Financie

Môžeme v súčasnosti pokojne zaradiť medzi tie statky, bez ktorých sa nedá existovať. Sú príčinou hádok a sporov medzi súrodencami, rodinnými príslušníkmi či navzájom cudzími ľuďmi. A to je prípad aj našich dvoch hostí: ministerky financií Brigity Schmögnerovej a jej rezortného predchodcu Miroslava Maxona.
Počet zobrazení: 1196

môžeme v súčasnosti pokojne zaradiť medzi tie statky, bez ktorých sa nedá existovať. Sú príčinou hádok a sporov medzi súrodencami, rodinnými príslušníkmi či navzájom cudzími ľuďmi. A to je prípad aj našich dvoch hostí: ministerky financií Brigity Schmögnerovej a jej rezortného predchodcu Miroslava Maxona. Ich vzájomná kritika týkajúca sa finančného spravovania štátu sa začala ešte počas minulej vlády, keď tieňová ministerka a poslankyňa za SDĽ často vyslovovala ostré výhrady k transformačným krokom, ktoré realizovali vládnuci mečiarovci. Dnes sa sama ocitla v kresle šéfky obyčajne najnepopulárnejšieho rezortu a zisťuje, že zasadiť ekonomiku do rámca prijateľného pre občanov, podnikateľov a zahraničie súčasne nie je jednoduché. Azda jedinou krajinou, kde je minister financií populárny, je NSR. Hans Eichel spolu s SPD intenzívne pracovali na svojom imidži prinajmenšom celých dlhých dvanásť rokov, teda v čase vládnutia kresťanských a slobodných demokratov na čele s Helmutom Kohlom. Naša ministerka spolu so svojou stranou mala na to polovicu času. Využila ho dostatočne? Je isté, že akékoľvek porovnávanie vyspelého Nemecka so Slovenskom je zbytočné. Štrukturálne zmeny, ktorými prechádza naša ekonomika, absolvovalo západné Nemecko krátko po druhej svetovej vojne.

Nejde však len o kritiku makroekonomických ukazovateľov, hoci, ako vieme, práve ony sú hlavnou výhradou bývalého ministra financií v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa M. Maxona je reštriktívny a nereálny - vzhľadom na výsledky, ktoré naša krajina dosahuje už teraz: vysoká miera nezamestnanosti, inflácia a nízky rast hrubého domáceho produktu. Obaja ministri mali možnosť spoznať, že v opozícii sa kritizuje najľahšie a najbezbolestnejšie. Jedným z posledných vzájomných atakov bolo Maxonovo vyhlásenie pri televíznej debate s ministerkou, že "ona vie, akým spôsobom cenu Euromoney získala". Verejnosť sa to až doposiaľ nedozvedela a azda sa raz dočítame, či mal prípad súdnu dohru. Isté však je, že sa práve za pôsobenia B. Schmögnerovej vo vládnom kabinete krajina dostala do OECD a tak sme možno ešte stihli posledný vlak. Samozrejme, nejde len o zásluhu súčasnej koaličnej vlády, ako sa zväčša hovorí. Ide aj o nezanedbateľné zásluhy všetkých občanov pracujúcich v tejto krajine. Bez nich by to zrejme nešlo.

Najťažšie sa ekonomické zmeny vysvetľujú občanovi - voličovi. Ten ľavicový si iba povzdychne nad opatreniami "svojej" ministerky, volič HZDS je zasa iste spokojný s kritikou "svojho" ministra namierenou proti vláde. Parketou Miroslava Maxona je poľnohospodárstvo, ktorému sa venuje od ukončenia vysokej školy. Od účtovníka poľnohospodárskeho družstva sa postupne stal jeho ekonómom a predsedom. Prax z tejto oblasti mu je teda veľmi blízka a ak kladie dôraz na poľnohospodárstvo, iste vie, prečo. Brigita Schmögnerová sa po ukončení štúdia venovala vedeckej práci, preto je jej hlavnou devízou teória. Okrem neľahkého dedičstva z rezortu financií po svojom predchodcovi je azda aj to dôvodom, prečo sú vzťahy tých dvoch politikov také napäté.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984