o medzinárodných perspektívach a budúcnosti olympionizmu predniesol člen MOV a čestný predseda SOV profesor Vladimír Černušák. Referát vedúceho slovenského olympijského dueta Františka Chmelára a Martina Benku boli nielen obzretím sa späť, ale aj hľadaním možností pre ďalšie smerovanie. Medzi podstatné úlohy akadémie, SOV, rezortu školstva, no najmä celej spoločnosti patrí výchova k olympijským ideálom, ktoré nie sú len góly, metre, body, sekundy a medaily, ale aj vysoké vzdelanie, jednota dokonalosti ducha a tela mládeže a priama výučba olympionizmu na školách. Obrovské medzery v morálke športovcov, ich povrchná príprava, zatajovanie zdravotného stavu, malé nasadenie, obchádzanie miernych kritérií, klubizmus, obchody so športovcami, podrazy, ba i klientelizmus a rozhádanosť, majú korene priamo v nedostatočnej výchove. Teda v tom, čo minister Ftáčnik pomenoval „potrebou dlhodobej stratégie celej spoločnosti“.

Podpora edičnej činnosti Medzi pekné a sľubné ambície možno považovať podporu edičnej činnosti, ktorej dôkazom je aj pohotovo vydaná publikácia tria Pospíšil - Zerer - Sukup, plná faktov, dojmov a najmä emocionálnych fotografií. Literatúra o športe a olympionizme však absolútne chýba. Biedne sa skončila v hodnotení móda a oblečenie našich športovcov, čo však vyvážilo ich vzorné vystupovanie, atmosféra v Slovenskej izbe v Sydney i v olympijskej dedine, pochvala prezidenta MOV Juana Antonia Samarancha, ktorému vicepremiér Ľubomír Fogaš priniesol najvyššie štátne vyznamenanie a na revanš domov jeho pozdravné posolstvo prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.

Samotné zasadanie olympionikov malo aj humornú vložku pri voľbe nového predsedu etickej komisie. „Sme ako na Floride!“ potešili sa delegáti. Viacnásobné ručné rátanie hlasov po americky, bez sčotu a automatov, prinieslo konečne tesný výsledok, v ktorom pomerom hlasov 18:17 zvíťazil Jozef Vengloš nad Bohušom Golianom. V najbližšej budúcnosti sa môžeme tešiť na prvú lastovičku - výstavu obrázkov Moja olympiáda, zostavenú z prác 4600 detí a športovej maliarky Sibily Greinerovej.

Teda: Zbohom letnej olympiáde v Sydney, dovidenia budúcej v Aténach! „Kedy by sa mala začať jej príprava?“ spýtali sme sa ministra Milana Ftáčnika. „Zajtra. Vlastne už včera bol najvyšší čas.“ -

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984