Pred americkou ambasádou na Hviezdoslavovom námestí zostane plot aj naďalej

Počet zobrazení: 5590


Pred pár mesiacmi sa po dlhšom čase opäť otvorila téma vhodnosti existencie oplotenia pred veľvyslanectvom USA na jednom z najkrajších námestí v Bratislave

Impulzom na otvorenie témy sa stala žiadosť Američanov o predĺženie zmluvy o nájme pozemkov pred budovou ambasády, s ktorou sa obrátili na magistrát začiatkom tohto roka. Zmluvu podpísali ešte v roku 2005 hlavné mesto, mestská časť Staré Mesto a Spojené štáty americké. Jej platnosť mala vypršať v roku 2015, v januári však americká strana požiadala o predĺženie nájmu o 18 mesiacov, teda do augusta 2016.

Účelom zmluvy bolo vytvorenie tzv. bezpečnostnej zóny okolo ambasády. Nikto z nás si asi nevedel presne predstaviť, ako bude taká bezpečnostná zóna vyzerať. Až kým na námestí nevyrástlo takmer trojmetrové pletivové oplotenie. Vtedy mnohí z nás zostali v šoku. Takéto monštrum predsa nemôže špatiť historické Hviezdoslavovo námestie, obľúbené miesto návštevníkov hlavného mesta aj samotných Bratislavčanov! Na protesty verejnosti a pamiatkarov ambasáda odpovedala, že ide len o dočasné riešenie. To bolo v roku 2005 a „dočasné riešenie“ trvá do dnešných dní...

am2.jpg

Ak by zmluva o nájme pozemkov bola ukončená v pôvodnom termíne, teda vo februári 2015, mali by sme, po dlhých desiatich rokoch, šancu konečne sa neestetického oplotenia zbaviť už o necelý rok. Američania by museli buď nájsť iný spôsob, ako riešiť svoju bezpečnosť, alebo sa z Hviezdoslavovho námestia presťahovať na iné miesto. Nakoniec, o hľadaní nových priestorov pre svoj zastupiteľský úrad hovoria už niekoľko rokov. Ale asi to s hľadaním nemysleli tak úplne vážne. Na námestí totiž veľvyslanectvo zostáva aj naďalej a, čo je horšie, spolu s ním aj pletivové monštrum.

Na mestské zastupiteľstvo sa návrh na predĺženie zmluvy dostal v marci. Bol som rozhodnutý hlasovať proti nemu a dúfal som, že tak urobia aj ďalší poslanci, ktorým záleží na tom, ako vyzerá Hviezdoslavovo námestie a chopia sa šance súčasné status quo zmeniť. Zo zasadnutia zastupiteľstva bol návrh ale nakoniec stiahnutý.

am3.jpg

Vzápätí prišla iniciatíva primátora Milana Ftáčnika, aby sa mestskí poslanci pred ďalším hlasovaním zúčastnili na diskusii o tomto probléme so samotným veľvyslancom USA Theodorom Sedgwickom. V diskusii som pána veľvyslanca požiadal, aby nás plotu definitívne zbavili. Ten, napriek tomu, že vyjadril pochopenie pre náš odmietavý postoj k oploteniu, žiadne zásadné riešenie uvedeného stavu nenavrhol. Hovoril len o čiastočných úpravách v podobe vybudovania „estetického“ oplotenia a zelene medzi budovou a plotom, ktoré by ladilo s okolím. V diskusii ale nakoniec odznela aspoň požiadavka podmieniť prípadné ďalšie predĺženie zmluvy záväzným stanoviskom ambasády, že si začne hľadať nové miesto, kam svoj úrad čo najskôr presťahuje.

22. mája sa návrh na predĺženie zmluvy dostal opäť do programu zastupiteľstva. Bol som zvedavý, ako sa k hlasovaniu postavia ostatní mestskí poslanci, ja som svoje stanovisko nezmenil a bol som pripravený návrh nepodporiť. A zostal som poriadne prekvapený, keď som zistil, že som ako jediný hlasoval proti.

am4.jpg

Mestskí poslanci teda nakoniec predĺženie zmluvy o nájme pozemkov schválili, a to bez akýchkoľvek podmienok pre americkú stranu, pokiaľ ide o budúce, nové priestory. Preukázať vzťah k novej budove alebo k pozemkom, na ktorých by nová budova stála, bude požadované až v prípade, ak by ambasáda požiadala ešte o ďalšie predĺženie nájmu. Jediným ústupkom ambasády je prísľub zrušiť parkovacie miesta a skladové priestory za bezpečnostným plotom.

Z výsledku hlasovania a zo súčasného stavu som sklamaný. Schválenie predĺženia bez toho, aby bola americká ambasáda zaviazaná hľadať si nové miesto pre svoj úrad, znamená nielen to, že na námestí zostane aj naďalej trojmetrový plot, ale aj skutočnosť, že tento stav môže trvať ešte poriadne dlho...

Vyšlo v 9 čísle/jún 2014 časopisu Staromešťan, spravodajca Martina Borguľu, poslanca za Staré Mesto

Foto: Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984