Prax najlepšou školou

Nedávno sa kamarátka vrátila z Holandska, kde navštívila svojho priateľa. Z tejto krajiny bola jednoducho unesená: "Predstav si, tam každý, kto chce, môže pracovať." Jej chlapec je študent, a predsa len si popri štúdiu privyrába v istej firme.
Počet zobrazení: 1054

Nedávno sa kamarátka vrátila z Holandska, kde navštívila svojho priateľa. Z tejto krajiny bola jednoducho unesená: "Predstav si, tam každý, kto chce, môže pracovať." Jej chlapec je študent, a predsa len si popri štúdiu privyrába v istej firme. Nielenže si tak dokáže zarobiť na vlastné živobytie, platí si byt, ale umožňuje mu to aj určitý štandard. Viem, o čom spomínaná kamarátka hovorila, keďže si u nás neúspešne hľadá už niekoľko mesiacov brigádu. Zároveň dodala, že ak by sa za svojho priateľa vydala, určite by sa presťahovala za ním do krajiny tulipánov. "Prečo by mal ísť on do horšieho?" položila si rečnícku otázku. A takto určite uvažujú viacerí. Pritom ona je vysokoškolsky vzdelaná s výbornou znalosťou dvoch cudzích jazykov. A tak narastá únik mozgov…

Nedávno v jednom rozhovore príčinu tohto nepekného spoločenského javu naznačila aj majsterka sveta vo fitnes Zora Czoborová: "Je tragédiou, ak si moje vysokoškolsky vzdelané spolužiačky, ktoré robia od rána do večera, nemôžu kúpiť byt ani auto. Chce to veľkú zmenu, len neviem, či je na to naša krajina pripravená." V Michalovciach preto začali s projektom Právo na prvú prácu. Vždy sa totiž hovorilo, že až prax v reálnom živote je tou pravou školou. A dnes mnoho pracovných ponúk vyžaduje práve ľudí s praxou. Kde ju však majú zobrať absolventi škôl, ktorí sú síce nabití vedomosťami, no praktické vedomosti u nich akosi absentujú? V tejto súvislosti určite stojí za zváženie zmena celého školského systému, ktorý sa až priveľmi zameriava na teóriu. Jedno s druhým však súvisí a na každú zmenu treba odvahu. Starší ľudia práve dnes vkladajú všetku nádej na zmenu práve do mladej generácie. Ale ako bude môcť zmeniť systém tohto štátu ktosi, kto nemá praktické skúsenosti? Práve táto príčina ich aj oberie o odvahu.

Michalovciach už našlo uplatnenie po absolvovaní tohto projektu 120 mladých ľudí. Na druhej strane, ak sa absolvent školy odmietne na projekte Právo prvého zamestnania zúčastniť, stráca nárok na akúkoľvek podporu v nezamestnanosti. Otázne je, kedy sa takýto projekt začne realizovať aj v iných mestách. Na celkovom počte nezamestnaných na Slovensku sa totiž vyše 30 percentami podieľajú mladí ľudia vo veku od 18 do 30 rokov. Mnohí zároveň strácajú motiváciu ísť študovať na vysoké školy. Dnes sa už totiž v niektorých oblastiach pred titulom uprednostňujú skúsenosti. A tie, bohužiaľ, absolventom VŠ chýbajú. A to je dokola stále rovnaká pesnička...

Rovnako stará pesnička je aj nemožnosť mladých ľudí získať poctivou cestou byt. Okrem toho, ministerka financií Brigita Schmögnerová predkladá návrh zákona, ktorým sa má opäť znížiť štátna prémia zo stavebného sporenia. Tá totiž klesá každoročne. V roku 2001 z 30 percent na 25 a v budúcom roku dokonca na 20 percent. Pritom maximálna výška štátnej prémie klesne zo 4500 korún na 4000. Potom je ťažko sa čudovať, že najmä mladí ľudia vložia niekoľko svojich nasporených korún do rúk spoločností typu Národný bytový fond, ktorého činnosť sa v médiách spochybňuje. Práve tým im nasľubujú rýchlu cestu k bývaniu a vzhľadom na absenciu iných bytových možností mladí (ale nielen oni) rýchlo naletia. Nedávno aj v Trnave mesto postavilo niekoľko nájomných bytov pre mladé rodiny. Poradovník už dnes určite nemá konca. No rozhodovať budú úradníci, zrejme od stola...

Len si ťažkať, že mladí to majú na Slovensku ťažké, nestačí. Ale budú to naozaj práve oni, čo túto spoločnosť výrazne zmenia? Asi budeme musieť čakať opäť na novú generáciu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984