Ľuboš Blaha: Za sociálnejšiu Európu a za pozitívnejší prístup k Rusku

Počet zobrazení: 4746

na_cosacu.jpgV dňoch 16. – 17. júna 2014 sa v Aténach konalo 51. zasadnutie parlamentných výborov pre európske záležitosti členských štátov EÚ (COSAC). Národnú radu SR zastupoval predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha a poslanec tohto výboru Maroš Kondrót, obaja na snímke. Medzi témy patrila kríza na Ukrajine, výsledky eurovolieb či boj proti nezamestnanosti. Ľuboš Blaha vystúpil k jednotlivým témam: kritizoval transatlantickú obchodnú zmluvu, vyzval k pozitívnejšiemu prístupu EÚ k Rusku a zdôraznil význam sociálnej, družstevnej ekonomiky na boj so sociálnymi problémami EÚ. Jeho príspevky prinášame v plnom znení.

TTIP – s vylúčením verejnosti

Mimoriadne silne oceňujem dôraz gréckeho predsedníctva na solidaritu, sociálnu dimenziu EÚ a na desivé dopady takzvanej úspornej politiky. Je tragédiou, že Európa stráca svoju sociálnu tvár. Dnes je jednou z hlavných európskych otázok rokovanie o transatlantickej obchodnej dohode medzi EÚ a USA, takzvaná TTIP. Ukazuje sa, že táto dohoda môže ohroziť európsky sociálny a environmentálny model. Môže posilniť nadnárodné korporácie a oslabiť štát.

Je škandalózne, že táto dohoda sa vyjednáva bez participácie občianskej spoločnosti, zatiaľ čo zástupcovia biznisu sa na nej priamo podieľajú.  Nemôžeme pripustiť, aby o osudoch našich občanov nedemokraticky za zatvorenými dvermi rozhodovali nevolení úradníci s nevolenými biznismenmi. Ak budeme ignorovať občanov, nemôžeme sa čudovať, že oni budú vo voľbách ignorovať nás.

Európa a Rusko sa vzájomne potrebujú

Rád by som sa postavil za pozitívnejší prístup k Rusku. Európa a Rusko sa vzájomne potrebujú – ekonomicky, energeticky aj bezpečnostne. Slovensko nepodporuje ďalšie ekonomické sankcie, ani nárast zbrojenia. Naopak, potrebujeme dialóg s Ruskom a musíme urobiť všetko pre mier. Rusko nie je náš nepriateľ. Potrebujeme budovať naše strategické partnerstvo . Niet inej alternatívy.

Samozrejme, odmietame anexiu Krymu, rovnako ako sú odsúdeniahodné iné pretrvávajúce porušenia medzinárodného práva zo strany mocností vrátane okupácie kubánskeho územia Guantánamo zo strany USA či anexie Golanských výšin zo strany Izraela. Slovensko nikdy neuznalo ani Kosovo, ktoré vzniklo bez súhlasu Srbska, a teda v rozpore s medzinárodným právom. Slovensko je a bude principiálne a konzistentné. Dnes vyzývame ku konštruktívnemu prístupu voči Rusku a odmietame čiern-obiele videnie sveta, vlastné bojujúcim kmeňom. Takéto videnia sveta je v rozpore s európskou tradíciou.

Družstevná ekonomika a systémová zmena

Chcel by som vyzdvihnúť tzv. sociálnu ekonomiku v boji proti sociálnej nespravodlivosti v Európe. Sociálna ekonomika pozostáva z priemyselných, úverových aj poľnohospodárskych družstiev, zo sociálnych podnikov či z neziskových organizácií. Európska komisia vo všeobecnosti podporuje tento typ ekonomiky, ale stále to nestačí. Diskutovali sme o tejto otázke aj na stretnutí V4 (Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko) v Bratislave v apríli.

V postkomunistických štátoch existujú predsudky voči družstvám aj kvôli spomienkam na sovietske kolchozy, ale úspešné družstvá v západnej Európe, napríklad španielsky Mondragón, sú dôkazom, že sociálna ekonomika je efektívnym nástrojom na zabezpečenie väčšej sociálnej spravodlivosti aj ekonomického rastu. Ide o férovejšiu, demokratickejšiu aj stabilnejšiu formu ekonomiky z hľadiska udržateľnej zamestnanosti.

Jednostranná podpora korporátneho biznisu nedokáže vyriešiť sociálne problémy, ani  dlhodobú nezamestnanosť. Mali by sme viac zapojiť robotnícku triedu do ekonomiky, do demokratického riadenia podnikov a do participácii na ziskoch. Potrebujeme systémovú zmenu na to, aby sme vyriešili problém nezamestnanosti. Preto by som sa rád spýtal komisára Andora na to, ako viac a adresnejšie pomôcť družstvám a sociálnej ekonomike.  

Rozdelená Európa

Príspevky vyvolali rôznorodé reakcie. Predstaviteľ gréckeho predsedníctva v EÚ zdôraznil, že transatlantická obchodná dohoda (TTIP) má grécku podporu, ale súhlasil, že rokovania o nej nie sú transparentné a je nevyhnutná zmena. V tomto duchu zaznel aj návrh holandského eurovýboru, ktorý žiada zapojenie národných parlamentov do rokovania o TTIP, aby sa odbúral demokratický deficit v tejto téme. Predseda slovenského euróvýboru Blaha tento návrh jednoznačne podporil.

Na príspevok k Rusku reagoval zástupca Európskeho parlamentu, nemecký kresťanský demokrat Elmar Brok, ktorý vyzýval k ostrejšiemu postoju k Rusku a odmietol akékoľvek porovnania s inými prípadmi, ako Guantánamo či Kosovo. Dôvody neuviedol. Počas jeho arogantnej odpovede niekoľko poslancov opustilo sálu, jeden ľavicový český kolega odchádzal s rozhorčenými slovami, že Brokove insitné vyjadrenia sa nedajú počúvať. Blahov príspevok silne ocenili napríklad predstavitelia gréckej ľavicovej Syrizy, ale aj ďalší poslanci naprieč rôznymi delegáciami. Poslanec zo Srbska sa Blahovi srdečne poďakoval za podporu Srbska.

Družstvá podporujú aj konzervatívci

Sociálna ekonomika si zaslúži podporu a Európska komisia sa tejto téme silne venuje. Tak reagoval László Andor, komisár EK zodpovedný za sociálne záležitosti. Na Blahovu podporu družstiev prekvapivo kladne reagoval aj britský konzervatívny politik, predseda eurovýboru Snemovne lordov Tim Boswell, ktorý pripustil, že družstvá aj v Britániu zažívajú krízu, hoci v minulosti tento sektor prosperoval. Sám ako dieťa vyrastal na družstve a preto chápe podporu tohto typu ekonomiky, aj napriek tomu, že je konzervatívec.

Rokovania pokračovali v priateľskej atmosfére a od novej komisie sa očakáva, že zohľadní viacero z pohľadov, ktoré prezentujú národné parlamenty. COSAC sa v európskych politikách čoraz viac hlási o slovo.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#1
Andrej Sablič
19. jún 2014, 07:10

Na tému družstva:

Ak si niekto myslí, že ak naleje do žumpy liter či dva čistej vody, aby tým zmenil v nej negatívne prostredie tak je …! Samozrejme existuje možnosť jednou „tabletkou“ zmeniť toto prostredie ale musí isť o vysoko sofistikovanú tabletku smerujúcu proti podstate negatívneho prostredia, teda podstate celosvetového anti-socialneho prostredia a takej zatiaľ niet. Vajatanie na tému družstva, miestne meny a pod. len odvádzajú pozornosť od celosvetového problému (celosvetovej žumpy) ktorá ženie ľudstvo do záhuby.

 

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#2
Andrej Sablič
19. jún 2014, 07:15

"vajatali hory, porodili myš bolo veľa rozruchu pre bezvýznamnú vec"

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
19. jún 2014, 16:13

Ľuboš, Maroš,

je dobré, že na takýchto fórach vyjadrujete správne stanoviská, za ktoré vás možno pochváliť. Ale - ruku na srdce, zmení to niečo ešte?

Majú parlamentné výbory pre európske záležitosti členských štátov EÚ.takú rozhodovaciu právomoc, aby "stopli" v podstate pre EÚ veľmi nevýhodnú zmluvu o voľnom obchode a investíciách? Aby "pokarhali" médiá a mnohých protirusky orientovaných politikov, ktorí "nevidiaô a ônechcú vidieť", kto pomáhal európskemu priemyslu v ostatných 3-4 rokoch pozviechať sa z najhoršej finančnej krízy objednávkami a poctivým platením?

A - čo vlastne bráni aj slovenskej vláde, ktorá má v názve Smer Sociálna demokracia, schváliť legislatívu umožňujúcu vytváranie družstevných podnikov s investičnou podporou štátu a s definovaním predajných možností na domácom i na zahraničných trhoch?

Alebo inak: Ako je možné, že družstvá sú v niektorých európskych štátoch podporované ( tie pravé, s podielom vlastnictva jeden člen - jeden podiel) a u nás ešte stále po dvoch rokoch vlády sociálnej demokracie NIE JE ŽIADNE DRUŽSTVO ani podnik na báze zamestnaneckej samosprávy?

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984