Literárny týždenník 27 – 28/2014 – odporúčame

Počet zobrazení: 2588


lt_kolaz_uvod.jpg

„Slováci po Povstaní už neboli ako predtým. Stali sa sebavedomým národom, ktorý razantne vstúpil do demokratickej Európy. Možno sa to bude niekomu zdať patetické, ale je to jednoducho tak. Povstanie vytvorilo predpolie a výrazne posilnilo slovenskú pozíciu v obnovujúcom sa Česko-Slovensku. Z hľadiska hodnotenia Povstania pritom nie je vôbec dôležité, ako sa napopkon situácia vyvíjala po roku 1945. To predsa povstalci v danej chvíli nemohli ani náhodou predvídať.“
Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici v rozhovore pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania

„Demografický vývoj Slovenska je taký vážny problém, že je najvyšší čas sa ním zaoeberať. Zmeniť ho, to si bude žiadať veľký komplex opatrení – a nebudú pre štát bez obetí. Čím ho však budeme riešiť, tým bude treba peňazí viac – pri menšom efekte.“
Ján Čomaj: Národ, ktorý nemá deti, nemá budúcnosť. Veľké témy sa krčia v tieni politických sporov

„Najväčšou a fatálnou chybou sa z hľadiska našich terajších národnoštátnych záujmov ukazuje „privatizácia“ strategických monopolov. V konečnom dôsledku viedla k masívnemu vyberaniu ziskov na strane jednej a k vysokým cenám energií na strane druhej, čo sa zároveň prejavilo na znížení konkurencieschopnosti nášho hospodárstva.“
Roman Michelko: Škodlivosť a nevyhnutná regulácia monopolov

„V zostave repertoáru novej sezóny SND vítame odklon od estetického a neraz až kozmopolitného smerovania činohernej dramaturgie. Dlhý čas sme sa  popri niekoľkých hodnotných tituloch prizerali najmä na rozmanité „hity“ úspešné na zahraničných komerčných a zábavných scénach. Teraz prichádza divadlo s ponukou hier a dramatizácií, ktoré sú prísľubom tematickej aktuálnosti, v niektorých prípadoch umelecky už preverenej hodnoty a v iných prípadoch ide o nové pôvodné hry s prísľubom nového pohľadu na významné udalosti či osobnosti našej národnej minulosti.“
Milan Polák: Vítaný obrat v dramaturgickej praxi. Činohra SND ohlasuje novú sezónu!

„Nemožno sa zbaviť dojmu, a to nemusíme vždy súhlasiť ani s konaním domobrancov, že cieľom západnej podpory kyjevského režimu nie je riešiť problémy Ukrajiny a Ukrajincov, ale len a len škodiť Ruskej federácii. Racionálne, ale aj morálne ťažko vysvetlíme, prečo si EÚ viaže na šiju tento ťažký kameň, ktorý nikomu nepomôže a všetkých zúčastnených ťahá ku dnu.“
František Škvrnda: Vážna bezpečnostná hrozba pre Európu

„Vraždenie v Gaze, pretože inak sa operácia izraelskej armády nazvať nedá, nadobúda charakter vyhladzovacej vojny: z celkového počtu zabitých Palestínčanov je až 80 % civilných osôb. Cieľom izraelského bombardovania a delostreleckej paľby sa stali okrem vojenských objektov súkromné domy, školy a nemocnice.“
Ľudovít Števko: V Gaze neplatí medzinárodného právo

Pavel Vilikovský sa vo vývojových kontextoch súčasnej slovenskej literatúry klasifikuje ako predstaviteľ slovenskej postomoderny. S rešpektom k tejto klasifikácii som sa postupne oboznamovala s jeho literárnou tvorbou, no čoskoro som nadobudla istú pochybnosť o literárnom nasmerovaní Vilikovského tvorby. ... Vilikovského tvorba vykazuje evidentné známky hosnotového systému a usporiadania odkazujúce na pozostatky moderny.“
Slavomíra Matlová: Pavel Vilikovský: moderna alebo slovenský variant postmoderny?

„Myslíte si, že keď tam sedíme na pódiu vo vyžehlených čiernych frakoch, komunikujeme s Bohom? Cez Beethovena, Stravinského alebo Brahmsa? Že na ničom inom nám nezáleží, ale aby sme sa k nemu dostali čo najbližšie? Niektorí sú možno naozaj presvedčení, že sa dotýkame lemu jeho hodvábneho rúcha. Že v jeho slnkom prežiarenej aure ani nedýchame. Ža ani nepotrebujeme večerať.“
Jozef Heriban: Fagotista, ktorého nemiloval Boh – ukážka z pripravovanej rovnomennej knihy

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984