Pôda

Je odveká živiteľka ľudstva. Už prvé civilizácie si ju ctili, lebo tvorila podstatu bytia každého jedinca tým, že ak sa o ňu staral, ak vkladal do nej svoju prácu, odmenila sa mu poskytnutím takých darov, ktoré dodnes bez nej nedokázal človek vytvoriť. Aj pre tých nachudobnejších bolo vlastníctvo pôdy zárukou istoty, že nezhynie od hladu.
Počet zobrazení: 1497

je odveká živiteľka ľudstva. Už prvé civilizácie si ju ctili, lebo tvorila podstatu bytia každého jedinca tým, že ak sa o ňu staral, ak vkladal do nej svoju prácu, odmenila sa mu poskytnutím takých darov, ktoré dodnes bez nej nedokázal človek vytvoriť. Aj pre tých nachudobnejších bolo vlastníctvo pôdy zárukou istoty, že nezhynie od hladu. Preto pôdu rok čo rok opatrovali s láskou, aby im ju vrátila v podobe vydarenej úrody. Láska k pôde, poznanie jej zákonitostí i nespočetných možností učarovali aj rodákovi z Gemera Pavlovi Koncošovi - najvyššiemu a najmohutnejšiemu mužovi súčasnej politickej scény. Od mladosti, keď musel na rodnej dedine pomáhať pásť dobytok či viazať snopy, nadobudol presvedčenie, že polia by mali patriť tým, ktorí na nich pracujú. Tento názor má dodnes natoľko vštepený, že aj nedávno celkom neohrabane vmietol do tváre bugárovcom, že "pôda je ako žena..."- však to poznáme. Za tento svojrázny, ale úprimný výrok si nielen od novinárov, ale aj svojich partajných kolegov a dokonca od vlastnej manželky vyslúžil pokarhanie. Ono citované "právo na obrábanie" získalo od divákov televízie Markíza dokonca ocenenie ako zrnko múdrosti.

Pavel Koncoš s dešpektom hľadí na novodobých protagonistov trhovej ekonomiky, ktorí sú presvedčení, že všetko vyrieši všemocná ruka trhu. Ako predstaviteľ ľavicovej politiky je presvedčený, že štát je povinný korigovať mechanizmy, ktoré hýbu spoločnosťou, aby nemusel napokon zachraňovať ekonomiku pred prepadom. Aj preto je dodnes presvedčený, že pôdohospodárstvo utrpelo nekvalifikovanou transformáciou, počas ktorej sa urobilo na roľníckych družstvách toľko chýb, ako kedysi pri necitlivej kolektivizácii.

Do rezortu si rozhodne hovoriť hocikým nedá, a už vôbec pritom neuprednostňuje politické, či národnostné zafarbenie, hoci práve pre takýto jeho prístup sa už zachvela pevnosť koaličnej zmluvy. Sám si týmto dokumentom nedal zviazať ruky natoľko, aby mu napokon mohol vytvoriť prekážku pri realizovaní ministerských zámerov. A hoci ho jeho protivníci označili za šovinistu, lebo neustúpil požiadavkám SMK, sám tvrdí, že svoju maďarskú svokru si váži, má rád i svoju manželku, ktorá ho však nenaučila hovoriť po maďarsky a jeho ako Slováka spod Muráňa akceptujú niele ony dve, ale aj poľnohospodári z južného Slovenska. Najtvrdší oponenti zaraďujú dokonca Pavla Koncoša medzi staré štruktúry. A on sa tomu ani nebráni. Vie, že vie a verí si.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984