Byrokratická mašinéria funguje

Vždy sa hovorievalo, že Amerika je krajinou neobmedzených možností. Určite to pre Slováka platí i dnes, keďže počet žiadateľov o víza za veľkou mlákou neustále narastá a pred americkou ambasádou v Bratislave sa často tvoria dlhé rady. S narastajúcim počtom žiadateľov však rastie aj počet odmietnutých žiadostí. A niekedy príčiny týchto rozhodnutí konzulov bývajú aj iracionálne.
Počet zobrazení: 1172

Vždy sa hovorievalo, že Amerika je krajinou neobmedzených možností. Určite to pre Slováka platí i dnes, keďže počet žiadateľov o víza za veľkou mlákou neustále narastá a pred americkou ambasádou v Bratislave sa často tvoria dlhé rady. S narastajúcim počtom žiadateľov však rastie aj počet odmietnutých žiadostí. A niekedy príčiny týchto rozhodnutí konzulov bývajú aj iracionálne.

Medzinárodné vzťahy sa dajú udržiavať a pestovať rozličnými spôsobmi. Medzi študentmi, deťmi v letných táboroch, alebo aj medzi policajtmi. Jednou z takýchto policajných organizácií je aj International Police Association (IPA), Slovenská sekcia. Ide o nezávislé združenie pracovníkov policajných služieb, bez rozdielu postavenia, hodnosti, pohlavia, rasy a náboženstva. Podľa štatútu vytvára podmienky na vznik a udržovanie priateľských vzťahov a spoluprácu na medzinárodnej úrovni.

Zabrzdenie recipročných návštev Ďalej sa v štatúte tejto organizácie hovorí, že prispieva k mierovému spolužitiu národov a zachovaniu mieru vo svete. Tento bod je možné napĺňať iba vzájomnými kontaktmi a týmto spôsobom ich utužovať. Nie vždy sa však dá tento bod splniť. Dôvodom pritom nemusia byť len financie, nedostatok času, či iné racionálne obmedzenia. Niekedy je dôvod oveľa prozaickejší, v tomto prípade byrokratický.

Na začiatku boli viacnásobné recipročné výmeny členov asociácie. V auguste 1997 navštívil Slovenskú republiku sekretár IPA US Section pre SR a ČR Daniel F. Heinrichs, v decembri sa členovia slovenskej sekcie zúčastnili na zasadnutí IPA US Section Region 37 v San Jose v Kalifornii. V máji 2000 prišiel zase k nám príslušník LAPD Timothy Smith, ktorý Slovákov zároveň pozval na recipročnú výmenu v septembri, keďže v auguste už mali členovia slovenskej sekcie dohodnuté stretnutia v Kanade a Mexiku.

, rozvíjanie vzájomných medzinárodných vzťahov v tomto prípade zabrzdila, ba až úplne zastavila, americká ambasáda. Tá totiž zamietla žiadosť členov IPA o služobné víza. Toto zamietnutie odôvodnili pracovníci vízového oddelenia odstavcom 214b, ktorý je súčasťou Prisťahovaleckého a naturalizačného zákona: "Každý cudzinec sa považuje za prisťahovalca, pokým uspokojivo pred konzulárnym úradníkom počas podania žiadosti o povolenie vstupu nepreukáže, že má v domovskej krajine pevné záväzky, ktoré nehodlá opustiť, a teda má nárok na neprisťahovalecký štatút…"

Otec bez záväzkov? Pritom za záväzky americká ambasáda považuje rôzne aspekty života, ktoré žiadateľa o víza pútajú ku krajine: majetok, práca, sociálne a rodinné väzby. Je úplne nepredstaviteľné pochybovať o tom, že ženatý muž s dvoma deťmi, bytom, autom a prácou v štátnom sektore nemá dostatok záväzkov na Slovensku. A predsa. Štyrom členom Slovenskej sekcie IPA, na čele s vedúcim úradovne tejto organizácie Ladislavovi Csölleiovi oznámili, že ich neviažu dostatočne silné putá na SR a príslušný konzul má podozrenie, že by sa už nevrátili naspäť.

Pozoruhodné sú aj ďalšie informácie o priebehu pohovoru členov IPA s konzulárnym úradníkom. Ten im podľa slov L. Csölleiho kládol zvláštne otázky. "Napríklad sa nás pýtal, prečo chodia na výmenné pobyty stále tí istí, odkiaľ máme peniaze na našom medzinárodnom účte," povedal pre SLOVO. Pritom podľa článku 18 štatútu IPA správy a protokoly, ktoré sú označované ako medzinárodné, sa nesmú zverejňovať alebo rozširovať mimo určený okruh. "Vôbec sa nás nepýtali na rodinné záväzky a odpovedať sme mohli iba slovami áno alebo nie." Pozývateľ pritom na ambasádu doručil pre štyroch členov IPA oficiálnu pozvánku, L. Csöllei dokonca okrem výpisu z účtu organizácie aj svoj osobný, ako aj potvrdenie zamestnávateľa. Zdá sa, že ani to nestačilo.

Bohužiaľ, stanovisko veľvyslanectva USA sa nám nepodarilo získať, pretože ho vraj ku konkrétnym prípadom nemôžu poskytnúť.

Na týchto riadkoch sme ukázali jeden prípad negatívneho stanoviska americkej ambasády k udeleniu víz pre občana SR. Škoda, že pre takúto "chybičku krásy" sa nemôžu ďalej naplno a úspešne rozvíjať medzinárodné vzťahy…

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984