Každý Venezuelčan bude mať do roku 2019 dôstojný domov

Počet zobrazení: 3948

venezuela_uvod.jpgVenezuelský prezident Hugo Chávez sa zaviazal, že „za každú cenu“ do roku 2019 bude mať každá venezuelská rodina svoj dôstojný domov. Vyhlásenie prišlo v rámci nových oznámení týkajúcich sa vládneho projektu masovej bytovej výstavby - Veľká venezuelská misia výstavby bytov (GMVV).

Ambiciózny projekt venezuelskej vlády, ktorý bol spustený minulý rok, sa zameriava na vybudovanie viac ako 3 miliónov bytov a domov do 2019. Podľa národného prieskumu z 2011 bytový deficit postihuje 3,7 miliónov rodín, ktoré potrebujú nové alebo rozšírené bývanie.  

Chávez (ešte pred terajšou operáciou – pozn. redakcie) potvrdil dokončenie 137 106 bytov, ktoré boli dodnes tento rok postavené vrátane 1 704 nových bytov odovzdaných venezuelským rodinám nedávno. V televíziou prenášanom stretnutí s ministrami uviedol, že v celej krajine je vo výstavbe 417 000 bytov a domov a vďaka prijatému harmonogramu sa očakáva odovzdanie ďalších 80 000 bytov ešte v tomto roku. Splní sa tak vládny záväzok v roku 2012 postaviť 200 000 bytov.

Domy namiesti chatrčí

Prezident Chávez taktiež oznámil zvýšenie pôvodne cieleného počtu postavených bytov pre roky 2013 a 2014 z 300 000 pre každý rok na 380 000 a 400 000. Na dosiahnutie týchto plánov prisľúbil investíciu minimálne 11,6 miliárd dolárov na rok 2013.  

Vláda doposiaľ za roky 2011 – 2012 do programu investovala 19 miliárd dolárov. Minister financií a plánovania Jorge Giordani odhaduje, že na ďalšie roky bude pre program potrebných vyčleniť 10 – 15 miliárd dosiahol, aby sa dosiahol plánovaný počet. 

Chávez zdôraznil dôležitosť úsilia a angažovanosti zdola, aby bola misia úspešná.

„Bez participácie ľudovej moci sa tieto čísla nepodarí dosiahnuť. Práve preto je potrebné zapojiť ostatné sociálne, politické, ekonomické a priemyselné sféry. V občianskej participácii je obrovsky potenciál,“ povedal.

Pod záštitou organizácií Integrálna premena príbytku (TIH) a Domy namiesto chatrčí (SUVI), občianske komunity prevzali kľúčovú úlohu v programe bytovej výstavby. Takmer 50 percent postavených domov za prvých osem mesiacov 2012 bolo zrealizovaných za participácie lokálnych komunít.

Venezuela_doteraz.jpgVenezuelský prezident vyzdvihol GMVV ako priekopnícky projekt v úsilí vlády o nový dôraz na zvýšenie efektivity vládnych programov. Uviedol, že je to „príklad, ktorým by sme sa my a všetky misie a programy vo všetkých oblastiach mali inšpirovať: efektivitou, ktorú Venezuelská misia výstavby bytov demonštruje“. Vyhlásil,  že  GMVV „si zaslúži osobitné  uznanie“ a je „jedným z veľkých úspechov Bolívarskej revolúcie“.

Stavebná konjunktúra

Podľa vládnych činiteľov Veľká venezuelská misia výstavby bytov významne prispela k stavebnému boomu vo venezuelskom stavebnom priemysle a prispieva k súčasnému všeobecnému ekonomickému rastu.

V snahe o zvýšenie produkcie cementu pre domáci stavebný priemysel Chávezova vládla v roku 2003 zaviedla jeho cenovú reguláciu a v roku 2008 cementový priemysel zoštátnila. Aj vďaka GMVV produkcia cementu od roku 2010, kedy sa ho vyprodukovalo 7,1 miliónov ton, prudko stúpa.

Ďalší rast má zabezpečiť čerstvá štátna investícia do cementového priemyslu na vybudovanie nových fabrík a produkčných liniek vo výške 1,3 miliardy dolárov. Venezuelská produkčná kapacita vzrastie z dnešných 9,1 miliónov ton cementu na 13 miliónov ton ročne. Prvý rast od štyridsiatych rokov 20. storočia.

Venezuelská centrálna banka (BCV) skonštatovala rýchly rast stavebného sektoru za posledné štyri štvrťroky, pričom v druhom štvrťroku rástol tempom 17,6 percent. Banka uvádza, že za pokračujúcim rastom venezuelského hospodárstva je vládna „politika sociálnych investícií, ktoré umožnili rast sociálnej produktivity a zlepšili životný štandard obyvateľstva“.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
15. december 2012, 18:48

Právo na bývanie - základné ľudské právo

Mať "strechu nad hlavou", mať kam sa ukryť proti noci a kde zložiť hlavu, to je základné existenčné právo človeka,

právo mať možnosť ochrániť sa pred vplyvmi počasia a mať svoje malé súkromie - štyri steny okolo seba, právo pre rodinu bývať spolu a právo žiť dôstojne, to by mali byť všade vo svete tie najdôležitejšie práva.

Ak to venezuelský prezident dokáže a hlása a ak tie byty nebudú predmetom kúpy a predaja, oj, aká to pekná zvyklosť z trhovej ekonomiky, potom klobúk dolu.

Našinec už akosi zabudol, ako býval národ slovenský pred a počas druhej svetovej vojny, odkiaľ sa začala výstavba a prečo sa toľko rozostavali tie "smiešne králikárne", ako ich nazval synek bohatého pražského architekta onehdy na návšteve Hradného vŕšku v Bratislave.

Veľmi sme zabudli. Až tak, že sa nám dnešné byty zdajú smiešne v porovnaní s haciendami či res-ortami (miestami pobytu) v lokalitách oddychujúceho sveta. Je dobré, že svet má Cháveza. Aj u nás by sa jeden taký zišiel.

 

Obrázok používateľa YaDo
#2
Ján Péter
16. december 2012, 13:47

Bude to tym,ze tie kralikarne boli planovane ako docasne riesenie... K tomu trvalemu sme sa uz bohuzial nedostali a pri sucasnom stave sa aninikdy nedostaneme. 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984