Ferguson – ďalší medzník úpadku USA

Počet zobrazení: 5705


skvrnda_150_80x.jpg

Americká spoločnosť je chorá, o čom svedčí najmä rozsah násilia v nej. Sloboda prežívajúca z kovbojských čias divokého západu – možnosť voľného nákupu zbraní – prináša v tejto rozvrátenej spoločnosti mnoho tragédií. Kult násilia, ktorý sa pestuje v amerických médiách a masovej kultúre, sklony k jeho používaniu len posilňuje.

Výsledkom je aj to, že v USA je podľa odhadov Medzinárodného centra pre väzenské štúdie väznených 716 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. Viac ich je už len v Severnej Kórei.

Dlhodobá ekonomická deregulácia a liberalizácia v Spojených štátoch, ktorá zväčšuje rozdiely medzi bohatými a chudobnými, nie je liekom na „chorobu z násilia“. Bohatstvo sa koncentruje v rukách čoraz menšieho počtu osôb, stredná vrstva sa zužuje a narastá počet chudobných. K zhoršeniu situácie širokých vrstiev obyvateľstva viedla aj veľká finančno-hospodárska kríza, ktorá prepukla v roku 2008.

Nespokojnosť obyvateľstva vyúsťuje do protestných akcií. Ohlas aj vo svete vyvolali aktivity hnutia Occupy Wall Street, ktoré sa sústredili do tábora v Zucotti Parku v New Yorku. Protesty sa začali v septembri 2011 a boli zamerané najmä proti narastaniu ekonomickej a sociálnej nerovnosti, chamtivosti korporácií (predovšetkým finančných) a vplyvu lobistov. V novembri sa protesty rozšírili do ďalších miest. Aktivity hnutia sa v nasledujúcich mesiacoch skončili, hoci protestujúci sa po odstránení tábora pokúsili doňho ešte vrátiť.

M. Romney (kandidát vo voľbách prezidenta USA v roku 2012) protesty označil za nebezpečné a prirovnal ich k triednej vojne. Bezpečnostné sily USA proti nim rázne zasiahli. Počas ich trvania bolo na celom území USA zatknutých vyše 6 tisíc osôb. Médiá v zahraničí, ale aj v USA poukazovali na to, že reakcia bezpečnostných síl bola neodôvodnene tvrdá a došlo pri nej k mnohým prípadom neproporcionálneho použitia sily.

Symbolom ďalších veľkých nepokojov v USA sa stal Ferguson v štáte Missouri. K prvým nepokojom tu došlo v auguste tohto roku po tom, ako policajt zastrelil mladého neozbrojeného černocha. Podľa oficiálnej verzie M. Browna zasiahlo šesť striel pri pokuse o napadnutie policajta, keď predtým vylúpil obchod. Na druhej strane sa však tvrdí, že mladý černoch nijaký obchod nevylúpil a k policajtom po výzve išiel so zdvihnutými rukami.

Protesty prerástli do násilia. V tvrdej reakcii bezpečnostných zložiek sa nasadila široká škála prostriedkov – slzotvorný plyn, gumové náboje, ohlušujúce granáty, pripravené boli obrnené vozidlá. Vyhlásil sa výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania. Do mesta sa povolali jednotky Národnej gardy. Boli vraj vyzbrojené lepšie ako tie, ktoré garda nasadila v Iraku a Afganistane. Zakázal sa prelet vrtuľníkov spravodajských kanálov nad mestom.

K opakovaniu nepokojov došlo 25. novembra. Bola to reakcia na oslobodzujúci rozsudok pre policajta, ktorý zastrelil mladého černocha. Verejnosť Spojených štátov vníma tvrdosť policajných zásahov čoraz protirečivejšie. Podľa správy FBI došlo pri zásahoch polície v roku 2013 k 461 „odôvodneným zabitiam“. Severoamerické média uvádzajú, že od augustovej smrti M. Browna zahynulo pri zákrokoch strážcov poriadku najmenej 14 neplnoletých.

Rozsah protestov ako aj počet ľudí, ktorí sa na nich zúčastňujú, vzrastá. Demonštrácie v novembri sa uskutočnili v 37 štátoch USA, pričom boli vo viacerých veľkých mestách.

Prezident USA B. Obama vo vystúpení k nepokojom uviedol, že problém, ktorý prepukol vo Fergusone, má celoamerický charakter. Korene emócii, ktoré sa prejavili, podľa neho spočívajú v tom, že zákony sa neuplatňujú voči všetkým ľuďom rovnako. Ide pritom o stav, ktorý existuje už dlhý čas.

Krátko po tom, ako napätie vo Fergusone povolilo, vznikla nová vlna protestov v New Yorku, ktoré majú rovnaký základ. Vyvolalo ich opäť oslobodenie policajta – po jeho tvrdom zákroku (zozadu chvatom okolo krku) došlo k usmrteniu 43-ročného černocha E. Garnera, otca šiestich detí. Demonštrácie sa opäť preniesli aj do ďalších veľkých miest. Nie je vylúčené, že v dohľadnom čase sa takého protesty nebudú opakovať inde.

Americký sen sa už dávnejšie rozplynul. Ani to však nebráni Washingtonu a nadšeným šíriteľom jeho názorov (iste štedro sponzorovaným), aby nepoučovali svet o tom, ako sa majú riešiť problémy iných.

Protestné akcie, ktoré v tomto roku opakovane zasiahli takmer celé Spojené štáty sú ďalším symptómom ich mnohostranného úpadku. Jeho pokračovaniu nezabráni ani slogan „too big to fail", ktorý sa interpretuje nielen ekonomicky, ale už aj politicky a v globálnej dimenzii. Svet sa však musí pripraviť na to, že USA môžu skutočne padnúť – najprv zrejme ekonomicky.

Stojí teda za to ďalej udržiavať a rozširovať v našich podmienkach – či už slovenských alebo európskych – severoamerické kultúrne vzory? Zvážme preto aj vyvinutie väčšieho úsilia proti podpísaniu dohody o transatlantickom obchode a investovaní (TTIP), ktorá ekonomickou cestou hrozí dovezením ďalších negatívnych fenoménov severoamerickej kultúry do Európy.
 

Autor prednáša medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite

Vyšlo v Literárnom týždenníku č. 43 – 44/2014

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
12. december 2014, 19:20

Keď človek číta o tých veľkomestách USA, kde sa civilizácia rozpadáva, ako v Detroite a v niektorých celých oblastiach, ani sa nečuduje, že ľudia v USA začínajú byť readikálni a nervózni.

A to nevieme ešte nič o najnovšom vývoji na americkom vidieku, všade tam, kde sa ťaží bridlicový plyn a tým pádom sa otravujú vody, nenávratne i pôda a ľudia ani nie sú varovaní nad karcinogénnym prostredím, ktoré vzniká...

zaujímal by ma názor ľudí, Slovákov, ktorí tam žijú...teda nie tam, ale veď musia vedieť....

Obrázok používateľa Milan Antal
#2
Milan Antal
13. december 2014, 13:04

My, čo sme vyrastali v civilizovaných podmienkach socializmu (ľudové demokracie 50. rokov nemožno pokladať za socialzimus, ide o dobu vznikania socializmu, podobne ako za kapitalizmus sa nepokladá obdobie absolutistických monarchií, ktoré sú obdobím vznikania kapitalizmu), na rozdiel od USA, si nepamätáme, žeby existovala taká spoločenská atmosféra, spoločenská psychika, kde by ľudia považovali za pirrodzené podobné chovanie polície. Nepamätám na také prípady, aj ked sa mohol jednotlivo taký vyskytnúť, ale určite nie v masovej a takej brutálnej podobe, ako sa to deje v USA, či v Kanade (kde kanadská polícia zabila napr. Poliaka, ktorý zablúdil a zmätene sa pohyboval po letisku).To jednoducho by bolo nepredstaviteľné a verejnosť by to neprijala.

Ak si však prečítame diskusie, tak v tzv. liberálno-demokratickom kapitalizme mnoho ľudí v záujme bezpečnosti je ochotných tolerovať takéto počínanie polície. Toto je ukážka toho, ako demokratická podoba kapitalizmu pomerne ľahko prerastá do autoritatívne (až fašitistickej). Fašizmus nie je osobitnou formou spoločnosti (niektorí autori vymenúvajú liberalizmus, fašizmus, kapitalizmus, socializmus ako osobitné spoločenské systémy), ale krajnou podobou kapitalizmu, ktorú si kapitalizmus navlieka v čase krízy, ohrozenia svojej existencie.

Nie je to len masové zabíjanie civilistov políciou, ale aj masové sledovanie komunikácie občanov, navštevovanie webstránok, ap., dlhodobé väznenie ľudí bez súdov, zabíjanie ľudí po svete bez súdov. To sú spojené nádoby. Ak  verejnosť prijíma mimosúdne zabíjanie ľudí v cudzích krajinách, prečo by sa to nemohlo praktizovať aj v samotných USA?

Všetko to sú však už prvky fašizmu.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#3
Peter Dolina
13. december 2014, 21:17

Peter,nemam vela casu na vseobecnejsi rozbor, myslim si, ze autor by sa mal trocha poucit trebars od Teba, ako sa drzat faktov a odlisovat nazory od faktov.  Porota, ktora 70 hodin skumala fakty vo Fergusone policajta oslobodila, musim sa priznat, ze ak by mi niekto zlomil kost na hlave (neviem ktoru mu ten zastreleny zlomil), tak by som asi zacal strielat hned: aku rolu tu ma fakt, ze zlocinec bol neozbrojeny?  Nie som za "Amerika uber alles" ale tento clanok je podpasovy utok.

Obrázok používateľa Milan Antal
#4
Milan Antal
13. december 2014, 23:07

Peter Dolina, už minule som to chcel napísať - pre nás, čo sme podľa USA vyrástli v "totalite" je jednoducho takéto zmýšľanie nemysliteľné a mňa až trhne, keď to napíšete. Jednoducho, atmosféra je u vás taká, že to prijímate ako normálne, že sa ľudia pri náznaku nepriateľstva zabíjajú.

A toto prenášate aj do vzťahu k ostatným krajinám. Nakoniec sa zvyšok sveta dohodne, že nezostáva nič iné, iba izolovať USA od ostatného sveta, aby sa zabránilo jeho úplnému zničeniu.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#5
Peter Dolina
14. december 2014, 06:25

Pan Antal.,

Tu predsa neide o nic specificky americke.  Clovek, ked je vo velkej bolesti, jedna skratkovito a verim, ze aj slovensky policajt alebo vojak by jednal podobne.  Zlomenina kosti nie je ziaden naznak nepriatelstvo, to uz je nepriatelstvo ako vysite.

Medzinarodne sa mylite.  Americke elity (podobne ako bohuzial slovenske) kaslu na zaujmy "Ameriky" to jest nas obyvatelov.  Vsetky tie agresie nam predsa prinasaju iba to, ze sa stavame tercami utokov a ze ja sa bojim ist do Egypta, lebo neviem, co sa mi ako Americanovi moze stat.  Napadnut Afganistan a potom Irak za 911 predsa nam obcanom nic neprinieslo, ci myslite, ze ano?

Izolovat Ameriku?  Som za, ibaze to sa opat tym elitam nehodi, kde by ukryvali svoje zisky?  V USA by ich museli zdanovat!  Svet sa znici prostrednictvom sebectva vsetkych, to nie je len USA. 

Teraz to skusim ulozit, obycajne to nepracuje, ked ano, napisem viac.  V kazdom pripade diky za reakciu.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#6
Peter Dolina
14. december 2014, 06:41

Taklze web site pracuje, tu je teda moj nazor na Ferguson.

Je pravda, ze mame v USA problem rozdelenej spolocnosti a su cele skupiny ludi, co ziju v nepredstavitelnych podmienkach chudoby, bezmocnosti a zufalstva.  To je podhubie velkej casti urciteho typu zlocinnosti.  Riesit to vyzaduje ist po korenoch, strategicky, investovat tym smerom (nie do debilov, co presustruju peniaze v spekulaciach, ale pretoze pracuju pre banky, tak sa im to akosi vyrovna a tiez nie do zbrojenia a vybojov po svete).  O tomto je treba rozpravat a hladat riesenia.

V pripade Ferguson je treba zlozit "makro" klobuk a zaoberat sa pripadom samym.  Borec bol agresivny k policajtovi, policajt so zlomenou kostou spanikaril a ked nan borec zautocil, urobil z neho reseto.  Nasledoval natlak na svedkov a dokladne vysetrenie a policajt bol oslobodeny.  Je tu ta okolnost, ze borec bol cierny a policajt biely, keby to bolo opacne, neverim, ze by to vyvolalo protesty.

Ja osobne nechapem, co je tu na protestovanie.  Som ochotny sa okamzite pripojit k protestom, ak sa bude protestovat proti tomu, ze v New Yorku su casti, kde dieta vyjde do chodby domu a zabije sa padom do nezabezpecenej sachty vytahu a nezaujima ma farba pleti dietata.  Ano, chcem aby moja vlada investovala tymto smerom, chcem, aby ludia (nasi ludia, cierni i bieli, nie Indi, co tu nemaju co robit) mali v nasej krajine sance.

Ale ak sa ktokolvek fyzicky vzoprie policajtovi, je to jeho vina, ak skonci v marnici.  Ja som sa v tejto krajine policajtovi nikdy nevzoprel a ani to nemienim robit, preco by sa niekto iny mal?  To je tak zhruba moj nazor.

Obrázok používateľa Milan Antal
#7
Milan Antal
14. december 2014, 11:03

Samozrejme, pokiaľ sa na udalosť díva americký človiečik zvnútra americkej bubliny, z hľadiska atmosféry v americkej spoločnosti, jej zákonov, a radikálneho individualizmu, kde sa každý cíti bezpečne len v rámci svojho malého priestoru a ostatní ľudia sú buď konkurenti alebo nepriatelia, tak priebeh tej udalosti sa javí ako normálny.

Lenže práve v tom je problém, že americký človiečik sa síce pokladá za predstaviteľa celej galaxie, ale na udalosti sa nedíva zhora, z makropohladu,  len zo svojho úzkeho individualistického pohľadu.  A preto si nemôže uvedomovať, že atmosféra americkej spoločnosti, kde je takéto niečo normálne, je chorá , americká spoločnosť je chorá a on túto chorobu veľmi usilovne vnucuje celej civilizácie ako normu.

Aby sme si rozumeli. Problém nie je v tom, že vy to považujete za normálne. Je to vaša vec a kľudne sa navzájom vystrieľajte. Len preboha nevnucujte násilím tieto svoje pravidlá celému svetu. Ako ste to urobili aj teraz v prípade Česka, krizitujúc ho, že sa odchýlilo od americkej agendy ľudských práv. Človek sa nestačí čudovať, do akých paradoxov dospela vaša chorobná myseľ. Odmietate sa na ľudské práva, najmä v USA, pozerať z globálneho nadhľadu, ale tvrdo tento svoj miestny pohľad presadzujete globálne. To už je zločin.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#8
Peter Dolina
14. december 2014, 20:09

Pan Antal,

To bola reakcia na to, co som napisal, ci samostatna kazen?

A koho nazyvate "americkym cloviecikom"?  Mna?  Kazdeho Americana, co nezdiela Vase pohlady?

Chcete diskutovat, ci sa hadat?  Pretoze osobne utoky naznacuju iba to, ze sa citite neisty, OK, ked ste nastvany je to Vasa vec ba aj pravo, moj dojem je, ze sa tu ventilujete a bijete "Ameriku" hlava nehlava.  Ale robte to, ak chcete a musite, len ja k tomu nemam co napisat.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#9
Peter Zajac-Vanka
15. december 2014, 00:13

Milanovi Antalovi a Petrovi:

Peter, bola to asi moja veta "zaujímal by ma názor ľudí, Slovákov, ktorí tam žijú...teda nie tam, ale veď musia vedieť....", takže som zodpovedný a vďačný za Tvoje zapojenie do diskusie.

Milan Antal, aj keď chápem to rozhorčenie z postoja Petrovho, predsa len oceňme, že s nami niekto diskutuje a má svoj názor.

Možno to ani nebolo tak od Milana namierené na Teba, ako skôr všeobecne, ale chápem Ťa, že sa Ťa to dotklo a napriek tomu som rád, že si napísal.

Mal by som byť možno i ja "podráždený" za hodnotenie textu Ferka Škvrndu, ktorý je u nás pre zmenu uznávaným univerzitným pedagógom a rozumie sa problematike. Predstavím však asi, z akej paradigmy vychádzame tu my u nás a prečo bagatelizujeme ten fakt, že pri vyšetrovaní incidentu ( nie smrti človeka!) išlo najprv o napadnutie policajta a potom o neprimeranú obranu (?), reakciu (?) policajta.

Tou paradigmou je napätie medzi väčšinovým a menšinovým obyvateľstvom i tu u nás. Otvorene hovorím, že naše ignorovanie vyšetrovania a dokonca i faktov vychádza z toho, že takýchto prípadov už na Slovensku bolo a možno je i šťastím, že sa neskončili tak tragicky. My sme sa teda poučili v tom, že prirodzene neveríme policajným správam v takýchto prípadoch a skôr sa prikláňame k tomu, že obe strany pravdepodobne v afekte a v emóciách stratili kontrolu nad svojim konaním, horšie je to však na strane policajta, ktorý je profesionál a je platený, teda má byť školený na takéto situácie - on sa vlastne podľa školenia ani len nemal dostať do takej "šlamastiky"... a preto nemožno ospravedlniť, že bol zbavený viny...

My sme ale reagovali viac na ten jav, ktorý sa nám zdá spojený s týmto incidentom ako príznačný:

Veď takýchto incidentov sa za tie roky hromadilo v USA. Prečo teraz toľká zlosť, toľká nespokojnosť, taký výbuch nespokojnosti, ktorý ale už križuje celé Spojené štáty? To viac František analyzoval.

Nezabúdajme, páni, že v ČSSR sa "nežná revolúcia" ( aj ja tomu hovorím štátny prevrat bez násilia) iniciovala predovšetkým oznámením "bijú naše deti!" a potom "zabili študenta Martina Šmída" a až tento emotívny náboj vyburcoval masy. Isteže, aj dovtedy sa diskustovalo, ale potom to už bol dav, ktorý diktoval...

,,,nedeje sa niečo takéto v Spojených štátoch amerických, nepretiekol už ten pohár nespokojnosti týmto incidentom do emocionálnych búrok?

nemusíte odpovedať, Peter, rozumiem tomu...

 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#10
Peter Dolina
15. december 2014, 07:10

OK, pokusim sa vyjadrit lepsie - akademicky.  Pokusim sa pouzit svoju fantaziu a predstavit si, ze som veduci doktorskej prace v historii a tema je "Prekvapive vstupy vedu k prekvapivym vystupom".  No a moja doktorantka mi prinesie verziu, v ktorej ako jeden z dokladov tejto tezy uvedie priklad utoku na Pearl Harbor.  Okamzite jej navrhnem tu pasaz vyhodit, pretoze je to mimo temy a zle hodnotene: Pearl Harbor pre vedenie USA nielenze nebol ziadnym prekvapenim, ale roky nieco take provokovali.  No a ze potom USA vstupili do vojny tiez nebolo ziadnym prekvapenim, ved podobna schema pracovala pre I. svetovu vojnu s potopenim Louisiany.  Inac samozrejme pokracujeme v praci na teze.

S clankom by som celkovo suhlasil, az na to, ze Ferguson nebol dobry priklad pre "tezu".  Opakovat vymysly o tom, ze borec mal zdvihnute ruky, ked bol zastreleny diskvalifikuje cely clanok.

Iste, nasilie je vyborny business, tiez tie plne vazenia sluzia jednak na odstranenie "nepotrebnych" a takisto to je dobry business, ved mnohe su sukromne.  Je to totalna perverznost podporena tym, ze legislativa je vlastne kupovana.  Tak namiesto osvety sa nam serviruje propaganda, ktora je ovela lepsie robena nez bola davno ta bolsevicka, ktorej nik neveril.  Ale u nas vela ludi veri tomu, ze ked bude mat doma zbran, budu bezpecnejsi: ochrani ich to pred vlamacom.  Nema cenu tuna vyvracat take bludy, ale povedzme zakaz sukromneho vlastnenia zbrani by isto zachranil viac zivotov nez akekolvek upravy u policie. Prirodzene o tom sa nehovori ani neprotestuje a ak ano tak v prospech zbrani!!!

Peter, suhlasim, policajti by mali mat vo vybave zariadenie, ktore utocnika zastavi ale nie na vecne veky a vediet s nim narabat.  Potom to ale tak treba postavit a nie meditovat nad tym, ze zly policajt svojvolne zastrelil "neozbrojeneho" cernocha.  Cernoch sa mu predsta snazil zobrat pistol, vazne ho zranil, policajt ho musel zneskodnit, ano - pripustam - mal by mat ten elektricky sokujuci pristroj a pouzit ho skor nez pistol.  To prirodzene tiez narazi na pistolovu lobby, takze sme zase na zaciatku a sice, ze nasa spolocnost v USA nie je demokraticka, pretoze vladnu peniaze a verejny zaujem je druho ked nie treto-rady.

Podtykam iba, ze som to cele nebral ako analyzu autorovej osobnosti ci hodnotenie jeho posobenia na univerzitach, cisto som sa drzal textu a v kruhoch akademickych (davno v nich uz nie som) plati, ze neide o to, KTO hovori, ale CO hovori a nesuhlasit je dovolene.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#11
Peter Dolina
15. december 2014, 07:20

...este by som pre Petra chcel dodat, ze jury vychadzala nie z policajnej zpravy, ale z pitvy a vypovede svedkov, proste to bolo vysetrene dost dobre.  To verim.

Rozhorcenie to negenerovalo, ja som u nas nepostrehol ziadne demonstracie, tie ostatne povazujem za okrajove javy a neda sa to porovnat s "Occupy", ano v tom Fergusone boli obrovske defekty - policajti nemali ziadne registre priestupkov, neviem, preco sa tam nedostalo viac cernochov...to vsetko je pravda, len to netreba stavat ako ze ten Brown ci ako sa volal bol popraveny policajtom, pretoze bol cierny.

 

Obrázok používateľa Milan Antal
#12
Milan Antal
15. december 2014, 12:51

Označenie americký človiečik nebolo myslené osobne, ale všeobecne. Ak je americký občan príliš stotožnený s oficiálnou americkou hodnotovou pozíciou, tak to zoberie osobne. Chce to trochu nadhľadu.

Použil som to preto, pretože obyvatelia USA vo všeobecnosti nemajú radi filozofické úvahy, zbytočne by som sa pokúšal objektivizovať pozíciu USA historickými prirovnaniami.  Filozofiou Američana je pragmatizmus, priama reč, tej rozumie (a tomutodobre  porozumejú aj spravodajcovia, ktorí z médií robia prehľady postojov občanov). A čo je horšie, tento pohľad prenášajú aj do Európy. Preto Američania ťažko môžu porozumieť systému, zmýšľaniu a konaniu Číňanov či Rusov. Oni si to preložia do jednoduchej reči ako súboj demokracie a diktatúry a úplne sa tým odstavia od pochopenia tamojších procesov, prečo Čína stúpa a USA upadajú.

Musel som preto použiť aj ja priamu reč a nie filozofickú úvahu, aby som ukázal, že mnoho ľudí v Európe, nielen v Egypte, Afganistane, či Pakistane je dosť naštvaných na zastarané zmýšľanie a konanie USA a určite nepovažujú USA za vyvolenú krajinu. A vôbec by ma to netrápilo, keby si USA neprisvojovali úlohu lídra civilizácie a násilím jej vnucovali svoje hodnoty a tým ohrozovali prežitie ľudstva. Nuž, takto dávam najavo, čo si myslíme o vyspelosti USA.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#13
Peter Zajac-Vanka
15. december 2014, 13:43

Milanovi:

Ale no, veď Peter je našinec, žijúci v Spojených štátoch...preto sa to naň nevzťahuje. Aj my sme mali predsa porovnanie "MČČ", teda malý český človíček, platilo to za ČSSR i o nás Slovákoch, ak sme boli hamižní a tupí a bojácní, nie? :) to mal byť úsmev...

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#14
Peter Zajac-Vanka
15. december 2014, 13:57

No a ešte k veci: ešte raz sa poďakujme za pohľad nášho krajana, to už radšej nesmerujem priamo.

Každopádne trochu sme sa začali vzďaľovať od témy Škvrndovho článku, ktorá definovala udalosti "vo Fergusone a po Fergusone" ako ďalší medzník úpadku USA. My to tu tak cítime, možno to je ten rozdiel od očitého svedka, ktorý tam žije.

Faktom je, že je zaujímavé, že sa to vo vnútri USA asi nejako vo všetkých societách takto neberie. My vidíme na spravodajstve (a to je teda sakra poriadne naklonené USA), že sú masové protesty, ktoré sa denne šíria už nielen po utlmení vo Fergusone, ale i priamo vo Washingtone,v iných mestách,  že sa organizujú pochody, no... jednoducho, nie je to nejaká asymetria, že ak u nás príde čosi že dvetisíc ľudí pod vedením časti pravicovej opozície na hodinové zhromaždenie, to už americké veľvyslanectvo varuje občanov USA pred nepokojmi a politickou nestabilitou na Slovensku, ale keď my vidíme v masmédiách masové protesty ľudí, čo spustil práve prípad Ferguson, tak to nič nie je?

Teda, neželám si nakoniec ani ja rozvrat v USA, ale nepáči sa mi, ak majú USA dostatočne naliehavé problémy sociálne, rasové i spoločenské všeobecne, ale niektoré kruhy USA stále strkajú noc do cudzích záležitostí po svete so snahou robiť "toho správneho policajta". Ak by nebolo USA, dnes by na Ukrajine nebola tak rozvrátená spoločnosť a nebolo by frajerov povdbudzovaných Západom, ktorí sa nevedia zmestiť do kože.

To však vôbec nie je o Petrovi, naopak, Petrovi som vďačný, že sa zapojil do diskusie a v mnohých momentoch súhlasím - to s "momentom prekvapenia" Pearl Harbour priam rúca mystiku americkej národnej hrdosti.

Obrázok používateľa Milan Antal
#15
Milan Antal
15. december 2014, 14:41

Samozrejme, že sa hovorí aj o malom českom alebo slovenskom človiečikovi - a to núti skôr človeka zamyslieť sa nad príčinami takéhoto označenia.

V tejto súvislosti trochu odbočím, ale v ukrajinskej kríze sa dá vypozorovať rozdiel medzi Ukrajincom a Rusom, alebo  aj Američanom. Čo sa týka národného uvedomenia, sebavedomia, štátotvorného postoja občana. Ukrajinci svojou neschopnosťou spravovať svoju krajinu, rozkrádaním, žobraním po svete o nové a nové peniaze a pomoc dávajú najavo nízku mieru národného sebavedomia. Ukrajinci, ale aj Slováci, Rumuni, či Bulharii sú mnohonásobne menej viazaní k svojej vlasti, sú viac rozlezení po svete ako Rusi (ako brigádnikov som na Slovensku stretol len Ukrajincov ale nie Rusov).

A ešte raz zdôrazňujem, že to nebolo smerované pre Petra Dolinu, ale pre zberačov postojov občanov k správaniu sa USA. Moje úvahy sú filozofickej povahy, nemieria na jednotlivca, ale na celok.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#16
Peter Dolina
15. december 2014, 19:57

Vyborne, pan Antal, rozumiem, len mi prosim vysvetlite ten ukaz "Cina stupa, Amerika klesa" tomu nerozumiem.

Obrázok používateľa Milan Antal
#17
Milan Antal
15. december 2014, 23:02

Myslel som tym v skratke prudký ekonomický, sociálny, technologický, vedecký rozvoj Číny a upevňovanie stability a globálneho postavenia čínskej spoločnosti. Na druhej strane je tu skromný ekonomický rast USA (počas krízy pokles), a zároveň sociálny, politický, bezpečnostný, mravný rozklad USA.

Nešlo mi pritom o položenie dôrazu na úpadok USA, ale na problém poznatkovej vyspelosti. Keďže sa to v nazeraní Západu vykladá ako prehra demokratickej správy spoločnosti. Hoci to s tým má máločo spoločné. Socializmus ako historicky vyšší typ spoločnosti znamenal aj rozvinutie spoločenskovedných poznatkov.Človek bez marxistického vzdelania, pochopenia pohybu dejín ako striedania a vývoja spoločensko-ekonomických formácií nedokáže pochopiť napr. problém rastu. Či existujú hranice rastu, alebo možno nekočnene rásť, prečo Čína tak prudko rastie, ap.

Hranice rastu všeobecne neexistujú, existujú len hranice rastu konkrétnych systémov. Každý systém má svoje kvantitatívne limity od - do (najlepšie to vidieť na zohrievaní vody). Rozdiel USA a Čína, to nei je rozdiel medzi demokraciou a diktatúrou, ale rozdiel jednej historickej vývojovej priečky, vývojového stupňa. Novší typ väzieb v Číne dáva väčší priestor rastu produktívnych síl ako v USA, ľuďom, technológiám.

Keďže každý systém má svoje kvantitatívne limity rastu, ekonomický rast v kapitalistických krajinách ich záionite rozkladá. V podstate tam som mieril. Ak predstavitelia EÚ hovioria o nutnosti ekonomického rastu, vidieť, že o problémoch rastu im chýbajú zásadné poznatky. Ak chcú krajiny EÚ ekonomicky rásť, tak nutne musia zmeniť svoj spoločenský systém, systém spoločenských vzťahov. Ak chcú ale zachovať kapitalizmus, tak treba zastaviť kvantitatívny rast, stabilizovať spoločnosť. Presne tak, ako to urobili napr. Polynézania, ktorí uplatnili po ukončení prvobytnej formy ako hlavnej vývojovej línie takýto nerastový model, pohyb v kruhu.

Nakoniec, starý kapitalistický systém aj tak brzdí kvantitatívny rast krajín EÚ. Viacmenej rast EÚ jž  prebieha skôr rozširovaním EÚ o nových členov a hľadaním nových trhov (preto sa tak lačno EÚ vrhá na Ukrajinu), ako vnútorným rastom EÚ.Je tu obrovský pretlak ponuky nad topytom, len niet komu predávať.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#18
Peter Dolina
16. december 2014, 23:48

Diky, pan Antal.  Lenze z mojho laickeho pohladu Cina nejak velmi nerastie: podmienky cinskych robotnikov su casto tak zufale, ze pachaju samovrazdy rovno na pracoviskach, iste aj pracoviskach US firiem napr Apple.  Tiez mi velmi neimponuje ich znecistovanie zivotneho prostredia.  Technologicky a vedecky rozvoj Ciny zahrna aj kradnutie patentov a vahal by som velmi oznacit cinsky system ako socializmus.

Preco si myslite, ze cinske vedenie tak zurivo sa snazi uchovat Tibet?  No pretoze ak by Tibet dostal samostatnost, zacne sa Cina rozpadavat, ved to nie je ani jednotna krajina geograficky a samozrejme ani jazykove, je to udrziavame spolu umelo, z ludskych a nie ekonomickych pohladov Cina je krajina, ktora nie je hodna nasledovania.

Samozrejme z hladiska kulturneho a historickeho je nielen pred USA ale ja pred Europou, tam ano, ale vyrobou a priemyslom splna Vaculikovu prognostiku "Svet se riti do dablovy riti".

A co sa marxistickeho pohladu tyka, tak predsa prvotne rozlisenie je medzi triedami.  Hrat sa na "Americania" proti "Rusom" je hra, ktora sa musi pacit hlavne mocenskym kruhom, co to chcu riadit a hoc si myslim spolu s Vami, ze socializmus je jediny system, ktory ma sancu prezit v sucasnosti, nevidim ze by dakde nastal.  V Amerike ma sancu, pretoze americka mentalita nie je zviazana tradiciami typu "postara sa o nas cisar" - co si neurobime sami, nebudeme mat. 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#19
Peter Zajac-Vanka
17. december 2014, 21:52

...nno, ale to už veľmi utekáme od témy, či je v USA úpadok, alebo nie, však?

Lebo o Číne sa dajú písať teraz knihy, i tak nepochopíme ich kultúru a správanie sa a pohľad cez niekoľko tisícročí naviac oproti "bielej" západnej civilizácie...

Ale o témy ujdem i ja:

...takže, keď "triedny" pohľad, ako je to s robotníckou triedou v USA? A platí ešte to rozhorčenie, ktoré voviedlo do ulíc hnutie Occupy..., že 99% nevlastní a 1% vlastní to ostatné? Myslím, aj profesor David Schweickart nám tu v Bratislave o tom v aule Ekonomickej univerzity v novembri 2011 prednášal... a mimochodom, veľmi múdro a veľmi moderne v prenáške definoval, čo je to SOCIALIZMUS:

1.Zmysluplná PRÁCA

2.Medzigeneračná SOLIDARITA

3.PARTICIPÁCIA V EKONOMIKE

4.EKONOMICKÁ UDRŽATEĽNOSŤ

a faktom je, že ani jednu vec súčasný výrobno-spoločenský establišment sveta nespĺňa. Máme čo robiť ( ale navyše, my tu už máme skúsenosť, AKO to robiť). 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#20
Peter Dolina
18. december 2014, 16:56

Diky, Peter, za reakciu.  K teme teda:

Upadok sa da definovat porovnanim, takze upadok v porovnani k comu?  Ja si dovolim vziat casovu os a pytat sa, ako to bolo v USA v rokoch 50-tich.  Nebolo to vsade ruzove a boli tie hony na carodejnice a segregacia, ale uz aj z pohladu Tvojich 4 bodov je dnes v porovnani s tym jasny upadok.

Bod 3 vyzeral tak, ze boli silne odbory a vedenia vacsiny podnikov boli americke, co tiez viedlo k bodu 2, takze penzie neboli rozkradnute, ako sa to casto deje dnes.  Ak niekto povedzme zacal pracovat u Forda, tak tam aj po 40 rokoch skoncil a mal penziu a samozrejme zdravotnu poistku.  Tym padom bol hrdy na svoju firmu a ta nevyviezla jeho pracu do Ciny.

Dnes je jasne, ze firma neciti ziadne povinnosti k zamestnancom a nielen ze vyvezie pracu, ale ak treba privezie si lacnu pracovnu silu z Mexika (maso) alebo z Indie (software a vsetko ostatne).  Siri sa tym padom nevrazivost a taka urcita atomizacia podporene neuveritelnym konzumerizmom.

Takze ano, upadok, prejavom su iste aj tie rozne policajne "prihody" a iracionalna reakcia verejnosti.  Ja to vidim takto: lenivy konzumerista, ktory sa uz v zivote vladze iba zabavat, ale nie rozmyslat, sa nadchne, ked CNN prinesie zabery, ako "nase" rakety a letectvo porazaju Irak, je to na obrazovke skoro ako pocitacova hra.  Ze sa za tym skryva uzasne utrpenie, ze na toto nema nas armada pravo, ze utoci na bezbrannu krajinu a ze teda aj zo sportoveho hladiska to je hnus, to napadne par ludi, ale kriticka masa je nadsena.

A podobne ta ista mentalita posobi, ze sa niektori ludia (malo, ale predsa) nezamyslia nad prihodou vo Fergusone, zajdu tam a robia bordel.  Ved tie protesty boli vlastne zo strany tych rozbijacov zabava!  Ono to musi byt sranda rozbijat a vykradat obchody, strielat na policajtov a este byt potom v TV.  Ano, tiez prejav upadku.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984