Prestaňte už konečne štvať proti Rusku alebo... Puškin to vedel už pred dvesto rokmi

Počet zobrazení: 5988

Keď človek počúva súčasných politikov, číta tie mediálne nezmysly o tom, ako nás vraj Rusko ohrozuje (tie pocity ponechajme zo známych dôvodov radšej Poliakom), nedá sa nepovzdychnúť nad chudobnými duchom... a aj vzdelaním, nad celkom očividným a drzým klamaním verejnosti. Pôvodcovia týchto dezinformácií sa správajú, akoby už všetci ľudia stratili zdravý rozum a súdnosť. Dúfajme, že týmto chudobným duchom nebude patriť ono zasľúbené „kráľovstvo nebeské“.

V našej dobe sa celkom prevracia realita a najmä mladším, ktorí nezažili propagandistické triky minulosti, sa v tomto sústavnom každodennom prúde propagandistických lží len veľmi ťažko orientuje. Málokto verejne prizná, že napríklad sankcie proti Rusku sú gól do vlastnej bránky, a ak si to aj niekto uvedomuje, neodváži sa proti tomu razantnejšie protestovať, len akosi naoko niečo prehodí o tom, že by sa to malo prehodnotiť, zmierniť... Celkom sa zabudlo na to, že v minulosti Rusko nezničili ani Mongoli, Tatári a Turci a nezničila ho ani švédska invázia, ani Napoleonova okupácia Moskvy, ani neschopnosť cárskeho samoderžavia, ani hladomor či stalinský teror a už vôbec nie hitlerovský pokus urobiť si z Rusov novodobých nemeckých otrokov. Prečo? Pretože na rozdiel od akejkoľvek katastrofy – či už to bola nepriateľská invázia, alebo vlastný neschopný či zločinný režim – nakoniec vždy prevážila sila, vytrvalosť a výdrž ruského národa, jeho génius a schopnosť prežiť aj najväčšie rany osudu a najťažšie chvíle skúšok. Z toho by sa mohol poučiť každý, kto poškuľuje po nesmiernych prírodných bohatstvách, takmer nevyčerpateľných zdrojoch a  ohromných teritóriách Ruskej federácie. Ale, žiaľ, z dejín sa nikto nikdy nepoučil. A ktorý súčasný americký a aj bruselský predstaviteľ, či zástupca NATO si to uvedomuje a pozná tieto súvislosti? Nie, asi ani jeden, úspešne sa pokračuje pod iným pláštikom v odvekom Drang nach Osten: dnes nás už neohrozuje Lenin ani Stalin či Chruščov, ruskí boľševici či komunisti a ruské rakety na Kube, ale dnes nás ohrozuje Rusko tým, že sa bráni tomu, aby v Pobaltí, na Kryme, na Ukrajine, v Gruzínsku a čo ja viem kde všade ešte plánujú USA a NATO svoje základne, sa to aj uskutočnilo. To je dnešná ruská expanzia a agresívna politika. A toto sa dnes servíruje verejnosti v médiách, v prejavoch politikov a v písačkách rôznych analytikov!

Sankcie Rusko nezničia, poškodzujú viac EÚ, zamestnanosť aj u nás a v ďalších krajinách. Ale to USA netrápi, veď si to odnesú Európania. Len preto sa z tých politikov v Českej republike, na Slovensku a aj v Maďarsku, ktorí vystupujú proti škodlivosti sankcií a kritizujú celkovú politiku USA, NATO a EÚ voči Rusku, stávajú „enfants terribles“ Európy, že na to opakovane upozorňujú... ale tiež nič proti tomu nezmôžu, lebo v Bruseli rozhodujú iní  a väčší hráči, a nie títo maličkí.

Ale, aj tak mnohí akosi podvedome cítia, že nie je to všetko tak, ako sa to servíruje: akoby Rusko obkolesovalo západ a USA a nie naopak, akoby Rusko po roku 1990 nebolo plnilo ústne (?) či písomné dohody. Ktovie, veď diplomatické dokumenty sa vždy uverejňujú až s odstupom mnohých desaťročí a niektoré sa neuverejnia z rôznych príčin nikdy. Ale pri pohľade na mapu a pri rekapitulácii vývoja posledných 25 rokov si premýšľajúci človek urobí vlastný záver, kto koho ohrozuje a prečo.

Pritom to „prečo“ je zásadná otázka, Nie je dosť problémov v Afganistane, Iraku, Sýrii, Líbyi? Treba ešte podpaľovať ďalšie ohniská konfliktov v Európe (akoby sme nemali dosť toho, čo sa odohralo na Balkáne v 90. rokoch minulého storočia), priamo v našej blízkosti? Nebudem tu opakovať v našich dňoch donekonečna omieľané Bismarckove názory, ako sa vraj dá „poradiť“ s Ruskom t. j. rozpútať konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ale každý kto trošku pozná dejiny si uvedomuje, že sa tu opakujú pokusy z minulosti a najviac z prvej aj druhej svetovej vojny. Fatálne je, že USA a Európska únia zamlčujú a negujú celkom otvorené a len veľmi nešikovne maskované neofašistické tendencie časti protiruských politikov ako na Ukrajine, tak aj v Poľsku alebo aj v ďalších krajinách. Ruka v ruke s tým ide nielen falšovanie dejín (najznámejšie zlaté zrnká sú napríklad: Osvienčim neoslobodila Červená armáda, ale Ukrajinci – Ukrajinský front a preto na pietnu spomienku netreba pozvať ani predstaviteľov Ruskej federácie ... a mnohé ďalšie) ale aj mnohé iné výroky, ktoré  akoby pochádzali od pacientov z liečebne pre duševne chorých.

Nevedno koľko Slovákov bojuje na strane ruského obyvateľstva na východe Ukrajiny (v Kosove tí, ktorí bojovali proti Srbsku, boli bojovníci za slobodu a veľkí demokrati, na Ukrajine to sú teroristi a separatisti), ale možno ide len o niekoľko desiatok nanajvýš stoviek Slovákov. Napriek tomu to istý jasnovidný slovenský analytik považuje za „bezpečnostné riziko“ pre Slovensko, až sa sem vraj vrátia... Ale veď sa hádam nevrátia, veď NATO tam hádam úspešne zavŕši svoju misiu. Akoby o tom tento analytik pochyboval, že kto bude víťazom v tomto zbytočnom a zahraničnými silami rozpútanom konflikte na Ukrajine, a už počíta s tým, že sa sem tí Slováci vrátia.

Takéto strašenie je ten najvhodnejší prostriedok na odvedenie pozornosti od vážnych domácich problémov, ktoré sužujú náš každodenný život. Pre veľkú väčšinu Slovákov totiž títo možno pomýlení ľudia, ale možno aj iba čistí idealisti, pravdepodobne nepredstavujú také obrovské bezpečnostné riziko ako miliardová každoročná korupcia na Slovensku, obrovské daňové úniky, skazené a nedôveryhodné zdravotníctvo (v ktorej inej krajine sa môže lekár verejne priznať, že berie úplatky a nič sa mu nestane?), nefungujúce súdnictvo, ktorého zamestnanci (nemožno ich nazvať ani sudcami ani právnikmi, lebo ich právne vedomie je na úrovni pračloveka) namiesto toho, aby boli treťou oporou a pilierom štátu a demokracie, vedú súdne spory s vlastným štátom o ďalšie tisícky eur za prácu, ktorú aj tak neodvádzajú, alebo odvádzajú nekvalitne? Atď., atď., atď. To sú skutočné bezpečnostné riziká nás všetkých a nie tí slovenskí účastníci bojov v občianskej vojne na Ukrajine.

Áno, aj my sme mali negatívne skúsenosti s Rusmi najmä po februári 1948 a auguste 1968, ale to nemôže zastrieť dejinné skúsenosti, že ako v prvom našom odboji 1914 – 1918, tak aj v druhom počas druhej svetovej vojny nám zásadným spôsobom pomohli práve Rusi. A to napriek rôznym snahám o prehodnocovanie, lepšie povedané prekrucovanie dejín a záverov prvej aj druhej svetovej vojny a pokusom meniť povojnové hranice v Európe nemôže byť a ani nikdy nebude zabudnuté.

Toto nemá byť nejaká podrobná analýza a ani nejaký súhrnný prehľad nezmyslov, ktoré o súčasnom Rusku šíria mnohí politici, analytici a publicisti, len akýsi povzdych a aj úvod k Puškinovej básni... slovenský preklad je od PhDr. Jozefa Mižáka.

puskin_650.jpg

Alexander Sergejevič Puškin:

Ohováračom Ruska
                                                   Клеветникам России

O čom klebetíte, vy národa môjho ohovárači?               О чем шумите вы, народные витии?
Prečo vy prekliatím Rusku hrozíte?                                Зачем анафемой грозите вы России?
Čo vás nahnevalo? Nespokojnosť Litvy?                      Что возмутило вас? волнения Литвы?
Zastavte: to je problém Slovanov medzi sebou,            Оставьте: это спор славян между собою,
rodinný starý problém už vyvážený osudom,               Домашний, старый спор, уж взвешенный судьбою,
to je problém, ktorý vy nevyriešite.                                Вопрос, которого не разрешите вы.

Už dávno medzi sebou                                                  Уже давно между собою
sú znepriatelené tieto kmene                                         Враждуют эти племена;
nie raz sa skláňala pod bremenom                                Не раз клонилась под грозою
raz ich, raz naša strana                                                То их, то наша сторона.
kto vydrží v nerovnom spore:                                        Кто устоит в неравном споре:
Pyšný a falošný Poliak alebo verný Rus?                      Кичливый лях, иль верный росс?
Či slovanské potoky sa nespoja v ruskom mori?           Славянские ль ручьи сольются в русском море?
A ono vari vyschne? To je otázka.                                Оно ль иссякнет? вот вопрос.

Nechajte nás: nepoznali ste                                          Оставьте нас: вы не читали
tieto krvavé bitky;                                                          Сии кровавые скрижали;
nepochopíte to, je vám cudzia                                       Вам непонятна, вам чужда
zo žiarlivosti rodinná pomsta;                                        Сия семейная вражда;
pre vás je neznámy Kremeľ i Praha;                             Для вас безмолвны Кремль и Прага;             
nezmyselne vás prekvapuje                                         Бессмысленно прельщает вас
zúfalý a hrdinský boj                                                     Борьбы отчаянной отвага -
a nenávidíte nás...                                                         И ненавидите вы нас...

Prečo? Povedzte: vari za to,                                         За что ж? ответствуйте: за то ли,
že na rozvalinách horiacej Moskvy                               Что на развалинах пылающей Москвы
sme nepriznali drzú chuť                                               Мы не признали наглой воли
toho, pred kým ste sa triasli?                                        Того, под кем дрожали вы?
Alebo za to, že do priepasti zhodili                               За то ль, что в бездну повалили
sme idol, ktorý ťažil z iných cárstiev                             Мы тяготеющий над царствами кумир
a našou krvou sme vykúpili                                           И нашей кровью искупили
Európe slobodu, česť a mier?                                        Европы вольность, честь и мир?
Ste tvrdí v rečiach – skúste byť v činoch!                     Вы грозны на словах - попробуйте на деле!
Alebo starý bohatier odpočívajúci na posteli,               Иль старый богатырь, покойный на постеле,
už nemá síl založiť svoj izmailský bodák?                     Не в силах завинтить свой измаильский штык?
Alebo slovo ruského cára už nemá silu?                      Иль русского царя уже бессильно слово?

A či je pre nás hádať sa s Európou niečo nové?          Иль нам с Европой спорить ново?
Alebo Rus od víťazstiev odvykla?                                 Иль русский от побед отвык?
Alebo je nás málo? Alebo od Permu po Tauridu,           Иль мало нас? Или от Перми до Тавриды,
od fínskych chladných bral po ohnivú Kolchidu,           От финских хладных скал до пламенной Колхиды,
od neotrasiteľného Kremľa do stien nehybnej Číny,      От потрясенного Кремля До стен недвижного Китая,
blýskajúc sivou bradou, nepovstane Ruská zem?        Стальной щетиною сверкая,Не встанет русская земля?..
Tak posielajte k nám, ohovárači,                                    Так высылайте ж нам, витии,
svojich nazlostených synov:                                         Своих озлобленных сынов:
je pre nich dosť miesta na pôde Ruska,                         Есть место им в полях России,
uprostred necudzích im hrobov.                                    Среди нечуждых им гробов.


Na snímkach: Detail pamätnej tabule na MGU, Pamätník na Puškinovom náměstí, Moskva.
Foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Dolina
#1
Peter Dolina
26. február 2015, 19:52

No ved ale to je jasne, cokolvek odvadza verejnost od skutocnych problemov je vyborne, ci je to "agresivne" Rusko, ci zlocinci, co chcu znicit rodinu.

Pred rokmi Prezident Reagan len tak zo zartu, mysliac si, ze mikrofon je vypnuty, povedal nieco v tom zmysle, ze prave dal prikaz na atomovy utok na Sovietsky Zvaz.  Uzasne vtipne!  Som zvedavy, keby nieco podobne sa prihodilo Putinovi, ze by trebars zo zartu povedal: Od zajtra zaciname obsadzovat Ukrajinu a zastavime sa az na Odre a Nise.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#2
Peter Dolina
26. február 2015, 23:04

Na druhej strane ale si myslim, ze tie idey o nepremozitelnosti ruskej armady su myty. Sila ruskej armady ako proti Napoleonovi tak proti Hitlerovi bola v zemepise, podobne ako je tomu s USA.  Ak mate armadu pod Stalingradom, tak to je sice krasne, len ju musite vediet zasobovat.  Takisto nemecka strana bola vedena sialencom, ktory najprv svojim antisemitizmom zarucil, ze spickovi vedci Nemecko opustili (aj ti, co neboli Zidia), potom znepriatelil Ukrajincov, ktori boli ochotni Nemcov vitat ako osloboditelov, takisto nekoordinoval svoj utok s Japoncami: ak by Sovietov napadli sucasne Japonci aj Nemci, ak by Ukrajina dostala urcitu autonomiu, neverim, ze by Sovieti nepadli. A potom, Sovieti kruto trestali "zbabelost" a nebrali ohlad na ztraty na svojej strane.  Mali velku prevahu v ludoch, v mnozstve bojovej techniky, ich sposob boja zodpovedal byzantskemu videniu sveta, ze jednotlivec je nic a vsetko je celok.

Domnievam sa, ze pre USA ale aj pre Europu je blbostou miesat sa do sporov medzi Ukrajinou a Ruskom, skutocne nevidim dovod sa znepokojovat nad otazkou, komu bude patrit Donbas, jeden z vysledkov tych roznych kampani su nezmyselne ztraty na ludskych zivotoch a to uz z kazdej kampane ci pro ci proti Rusku robi zlocin.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
27. február 2015, 08:51

jediné s čím súhlasím, je, že výsledkom celej imperiálnej politiky USA a idiotizmu nových kyjevských síl sú nezmyselné straty na ľudských životoch ...a ja pridám, totálne zhovadenie sa súčasnej politickej elity sveta, hlásajúcej tú svoju čudnú "demokraciu", v očiach sveta.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#5
Peter Dolina
27. február 2015, 22:59

preco zhovadenie?  iba sluzba tym, ktori si tu politicku elitu kupili, inymi slovami skutocnej elity niet.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984