Dobro, teplo a láska

Na pamiatku Juraja Migaša (1957 – 2015)
Počet zobrazení: 4556

Na stránkach Slova som sa neraz venoval Slovákom v Maďarsku. Je to takmer erbová téma mojej publicistiky. Často som skloňoval a všelijako inak ohýbal nedostatočnú pozornosť, ktorú venuje materská krajina podmienkam života Slovákov v zahraničí, osobitne Slovákov na juh od našej dnešnej hranice a ich slovenského rozvoja. Sem tam i na najvyššej slovenskej úrovni. Našťastie, nie je to všeobecná skúsenosť!

V našu volebnú sobotu mi prišla elektronická pošta od priateľa z Maďarska Imra Fuhla. Oznamoval mi, že pilíšski Slováci a nielen oni, ale všetci Slováci v Maďarsku sa rozhodli uctiť si svojho veľkého priateľa a človeka v rýdzom slova zmysle, slovenského diplomata Juraja Migaša. V správe sa píše:

DOBRO, TEPLO A LÁSKA
Na pamiatku vynikajúceho
vyslanca Slovenska a slovenskosti,
veľkého priateľa Pilíšanov, diplomata
Juraja Migaša (1957-2015)

Návrh textu mramorovej pamätnej tabule na budovu Strediska pilíšskych Slovákov v Mlynkoch, ktorá by mala byť slávnostne odhalená 7. mája 2016 o 9.30 pred tradičným, v poradí už ôsmym spoločným výstupom na vrchol Pilíša. Organizátori sa rozhodli usporadúvať túru odteraz každoročne na pamiatku jej hlavného iniciátora, niekdajšieho (vlani zosnulého) veľvyslanca Juraja Migaša. Peší pochod od tohto roku bude niesť názov Memoriál Juraja Migaša.“

juraj_migas_2_0.jpgjuraj_migas_3.jpg

V máji 2013 na vrchole Pilíša, sprava: Juraj Migaš, Imrich Fuhl a Jozef Havelka, pôvodní organizátori výstupu na Pilíš(J. Havelka zomrel v roku 2014).

Juraj Migaš sadí prvý strom na dnes už tradičnom podujatí.

Juraj Migaš v čase, keď bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Maďarsku vrchovato napĺňal svoje poslanie. Bol ambasádorom do posledného písmenka svojej funkcie. Bol mimoriadnym (skutočne výnimočným) a splnomocneným (mal plnú moc rozdávať radosť a potešenie okolo seba) veľvyslancom, ktorý vykonával svoju funkciu s plným priehrštím slušnosti a každodennej poctivosti. V jeho prístupe k okoliu nikdy nechýbal slovenský rozmer. Neoddeľoval od seba pracovný a mimopracovný čas, úprimnosť a presvedčivosť jeho konania a ochota pomôcť bola trvalá.

Výsledkom jeho vyslanectva a pôsobenia v Maďarsku bola skutočnosť, že mnohí naši krajania sa opäť cítili ako hrdí Slováci a dokonca radi! A dávali to najavo aj po skončení jeho „slovenského posolstva“. Pre mňa sú nezabudnuteľné telefonáty Jurajovi Migašovi z vrcholu Pilíša, ktorými prítomní vyjadrovali aj spevom potešenie, že mali tú česť sa vzájomne poznať, spolupracovať a ľudsky sa obohatiť.

Foto: Autor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984