Vulkán v pohybe

Zlovestný tmavý obor dominuje celému východnému pobrežiu Sicílie a jeho vrchol býva takmer vždy zahalený v oblaku dymu. Je nielen symbolom, ale i tisícročnou hrozbou známeho ostrova na juh od talianskej čižmy. Predposledný raz zlovestne vystrašil obyvateľov pod týmto horským masívom v októbri pred dvoma rokmi.
Počet zobrazení: 1150

Zlovestný tmavý obor dominuje celému východnému pobrežiu Sicílie a jeho vrchol býva takmer vždy zahalený v oblaku dymu. Je nielen symbolom, ale i tisícročnou hrozbou známeho ostrova na juh od talianskej čižmy. Predposledný raz zlovestne vystrašil obyvateľov pod týmto horským masívom v októbri pred dvoma rokmi.

Najväčší činný vulkán na európskom kontinente začal nečakane chrliť prúdy lávy počas tohtoročného júla. Prúdy lávy začali vytekať rýchlosťou 150 metrov za hodinu. Záchranári najprv evakuovali dve vysokohorské reštaurácie a začali stavať zátarasy, čosi ako protipovodňové bariéry. Zápas s lávou sa ustálil vo výške 1500 metrov nad mestečkom Nikólózia a na stráni nad ním to vyzeralo tak, akoby sa dal do pohybu celý vulkán.

Túra vegetačnými pásmami

Skazonosný dych tohto horského masívu som mohol pocítiť so skupinkou slovenských turistov iba nedávno. Zatiaľ čo dole pod nami vládlo asi tak tridsaťjedenstupňové horúce babie leto, vo výške dvetisíc metrov, kam sme sa vyviezli autobusom, bolo pomerne chladno. V hmle, asi ako na Chopku, sme si rýchlo naťahovali svetre a vetrovky.

Tu sme mohli obdivovať zo tri vyhasnuté menšie krátery a všade to voňalo sírou a dymom - vraj takto páchne peklo. Nad skupinou predajných stánkov vítal hostí neveľký hotel a za ním lanovka. V tento deň nepremávala a vyššie vystúpiť bolo zakázané. Horský hotel aj lanovka sú svedkami katastrofy, ktorá sa tu odohrala pred niekoľkými rokmi. Horúca láva vtedy zaliala budovu do výšky druhého poschodia. Úplne zničila lanovku, o čom svedčia pohľadnice tejto prírodnej katastrofy.

Túra na Etnu je veľmi poučným výstupom cez jednotlivé vegetačné pásma na Sicílii. Do výšky 500 metrov môžete obdivovať teplomilné rastlinstvo typické pre celý ostrov. Vo výške 500 až 800 metrov nasledujú nádherné ovocné sady so stromami typickými pre oveľa severnejšie kraje. Nad touto hranicou sa začína pásmo lesa, ktorý sa - podľa strany kopca a posledného výlevu lávy - môže tiahnuť až do dvoch kilometrov nad morom. Nad ním je mesačná krajina, nad 2500 metrov už len čierna lávová púšť. Výstup k hlavnému kráteru sa povoľuje iba so sprievodcom. Dvaja-traja najsmelší zaplatia za tento zákaz každý rok životom - rozplynúc sa v žeravej magme.

Kováčska dielňa bohov

Názov Aid-na (Horiaca) pochádza zo sanskritu a prezrádza indoeurópsky pôvod prvých obyvateľov tohto regiónu. Etna je najmladším vrchom na ostrove. Sicília pozostáva z vápenca, zrodila sa pred miliónmi rokov z usadenín, ktoré sa zdvihli nad hladinu z hlbín mora. Medzi Taorminou a Cataniou sa pôvodne rozkladal morský záliv, kde sa pred miliónmi rokov objavila sopečná činnosť. Asi pred 600 000 rokmi sa zrodila sopka, ktorá sa počas niekoľkých stotisíc rokov postupne zdvihla do výšky štyroch kilometrov nad hladinu mora.

Na začiatku nášho letopočtu tu už bol kráter, cez ktorý si láva vytvorila erupčné kanály a na náhornom plató sa objavil malý kužeľ. Do tohto vývojového štádia spadá najstarší známy popis Etny z pera rímskeho historika Plínia Staršieho. Tento kužeľ za necelých 2000 rokov, ktoré nás delia od Plíniovho popisu, narástol na dnešný kužeľ hlavného krátera.

Dnes je Etna, ktorá stúpa priamo od morskej hladiny do výšky 3354 metrov, najvyšší vulkán Európy. Rozkladá sa na ploche 1750 kilometrov štvorcových, jej obvod dosahuje 212 a priemer kopca 42 kilometrov. Jeho údolia a vŕšky tvoria celý horský masív korunovaný skupinou kráterov. Hlavný má tri otvory: Starý kráter, kráter z roku 1964 a kráter Bocca Nuova. Okrem Hlavného je tu ešte Severovýchodný (najvyšší ) a Južný kráter.

Činnosť sopky spájali staroveké národy s bohmi. V gréckej mytológii sa pod Etnou nachádza strašný netvor s krídlami, blčiacimi očami a jedovatým dychom - Typheos, posledný z titanov. Po ťažkom boji ho sem uvrhol sám Zeus a vždy, keď sa Typheos pokúsi roztrhnúť svoje putá a zdvihnúť kopec, ktorým ho hlavný boh privalil, tak sa zem chveje a Etna vybuchne. Jedného dňa - ako tvrdí mýtus - sa podarí titanovi oslobodiť, sopka sa rozlomí na dve časti a láva prikryje celý ostrov.

Mladší mýtus spája Etnu a kováča olympských bohov - krivého Diovho syna Héfaista. Vo svojej dielni pod vrcholom kuje blesky pre božského otca a pomáhajú mu kyklopovia - jednookí synovia vládcu morí Poseidona. Héfaistos - mimochodom, najškaredší z gréckych bohov - má za manželku samotnú bohyňu lásky Afroditu. A vždy, keď tuší ďalšie dobrodružstvo svojej neveľmi vernej ženy, tak v hneve silnejšie zadúcha do kováčskych mechov a Etna sa zatrasie.

Héfaistos si však zariadil aj ďalšie dielne na Liparských ostrovoch. Bol to, ako sa zdá, podnik väčšieho rozsahu, lebo si tam musel pribrať za pomocníkov niekoľkých obrovských kyklopov.

Životodarný vrch sa hnevá

Horský masív je mimoriadne bohatý na vodu, doslova sa stal mrakochytačom. Ročne tu spadne okolo 170 centimetrov zrážok, kým na južnom pobreží Sicílie iba 30-50 centimetrov. Voda presakuje pórovitou vulkanickou horninou a na mieste, kde narazí na nepriepustné ílovité vrstvy, vytryskne ako prameň. Dostatok vody a úrodná lávová hornina mení Etnu na raj pre rastlinstvo. V roku 1987 ju vyhlásili za prírodný park a uvažuje sa o znovunasadení divej zveri do jej lesov.

Nie tak dávno žeravý prúd lávy zalial polia, vinice a niekoľko domov na východnom svahu. Ohrozoval aj mesto Zafferana. Ľudia však vytrvali tak, ako je to napokon celé stáročia. Silu im dáva nezničiteľná túžba po živote v normálnych podmienkach a neotrasiteľná viera vo vyššiu moc.

Dni hrôzy zažila aj druhá sicílska metropola - Catania. Vtedy, po dvoch rokoch postupného nárastu sopečných aktivít, sa mlčiaci obor začal prebúdzať. Najprv dvoma slabšími otrasmi pôdy, hoci druhý z nich mal silu takmer 4,6 stupňa Mercalliho stupnice. Keď sa zdalo, že sa obor upokojil, odrazu sa spod zeme ozvalo mohutné dunenie, nasledoval tlmený výbuch a z krátera sa vyvalil kúdol čierneho dymu, zmiešaného so sopečným popolom. Valiaci sa dym, ktorý v dvojkilometrovej výške vytvoril takmer súvislú vrstvu, zakryl slnko.

Seizmológovia v tom istom čase zaznamenali výrazný rast aktivít vnútri krátera. Podľa vyjadrení seizmologickej stanice v neďalekom Acireale, kúdoľ dymu a popola, ktorý vystupoval z vulkánu, dosahoval výšku až desať kilometrov. Úlomky vyvrhnutého sopečného kameňa vo veľkosti 10 až 15 centimetrov padali voľne až do nadmorskej výšky 2000 metrov. V juhovýchodnej časti krátera sa objavilo niekoľko pramienkov žeravej magmy, ktorá sa zastavila vo výške 3000 metrov. Obyvateľom okolitých miest vtedy podľa vedcov nehrozilo bezprostredné nebezpečenstvo. Iba medzinárodné letisko v Catanii uzavreli, lebo pristávacie dráhy pokryl popol a turistom zakázali výlety do okolia vulkánu.

Rovnaké opatrenia týkajúce sa letiska v Catanii sa prijali aj v týchto dňoch. Čo je horšie, zahraniční turisti opúšťajú sicílske pláže, lebo na mnohých miestach prší popolnatý dážď.

Pomoc štátu

Talianska vláda od roku 1982 poskytuje ľuďom postihnutým hnevom Etny prostriedky na opätovnú výstavbu zničených domov, ak ich postavili legálne a v súlade so stavebnými predpismi. Peniaze na výstavbu nových domov často nestačia. Preto v okolí sopky môžete vidieť veľa rozostavaných budov, ktoré sa dokončievajú postupne. Dobre však funguje systém varovania obyvateľstva, krízové štáby a civilná ochrana, ktoré v prípade katastrofy koordinujú evakuáciu. Armáda a námorníctvo čakajú na rozkaz, aby dedinčanov v prípade ohrozenia odviezla o niekoľko mestečiek ďalej.

Ľudia však od tohto kopca neutekajú, lebo z neho žijú. Čadičová láva sa ťaží na svahoch a slúži na výstavbu chodníkov, na múry domov a kostolov, na dlažbu ciest. Vyrábajú sa z nej aj rozličné úžitkové a okrasné predmety. Popol i rozpadávajúca sa láva obsahuje fosfor a draslík, ktoré sa vsakujú do pôdy a výdatne ju hnoja. Na poliach, čo ležia vo výške 1200 metrov, sa pestuje množstvo plodín: artičoky, broskyne, vinič, olivy, granátové jablká, citróny, pomaranče, tabak, rozmarín, pistácie, búrske a lieskové oriešky.

Od antických čias sa zaznamenalo asi 150 mohutných erupcií Etny. Tri veľmi ničivé sa odohrali v stredoveku. V roku 1999 prúd lávy zničilo dvanásť dedín a celú západnú časť Catanie. Množstvo kaplniek so soškou Panny Márie, vybudovaných z vďačnosti za záchranu tam, kde sa žeravá láva zastavila, posilňujú v miestnych obyvateľoch vieru v šťastný osud aj počas tohtoročného vyčíňania sicílskeho čierneho obra.

Autor (1933) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984