Hodnota hotelov neznáma

Majetok po bývalom vedení Fondu detí a mládeže (FDaM) SR, ktorý obhospodaruje zvyšok majetku po bývalom SZM, bol v katastrofálnom stave, nebola vedená presná evidencia a uzatvárali sa mnohé nevýhodné zmluvy na 15 až 30 rokov.
Počet zobrazení: 911

Majetok po bývalom vedení Fondu detí a mládeže (FDaM) SR, ktorý obhospodaruje zvyšok majetku po bývalom SZM, bol v katastrofálnom stave, nebola vedená presná evidencia a uzatvárali sa mnohé nevýhodné zmluvy na 15 až 30 rokov.

Práve tieto problémy má riešiť predložená novela zákona o FDaM, pomocou ktorej bude možné spomínané nevýhodné zmluvy vypovedať. Hotely mládeže Slovakia, a.s., (HMS), ktorých účtovná hodnota dosahuje 500 miliónov korún, je najlukratívnejšou zložkou majetku fondu. Ich skutočná hodnota sa ale nedá presne vyčísliť. Nájomné vzťahy sú natoľko komplikované, že nie je možný prístup do objektov na ich presné ohodnotenie.

Existujú indície prepojenia na podsvetie, ktoré si tieto cesty vytvorilo práve za čias bývalého vedenia. Vláda preto vytvorila komisiu, ktorá má riešiť tieto problémy. Rada FDaM v predloženej koncepcii navrhuje predať HMS a výnosy uložiť na zhodnocovanie. Pri predpoklade zisku štvrť miliardy korún by výnosy nad úroveň inflácie mohli predstavovať ročne 5-7 miliónov korún. Predávať by sa tiež mala časť majetku FDaM a výnos by sa mal takisto kapitalizovať.

Tieto financie budú určené na projekty mládežníckych organizácií, čím výrazne podporia ich aktivity. V administratívnych budovách chcú vyčleniť 50 percent plochy na komerčný prenájom a zvyšných 50 percent poskytnúť pre organizácie za korunu a režijné náklady. Systémovými krokmi tak vytvoria možnosti na lepšie fungovanie detských a mládežníckych organizácií - poskytnú im pevne vyčlenené priestory a získajú finančné prostriedky na ďalšiu podporu ich projektov.

V Čechách je situácia oveľa ťažšia. Od prevzatia majetku po Českom zväze mládeže manažment Fondu detí a mládeže v Čechách nedokázal získavať financie inak ako predajom nehnuteľností. Len malá časť príjmov pochádzala z prenájmu. Spravoval okolo 200 nehnuteľností, z ktorých sa mnohé transformovali na akciové spoločnosti. Nejasná bola aj transakcia okolo Cestovnej kancelárie mládeže, ktorá bola nezákonne predaná a dnes už neexistuje. Asi iba zainteresovaní špekulanti vedia, kde zmizol jej majetok a financie, ktorými disponovala.

To prinieslo kritiku vlády Miloša Zemana pozerajúcu sa na fond ako na úplne zbytočnú inštitúciu. Vyústilo to do prijatia zákona, podľa ktorého od 1. decembra 2000 prechádza FDaM do likvidácie. Podľa českých mládežníkov je zanedbanie starostlivosti o mladú generáciu a definitívna strata fondu najväčším zločinom, ktorý bol za posledných desať rokov spáchaný na mládeži.

Autor (1980) je tlačovým tajomníkom Rady mládeže Slovenska

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984