Šesť dní, ktoré otriasli vierou v reformy

Iránsky prezident Chatámí, ktorý je napriek nižšej cirkevnej funkcii svetskou figúrou, má proti sebe v snahe o reformy silné politbyro fundamentalistických ajatolláhov a minulotýždňový protest liberálnych študentov sa tak stal len márnym bojom proti veterným mlynom. Úporné snahy hodžatolisláma Chatámího o zreformovanie strnulého islamského systému v Iráne nachádzajú u obyvateľstva odozvu už dlhší čas.
Počet zobrazení: 1263

Iránsky prezident Chatámí, ktorý je napriek nižšej cirkevnej funkcii svetskou figúrou, má proti sebe v snahe o reformy silné politbyro fundamentalistických ajatolláhov a minulotýždňový protest liberálnych študentov sa tak stal len márnym bojom proti veterným mlynom. Úporné snahy hodžatolisláma Chatámího o zreformovanie strnulého islamského systému v Iráne nachádzajú u obyvateľstva odozvu už dlhší čas.

Po tom, čo v roku 1997 presvedčivo vyhral prezidentské voľby, má Chatámí aj obmedzené výkonné prostriedky na to, aby reformy uvádzal do života. Postchomejníovskí fundamentalisti, na čele s najvyšším duchovným vodcom, ajatolláhom Chameneím, síce rešpektujú prezidentovu popularitu, no vytrvalými provokáciami sa snažia zlomiť jeho trpezlivosť a v konečnom dôsledku i väzy. Keďže konzervatívci z rôznych príčin nemôžu oklieštiť prezidentove právomoci (aj keď ovládajú parlament), snažia sa aspoň eliminovať niektoré Chatámího kroky a odstraňovať z vyšších funkcií jeho prívržencov, likvidovať fóra na vyjadrovanie liberálnych názorov.

Ľudia chcú zmenu

Koncom februára sa prvý raz od islamskej revolúcie z roku 1979 konali v krajine miestne voľby, označované za test ochoty obyvateľstva podporiť reformnú politiku. Hoci vo volebnej komisii dominovali konzervatívci, ktorým o.i. len zásah Chatámího znemožnil vyškrtnúť z volebného zoznamu 50 liberálnych kandidátov, skončili sa voľby v dôležitom Teheráne jasným víťazstvom reformistov a prezidentovi prívrženci boli úspešní aj v celoštátnom meradle. Analytici konštatovali, že ideológia prezidentových odporcov je na dne a ľudia chcú zmenu, ktorú nikto nezastaví. Jeden z popredných reformátorov medzi víťaznými kandidátmi vyhlásil, že "ľudia nechcú ďalšiu revolúciu, ale islamskú demokraciu, ktorá bola pôvodným cieľom islamskej revolúcie". Hoci majú konzervatívci v ústrednom parlamente stále slabú väčšinu, podarilo sa komunálnym voľbám po 2500 rokoch oslabiť centralizovanú politickú moc. Vytvorené zastupiteľstvá sú pritom hlavnou súčasťou Chatámího plánov na vytvorenie občianskej spoločnosti v rámci islamského systému.

Podporu reformám prezident šikovne využil koncom mája, keď v Teheráne desaťtisíce členov miestnych zastupiteľstiev z celej krajiny oslávili druhé výročie Chatámího víťazstva v prezidentských voľbách. Prezident v prejave zdôraznil, že vláda zákona a zodpovedné reformy musia nahradiť slogany a že neexistuje žiadna skupina, ktorá by bola nad zákonom a žiadna z väčších štátnych inštitúcií by nemala byť v rukách tej alebo onej frakcie. Na druhej strane ajatolláh Chameneí varoval lokálnych politikov pred zasahovaním do "veľkej politiky" a upozornil členov miestnych zastupiteľstiev, že by mali mať na pamäti svoje obmedzené právomoci a vplyv.

Chameneí sa nevzdáva

Minulotýždňové provokácie členov Hizballáhu v areáli univerzity proti študentom odmietajúcim zastavenie vydávania reformného denníka Salam podporili svojim násilným zásahom aj policajti. Minister vysokého školstva zásah na akademickej pôde označil za podozrivé opatrenie, ktorého cieľom bolo v skutočnosti dotlačiť spoločnosť k nepokojom. Napriek výzvam Chatámího aby študenti nepadli do pasce provokácií sa spravodlivý protest nepodarilo udržať pod kontrolou.

Po vandalských výčinoch infiltrovaných provokatérov, ktoré (napriek prvotnej podpore študentov) musel verejne odsúdiť aj prezident, zasiahli ozbrojené zložky a celú šesťdňovú "minirevolúciu" propagandisticky zmietol sprievod prívržencov konzervativizmu ulicami Teheránu. Tajomník Rady národnej bezpečnosti a podpredseda parlamentu Ruhání oznámil, že "naša revolúcia potrebuje odteraz veľkú čistku" a avizoval možné popravy zadržaných osôb. Triumf konzervatívcov otriasol možno vierou viacerých liberálov v perspektívu Chatámího reforiem, no doterajší vývoj napovedá, že prezidentov ústup ešte neznamená jeho porážku.

Autor je šéfredaktorom časopisu EXPO journal

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984