Kritika Izraela nie je antisemitizmus, nebuďte detinskí!

Počet zobrazení: 5821

Poslanec Ľuboš Blaha sa ako podpredseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) za Slovensko a ako vedúci delegácie NR SR v PACE zapojil aj do rozpravy o izraelsko-palestínskom konflikte, ktorá v Štrasburgu prebehla 25. januára. Plénum PACE veľkou väčšinou schválilo správu, v ktorej odsudzuje rozhodnutie USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, vyzvalo Izrael k zastavenie výstavby osád na palestínskom území a zároveň vyzvalo palestínske hnutia k zmiereniu a k zastaveniu akejkoľvek podpory teroristom. Prinášame preklad prejavu Ľ. Blahu, ktorý predmetnú správu podporil.
 

Palestína má právo na svoju zem
 

Mali by sme byť k sebe úprimní: izraelsko-palestínsky spor nie je o našich sentimentoch voči akémukoľvek etniku. Ja osobne mám rád Židov aj Arabov. Tento spor je o spravodlivosti, a nie o antisemitizme, nech by bol namierený voči Židom či voči Arabom, keďže oba tieto národy majú semitský pôvod.

Rád by som vyjadril svoj hlboký zármutok nad všetkými obeťami izraelsko-palestínskeho konfliktu a odsudzujem akékoľvek násilie, všetky tie hrozné vojny a všetky porušenia medzinárodného práva, najmä výstavbu izraelských osád na palestínskom území. Palestínsky ľud má právo na svoju zem a na národnú emancipáciu. Slovensko uznáva Palestínsky štát a mňa to veľmi teší.
 

Kritika USA
 

Môžem potvrdiť, že Slovenská republika podporuje dvojštátne riešenie a odsúdili sme nezodpovedné a jednostranné rozhodnutie Spojených štátov ohľadom štatútu Jeruzalema. Slovenská delegácia v OSN hlasovala za odsúdenie tohto rozhodnutia a ja ostro odmietam akékoľvek vydieranie v medzinárodnej politike, keď veľmoc využíva svoju finančnú silu na to, aby pri hlasovaní získavala podporu od rozvojových štátov – to je škandalózne!

Rozhodnutie Donalda Trumpa o Jeruzaleme je porušením medzinárodných dohôd a je ďalšou bariérou pre mierový proces. Súhlasím s tým, čo sa píše v správe (správa o úlohe Rady Európy v izraelsko-palestínskom mierovom procese – pozn. red.), že úloha USA ako seriózneho sprostredkovateľa mierového procesu sa týmto absolútne podkopala a mohla by to byť príležitosť pre Európu, aby bola aktívnejšia v mierovom procese. Mali by sme nahradiť „oheň a besnenie“ (Trumpovo „fire and fury“ – pozn. red.) mierom a spravodlivosťou.


Boj proti antisemitizmu nevylučuje kritiku Izraela
 

Samozrejme, bezpečnosť izraelského obyvateľstva je veľmi dôležitá otázka, ale nemôže byť zámienkou na zabíjanie, nespravodlivosti, ekonomickú blokádu a vojny.

Súhlasím s niektorými kolegami, že by sme si mali dávať pozor na rastúce protižidovské postoje v Európe a ja osobne robím, čo len viem, aby som vo svojej krajine bojoval proti neofašizmu a pravicovému extrémizmu. Našťastie, protižidovský sentiment v mojej krajine nie je na vzostupe a môžem s radosťou skonštatovať, že veľká väčšina slovenskej spoločnosti rešpektuje a obdivuje nádhernú židovskú kultúru.


Na strane slabších
 

Je však veľký rozdiel medzi ochranou Židov ako menšiny v Európe a medzi nekritickou ochranou Izraela v jeho geopolitickej a vojenskej politike. Byť kritický voči izraelskej vláde predsa neznamená, že ste antisemita – takýto argument niektorých predstaviteľov Izraela je detinský.

V zápase medzi Dávidmi a Goliášmi budem vždy stáť na stane tých slabších – na strane Dávidov. Palestínsky ľud si vytrpel veľa a zaslúži si slobodu a sociálnu spravodlivosť.

Oba národy, Palestínčania aj Izraelčania, si zaslúžia mier, a nie Donaldov Trumpov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984