Brusel je nahý!

Počet zobrazení: 3272

„To jsou paradoxy!“ povzdychol by Václav Havel, viacnásobný kandidát na Nobelovu cenu za mier a objaviteľ humanitárneho bombardovania. Brusel tlieska Ukrajine, že agresorovi nemieni prepustiť ani piaď zeme, ale od Srbska požaduje, aby uznalo iným agresorom odtrhnuté Kosovo. Svätý otec odkázal Moskve, aby nemaskovala vojnu tzv. špeciálnou vojenskou operáciou, ale jeho predchodcovia nespoznali bombardovanie v tzv. leteckých misiách NATO. Demokratická a vyspelá Európa achká nad najväčším krviprelievaním v 21. storočí, ale netrápi ju podiel európskych vojakov na krviprelievaní v Iraku, Afganistane či Líbyi... USA sľúbili Ukrajine právnu pomoc pri postihovaní vojnových zločincov, ale zabudli, že americká armáda „nepotrestá vojakov za operáciu v Kábule, pri ktorej zahynuli civilisti. Útok dronom bol tragickou chybou, operácia však neporušila žiadne zákony.“ (svet.sme.sk, 14. 12. 2021) Mainstreamové médiá súcitne rátajú dni ruskej okupácie Ukrajiny, ale pri Afganistane spozorneli, až keď Donald Trump zavelil na odchod. Posivenému svedkovi sa žiada doložiť, že dôsledok Trumpovho povelu znepokojil aj Ivana Korčoka. „Situácia v Kábule je zlou správou pre mier a stabilitu. Aj pre naše takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane.“ (aktuality.sk, 15. 8. 2021) EÚ sa neodváži neodobriť protiruské sankcie, ktoré zafúkajú spoza oceánu, ale sebavedomie jej nechýba pred vlastnými občanmi. „Európania sa musia pripraviť na dlhodobo vyššie ceny. Veľká časť európskeho priemyslu je založená na veľmi lacnej energii z Ruska.“ (topky.sk, 26. 5. 2022) „Európa bola chamtivá“, kajala sa pred kamerami Margarethe Vestagerová, komisárka pre hospodársku súťaž.

Zdá sa, že EÚ sa ocitla medzi Bielym domom a Kremľom ako medzi mlynskými kameňmi. O honor ju pripravujú aj klebety z Kyjeva. Bruselskí lídri ich znášajú so stisnutými zubami, ale určite s prísľubom, že klebetník si to odskáče v rámci prístupových rokovaní. Lenže ukrajinský prezident hovorí iba to, čo vidí strýčkovi Samovi na očiach... Posivený svedok sa o to väčšmi obáva, či sa EÚ ako náhrdelník nezmení na obojok. Ako povedal Ivan Korčok, „Slovensko sa nebráni debate o otváraní základných zmlúv“. (TA3, 30. 5. 2022) EÚ by sa stala akcieschopnejšia a napríklad na prijatie ďalšieho sankčného balíčka by nepotrebovala absolútnu zhodu dvadsaťsedmičky, len jej kvalifikovanú väčšinu. Aj preto, aby upachtenú zhodu-nezhodu nepredbehla naplnená ukrajinská vyhrážka, že s ropovodom Družba „sa môže stať čokoľvek“. (sme.sk, 29. 5. 2022) Isteže, ropovody a plynovody dosiaľ vybuchovali iba v končinách pod kontrolou islamských teroristov, ale ako Kyjev naznačil, jeho trpezlivosť s EÚ nie je z gumy. Na otázku, prečo EÚ prijala takú potupnú a z hľadiska gazdovania riskantnú úlohu, sa lepí možná odpoveď v podobe ďalšej otázky. – Čo vedia Spojené štáty o predstaviteľoch EÚ? Tak ako mali preklepnutú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú i vysokých úradníkov európskych inštitúcií, určite by nám podrobnejšie a hlbšie vedeli pripomenúť aj minulosť súčasných prominentov. Dajme tomu Ursuly von der Leyenovej. „Jej ministrovanie poznačilo niekoľko škandálov. Jednou z najvypuklejších káuz bolo parlamentné vyšetrovanie konzultantských kontraktov za miliardu eur.“ (zenyvmeste.sk, 4. 2. 2021)

Brusel sa vytrvalo tvári, že nám nemá čo vysvetliť. V livreji na mieru sa cíti pohodlne a nedotknuteľne. Čoraz sebaistejšie až samoľúbo sa v nej predvádza po každom schválenom sankčnom balíčku. Brusel je však nahý. Čo na tom, že to nevykričí dieťa, ale dospievajúca Grétka Thunbergová. Zhrozená z uhlíkovej stopy po tankeroch, ktoré privážajú k európskym brehom americký skvapalnený plyn...                     

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984