Hlavu hore, ľavičiari!

Počet zobrazení: 7756

Tak ako drvivému množstvu Slovákov, ani mne nie je ľahostajná budúcnosť našej krajiny, tak aj mňa výsledky volieb naštartovali k väčšej aktivite. Som rád, že aj na stránkach Nového slova sa začínajú objavovať nielen hodnotenia, ale aj určité vízie ako ďalej. Viac som síce očakával, že začnú publikovať poslanci či funkcionári Smeru-SD, žiaľ, až na pár výnimiek (hlavne Luboš Blaha ) ostatných ako keby sa to ani netýkalo. Možno ešte nedostali pokyn z centra a možno naozaj sa nemajú prečo vzrušovať, však Smer tie voľby napokon vyhral. Dúfam, že mi to priatelia zo Smeru prepáčia (ani neviem, či tam ešte nejakých mám), ale teraz by som sa chcel pozornosť zamerať predovšetkým na ľavicu.

Je pravda, že Smer voľby vyhral, no pravda je aj to, že ľavica utrpela porážku, Keď si zoberieme, že Smer je jediným výrazným nositeľom ľavicových hodnôt (aj keď mnohí už Smer nepovažujú za klasickú ľavicovú stranu, no inej tu niet) tak slovenská ľavica získala 1/3 volebných hlasov a 2/3 ich má pravica. To by však nebolo také hrozné, keby sa ľavica týmto nedostala do politickej izolácie. Je tu síce SNS, o ktorej premiér vyhlasuje, že je zárukou politickej stability. Nie som si však istý, keby SNS získala tých 28% a Smer 8%, či by takéto vyhlásenia mali aj predstavitelia SNS. To však je len keby. Realita je taká, že 1/3 ľavicových hlasov nestačí na ďalšiu sociálnodemokratickú orientáciu krajiny. Keď si pomyslím, že pred štyrmi rokmi ľavicu volilo vyše 40% ľudí a dnes 28%, to nie je len úpadok, to je veľké varovanie. Varovanie aj preto, lebo z histórie i zo súčasnosti vieme, že tam, kde príde k rapídnemu oslabeniu ľavice, tam nastupuje extrémizmus. To nie je len Slovensko, pozrime na Maďarsko, sčasti aj Poľsko. No teraz ide o našu krajinu. Voľby však nie sú príčinou tohto stavu, oni sú len dôsledkom predovšetkým oslabenia slovenskej ľavice. Veď ako je možné že v srdci Slovenska, v nedávnej bašte ľavice, v Banskej Bystrici zvíťazil extrémizmus? Ako je možné, že na župnom úrade počas osláv SNP vlaje čierna vlajka? Ako je možné, že v obciach, ktoré vypálili fašisti, uspeje vo voľbách extrémizmus? Tých otáznikov je oveľa viac a mám obavu, že okrem iného je to spôsobené aj oslabením ľavice. A tak je na mieste otázka ani tak nie prečo získal SMER o nejakých 14% menej, ale prečo získala menej Slovenská ľavica. Tých príčin je, samozrejme, viac, no pomenujem len tri, aspoň podľa mňa tie najdôležitejšie.

  1. Strata členskej základne.

Smer zlúčením s SDĽ získal okrem množstva starostov a primátorov aj kvalitnú členskú základňu a ľudí, ktorí prešli zložitým obdobím po prevrate, ľudí pre ktorých ľavicové hodnoty, myslenie a konanie boli úplnou samozrejmosťou. Smer však mal a dodnes má manažérsky systém riadenia strany. Títo ľudia veľmi rýchlo pochopili, že v Smere sú len na dve veci. Aby naplnili sály na mítingoch a oslavách a aby pri voľbách odovzdali hlas Smeru. Takže je úplnou samozrejmosťou, že postupne títo ľudia nielenže odchádzali zo Smeru, ale aj Smer prestali voliť. Spočiatku to, samozrejme, nikomu nevadilo, lebo Smer predovšetkým vďaka Robovi Ficovi mal naozaj dobré výsledky. To, že okresné organizácie začali pozostávať len z pár funkcionárov, ktorí o všetkom v regióne rozhodovali, to nikoho v centre nezaujímalo, lebo sa vládlo a volebné preferencie boli vždy dobré. A keď sa ešte na mítingy nazvážali autobusmi do športových hál ľudia z celého okolia, niekedy aj z vedľajších okresov, tak spokojnosť bola vrchovatá.

To nielen pripadalo ako Mečiarove Pasienky, to tak aj bolo. Dôvod bol jednoduchý. Do vedenia okresných organizácii sa dostali ľudia zo skrachovaného HZDS a SNS. A to bola aj ďalšia príčina, prečo mnoho členov z bývalej SDĽ prestalo byť členmi a, žiaľ, aj voličmi Smeru. Aj preto si myslím, že dnešných funkcionárov Smeru pramálo trápi, ako dopadla ľavica vo voľbách. Viac ich však asi bude trápiť to, ak nezostaví Smer vládu, lebo bude aj po funkciách v regióne. Takže suma sumárum, Smer pre ľavicového voliča prestal byť ľavicový. Na rozdiel od pravicového voliča, ktorý mal dilemu len v tom, ktorú pravicovú stranu voliť, ľavicový volič sa rozhodoval, či ísť predsa len voliť Smer, alebo zostať doma. Ako to dopadlo, to vieme dnes všetci..

  1. Strata podpory robotníkov, malých podnikateľov, živnostníkov a strednej vrstvy

Napriek tomu, že Smeru sa podarilo novelizovať Zákonník práce v prospech zamestnancov, čo osobne považujem za top, napriek sociálnym balíčkom, vlakom a ďalším veciam, sa Smeru nepodarilo osloviť tieto vrstvy. Títo ľudia naozaj ťažko chápali, prečo preferujeme zahraničné firmy, prečo majú úľavy a daňové prázdniny. Do toho vstúpil Váhostav, CT, alobal a ja neviem čo ešte. Navyše dnes ľudia prevažne vo firmách, kde je pásová výroba, pracujú ako otroci. Tam takmer žiadny Zákonník práce ich nechráni. Z rozprávania tých, ktorí pracujú v takýchto firmách, mi naskakujú zimomriavky. Viem, za toto Smer nemôže, ale nevedia  a určite ich ani nezaujíma nejaký ľavicový portál. Veď oni majú iba ten svoj svet. Nikdy som netvrdil, že ľavicový poslanec či funkcionár má byť chudobný a nezávidím ani bohatým ľuďom ich peniaze. Rozčuľuje ma však životná úroveň bežných ľudí, ľudí, ktorí musia tvrdo makať za 450 eur mesačne. A keď človek vidí, kto všetko obhajuje záujmy týchto ľudí, tak to je na porazenie.

  1. Médiá

Médiá boli, sú a zrejme aj budú, achilovou pätou ľavice. Dnes tvrdím, že pomohli k tým 2/3 hlasov pre pravicu viac ako sama pravica. Od tých súkromných sa to dalo čakať. No prekvapili ma verejnoprávne média, ktoré tiež ako keby boli naklonené viac od stredu doprava. No to je len môj názor. Bol som prekvapený, že Smer, ktorý tu absolútne štyri roky vládol, sa nepokúsil oživiť aspoň Nové slovo a dostať ho do novinových stánkov. Veď to Nové slovo vychádzalo po prevrate a to bola iná doba. Netvrdím, že by Nové slovo zmenilo  výsledky volieb, ale určite by slúžilo na vysvetlenie mnohých krokov vlády a malo vplyv na myslenie ľudí. Prakticky nielen niektoré kauzy dostali Smer do izolácie, ale svoj podiel pri ich publikovaní a objasňovaní zohrali aj médiá. Nakoniec aj tu sa ukázala absencia členskej základne. Nie je žiadne tajomstvo, že médiá si ľavica nahradzuje výrazným lídrom a členskou základňou. Pokiaľ bol Robert Fico na svojom politickom vrchole, tak absencia členskej základni nebola až taká citeľná. Ak sa to však začalo na premiéra valiť, médiá k tomu pridali svoju nadhodnotu, a až vtedy sa naplno prejavila absencia členskej základni. Proste raz sa aj toho najlepšieho jedla prejeme, aj ten najlepší politik sa raz okuká. Tak to bolo s Mečiarom, Dzurindom a tak to môže byť aj teraz. Myslím si však, že je tu ešte príležitosť aj čas, tento scenár zastaviť. Nie že by bol Robert Fico nenahraditeľný, ale je momentálne ešte stále našou najvýraznejšou ľavicovou osobnosťou a to znepokojuje pravicu, lebo všetci pravicoví politici sú hodne o pár levelov nižšie.

Nemyslím si, že to, čo som napísal, niekoho osloví, či presvedčí. Ale možno bude slúžiť aspoň na zamyslenie. Slovenská ľavica, aj keď sa to možno ešte nezdá, pomaly, ale iste upadá. Samozrejme, sú tu možnosti, ako ju obrátiť smerom nahor. Bude však treba urobiť asi riadny prievan v Smere, alebo hľadať novú nepopísanú ľavicovú osobnosť s novou ľavicovou stranou. Sám ešte neviem, ktorá cesta je schodnejšia, lebo pokiaľ je tu Smer, tak by nová ľavica mala veľmi ťažký pôrod. K tomu by sa mali začať postupne vyjadrovať hlavne ľavicové osobnosti, ktorých je na Slovensku určite dosť. Treba dať na bok osobné ambície a dohodnúť sa na spoločnom postupe. Nie je dôležité presadiť svoj názor, ale presadiť to, na čom sa dohodnú. Pravda, ak sa dohodnú. Skúsme spojiť sily a zdvihnúť hlavu. Veď v živote neprehráva ten, kto niečo nezvládne, alebo ten, kto spadne. Prehráva ten, kto sa po páde opäť nedokáže postaviť a nekráča ďalej za svojím cieľom.  Slovensko sa dostalo na križovatku a rozhoduje sa, akou cestou sa bude uberať. To platí v živote i v politike. Verím, že spoločnými silami, sa nám tú Pandorinu skrinku podarí zatvoriť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Palo
#1
Pavel Novota
13. marec 2016, 09:48

Myslím, že selá záležitosť sa dá vyjadriť podstatne jednoduchšie. Čo tu píšem, tak poukazujem, že Smer SD nie je žiadna ľavicová strana. Ako ostatné tzv. "ľavicové" strany sociálno-demokratického typu, tak i Smer SD lavíruje s hodnotami, ktoré sú charakteristické pre ľavicovú stranu, preto jej prislúcha, z hľadiska politického spektra, zaradenie medzi stredové strany. Myslím, že toto si uvedomili aj niektorí voliči Smeru SD čoho je aj dôsledok v úbytku hlasov. Toto umocňuje aj skutočnosť, že strana Smer SD ako opakovane vládnuca strana s potenciálom toto zopakovať sa "nabalila" a tým aj priklonila, zase zjednodušene povedané, k vykorisťovatelskej triede, tak ako v histórii urobili doteraz všetky socdemácke strany.

To čo som napísal sa týka hlavne vnútroštátnej politiky. Z hľadiska zahraničnej politiky už nie je vôbec žiadny rozdiel medzi vládou R. Fica a pravicovými vládami M. Dzurindu, alebo I.Radičovej.

Obrázok používateľa Palo
#2
Pavel Novota
13. marec 2016, 14:11

Ešte by som rád dodal, že ak sa podarí pánovi Ficovi zostaviť vládu, k dispozícii má len pravicové subjekty, tak to zákonite bude znamenať ďaľší posun doprava. A platí pu priama úmera, čím viac pravicových subjektov vo vláde tým väčší posun doprava.

A aby som bol úplný, na margo ľavičiarov. Nakoľko komunisti gazdujú z voličskými hlasmi a so svojou členskou základňou od desiatich k piatim, dotiahli to až na samotný spodný okraj slovenského politického spektra, ostáva len konštatovať, že na Slovensku niet ľavicovej strany.

Obrázok používateľa ľavičiar
#3
Ladislav Hvižďák
13. marec 2016, 18:07

Páči sa mi Váš článok pán Dzurák. Hlavne bod 2. Myslím, že ste vystihli podstatu. Pánom poslancom sa nechce medzi tu zberbu, ktorá by ich mala voliť. Iba pán Blaha občas príde medzi ľudí na Gunduličovej. Ak by bola pravda, čo som sa dočítal v Sputniku o slovenských voličoch, že sa za nich hanbi, že volili fašistov a iný relevantný zdroj tohto vyjadrenia som nenašiel, tak by som mu napríklad povedal, že na rozdiel od neho, ktorý sa hanbí rozprávať s agentúrnymi zamestnancami ako som ja a uteká radšej k seberovným a spolu s pánom Lisím poučujú, že treba čítať, veľa čítať.. Čo si myslia, že ľudia dennodenne stojaci za strojmi , pri páse, za pultmi, ... majú toľko času aby po každodennej šichte, kde nie raz sa mi mladí chlapci posťažujú, že už nevládzu. mali čas si ešte prečítať Marxa, alebo Kolera , či Švihlíkovu ? Kde je normálne, že dneska v 21. storočí robia ľudia 16 hodinové zmeny aj tri štyry krát v týždni len aby zarobili. Kde počas 10 ročnej vlády smeru sa zákonník práce ani veľmi nezmenil v prospech zamestnancov, len aby sme boli flexibilní a zaujímaví, hlavne pre zahraničných investorov.

V minulom roku zmenili ZP aby sa agentúrni zamestnanci vyrovnali kmeňovým. Kto však si dal tu námahu ako to v skutočnosti funguje? Inšpektoráty práce? Tie určite. Ešte aby mali prebytočnú robotu. A keď dvaja právnici sa nevedia zhodnúť na tom, kedy sa agentúrnemu pracovníkovi končí dočasná zamestnanosť a môže byť preradený do kmeňa ako bol ten zákon napísaný a hlavne pre koho? Keď mi štátny tajomník MPaSV na moje konštatovanie , že sa mi po prijatí novely ZP zvýšila hrubá mzda a tým aj odvody do poisťovní o 60 euro povie, že O TO  IŠLO, potom si môžem s určitosťou myslieť.že my ľudia práce, ktorí tie hodnoty vytvárame / a niekto druhý ich rozdeľuje a sa nimi chváli / sme tu len kolonka v tabuľkách alebo nejaká čiara v grafoch. A keď potom hlavne na tej nižšej úrovni sa máme možnosť strfetávať s bohorovnosťou a aroganciou nižších zložiek strany smer, čo si máme o tejto ľavicovej strane myslieť? Nedivte sa potom, že ľudia volili exotov. A ak to takto bude pokračovať ďalej, tak vám v tej ľavici ostane len BLaha s Ficom.

Aby ste bili v obraze, čo som chcel naznačiť o ADZ vypočujte si v stredu Klub zamestnancov na internetovom rádiu Slobodný vysielač.

Obrázok používateľa Juraj
#4
Juraj Purgat
17. marec 2016, 17:24

Sám neviem pochopiť, prečo otázku mediálneho krytia SMER-SD tak nedocenil. Už to bolo cítiť pri výbere riaditeľa STV, keď z dvoch ziel sa priklonili k tomu horšiemu.  Naviac nebolo vonkoncom cítiť tlačové oddelenia, alebo ako ich nazývajú, pôsobiace v centrále Smeru,ale aj na úrade vlády. Politológ Horský mal pravdu,keď v jednej besede po voľbách povedal, že volebný štáb, ktorý tak naplánoval kampaň svojmu lídrovi pred voľbami (Kauza Matovič o jeho predaji spoločnosti "bielemu koňovi), ako naplánoval (sebazničujúco), nemal tam zotrvať ani hodinu! Možno v terajšej koalícii túto stránku veci si uvedomia všetci, a najmä budú ťahať za jeden povraz, a odrážať spoločne zbesilé a nenávistné útoky kverulantov a štrébrov!

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984