Kniháreň – december 2016

Počet zobrazení: 4633

Tomáš Černák, Martin Mocko: Husák v odboji a SNP 1938 – 1945 | Peter Tóth: Kauza Cervanová II. Ako bola odhalená najväčšia mediálna manipulácia | Štefan Šimák: Nehovorte mi magnát | Svetlana Alexijevičová: Zinkoví chlapci

tomas-cernak-martin-mocko-husak-v-odboji-a-snp-1938-1944-nestandard1.jpgTomáš Černák, Martin Mocko: Husák v odboji a SNP 1938 – 1945
 

Slovenské národné povstanie vynieslo mladého právnika Gustáva Husáka prvýkrát do sfér vysokej politiky, v ktorej sa s prestávkami udržal až do decembra 1989. Jeho životné osudy v rokoch 1939 –1945 i cesta k organizácii Povstania boli plné zvratov či splnených i nenaplnených ambícii. Kniha Husák v odboji a SNP 1938 – 1945 je príbehom ambiciózneho advokátskeho koncipienta, ktorý sa v rokoch druhej svetovej vojny musel vyrovnávať s nástrahami ilegálnej činnosti a nepochopením vo vlastných radoch, čo viedlo až k jeho dočasnému rozchodu s komunistickým odbojom. Husákov profesijný rast i kontakty s predstaviteľmi vládnuceho režimu a návrat k ilegálnej činnosti vyvrcholili prípravami Povstania. Stal sa jednou kľúčových postáv SNP, čo mu prinieslo pozornosť i rešpekt predstaviteľov zahraničného odboja a po skončení vojny vysoké štátne a stranícke funkcie. Po potlačení Povstania odchádza do hôr Nízkych Tatier, kde takmer prišiel o život a len s veľkou dávkou šťastia sa dostal do kontaktu s Červenou armádou.
Martin Mocko (1986, Myjava) venuje sa komunistickej ilegalite počas druhej svetovej vojny a osobnosti Gustáva Husáka. Študoval archívne fondy v Česku a na Slovensku, zúčastnil sa viacerých odborných konferencií. K danej problematike publikoval sériu vedeckých štúdií a článkov.
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (1984, Bratislava), vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor história. Interné doktorandské štúdium absolvoval na Historickom ústave SAV v roku 2014 obhajobou dizertačnej práce Počiatky komunistického režimu na Slovensku – formovanie mechanizmu moci, ktorá sa venovala politickému vývoju na Slovensku po februári 1948. Je autorom monografie Husák – mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939.
Marenčin PT, 2016.

cervanova_2.jpgPeter Tóth: Kauza Cervanová II. Ako bola odhalená najväčšia mediálna manipulácia
 

Kniha Kauza Cervanova II. pokračovaním napínavého príbehu o vrahoch a ich morálnych spolupáchateľoch (Kauza Cervanová I.)  Popisuje nielen fakty o najznámejšom slovenskom kriminálnom prípade. Ponúka oveľa viac. Odhaľuje najväčšiu mediálnu manipuláciu v našich novodobých dejinách a predstavuje jej hlavných aktérov.  Nanešťastie nejde o fikciu, ale o krutú realitu. Autor vychádza iba z overených faktov a písomných dôkazov. Nejde o román, ale o dokumentárne rozprávanie ako spravodlivosť len o vlások zvíťazila nad vrahmi mladej študentky.
Príbeh je plný zápletiek zo súdnych siení, zasvätene rozpráva o politických intrigách a mediálnych manipuláciách. Neodbytne naznačuje, že realita a jej obraz v médiách sú od seba vzdialené tisíce svetelných rokov.
Ako sa mohli stať z vrahov mediálne hviezdy? Ako fungujú najúčinnejšie mediálne lži? A prečo má mediálna manipulácia na verejnosť väčší vplyv ako právoplatné rozhodnutia súdov? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky ponúka Kauza Cervanová II.
Kniha obsahuje CD s mnohými dodnes nezverejnenými dokumentmi a dôkazmi, ktoré usvedčujú nielen vrahov Ľudmily Cervanovej, ale aj ich morálnych spolupáchateľov.
Dixit, 2016, 256 strán

simak.jpgŠtefan Šimák: Nehovorte mi magnát
 

Štefan Šimák, ktorý v roku 1990 založil najúspešnejší týždenník v celej histórii našej krajiny Plus 7 dní, v knihe Nehovorte mi magnát prezradil, ako od roku vybudovali najväčšie mediálne impérium na Slovensku – Spoločnosť 7 plus, ktorú potom v roku 2014 predali finančnej skupine Penta.
K populárnej plus sedmičke neskôr k pribudli časopisy Zdravie, Záhradkár, Emma, Šarm, Brejk či denník Plus jeden deň. Šimákov príbeh sa začal vypožičaným elektrickým písacím strojom a prenajatou zasadačkou v priestoroch hasičského zboru. Na konci bolo najväčšie slovenské mediálne impérium s desiatkami titulov a tromi webovými portálmi.
Štefan Šimák v tejto knihe hovorí aj o sebe, za seba a o tom, ako veci videl a vnímal. Keď mal dva mesiace, zahynul mu otec. V roku 1968 chcel emigrovať, ale nakoniec kvôli láske zostal doma. Päť rokov bol zahraničným spravodajcom Československého rozhlasu v Moskve.
Dozviete sa o neľahkom boji s konkurenciou a úspechoch i neúspechoch, výborných nápadoch i chybných odhadoch aj zlých rozhodnutiach. O miliónoch, ktoré sa v tomto biznise točia. Aj o vzťahoch troch spoločníkov vydavateľstva, ktorí navonok ťahali za jeden povraz, no skutočnosť bola celkom iná. Šimák vás možno prekvapí názorom na bulvár, na slobodu slova a nezávislosť tlače. Možno vám pokazí náladu alebo vás pobaví pri pohľade do zákulisia súdnych sporov s politikmi.
Na záver sa s vami podelí so svojím novým snom, ktorý si začal plniť potom, ako úspešné vydavateľstvo spolu so spoločníkmi predali. So synmi začal budovať novú značku a nový sen – sen o kvalitnom slovenskom víne a veľkom a úspešnom chateau pod svahmi Malých Karpát. Kúpil Pezinský zámok a v jeho útrobách vyrába víno z hrozna, ktoré pestujeme na slnečných svahoch južného Slovenska. Prvé víno prichádza na svet spolu s touto knihou.
Dixit, 2016, 304 strán

svetlana-alexijevic-zinkovi-chlapci-nestandard1.jpgSvetlana Alexijevičová: Zinkoví chlapci


Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevičová, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru, venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim rokom sovietskej intervencie a krvavej sovietsko-afganskej vojny.
Od knihy ku knihe sa Svetlana Alexijevičová zaoberá jediným – zmenšuje veľké dejiny až na rozmery malého človeka. Vojna, impérium, tisícky mŕtvych – všetko sú to až príliš nepredstaviteľné veci. Ale chorľavý chlapec so samopalom, ktorý nemá rád popravy, to je už čosi skutočné. A rovnako aj vojačikovia s jazvami na tvári i matky, ktoré po smrti detí zaživa zomreli medzi zbierkami známok, fotografiami, nikdy neoblečenými vecami.
Po prvom vydaní knihy Zinkoví chlapci sa na Svetlanu Alexijevičovú spustila vlna súdnych sporov, ktoré proti nej viedli hrdinovia tejto knihy. Skutočne je pravda až taká neznesiteľná? Aj tá vlastná? V tejto knihe sa nedozviete, prečo Sovieti intervenovali do Afganistanu. Pochopíte však, aká nezmyselná je každá vojna, keď z nej prilietajú lietadlá plné zinkových sarkofágov.
Absynt, 2016, 328 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984