Ruská federácia si dôstojne pripomenula svojich padlých v 1. svetovej vojne

Počet zobrazení: 4437


ph1.jpg

V Moskve na Poklonnej hore si Rusi v piatok 1. augusta 2014 odhalením Pomníka ruským obrancom vlasti veľmi dôstojne pripomenuli začiatok 1. svetovej vojny a vynútený vstup Ruského impéria do nej. Slávnostná udalosť – pietna pripomienka státisícov padlých vojakov rôznych národov ruského samoderžavia sa pripravovala od apríla do septembra roku 2013, kedy vyhlásili súťaž na toto monumentálne dielo. Po odhalení pomníka (autorom je Andrej Kovaľčuk, predseda Zväzu umelcov Ruska) a ruskej hymne sa k prítomným prihovoril prezident Vladimír Putin, ktorý výstižne zhodnotil situáciu v čase rozpútania vojny a aj jej význam pre dejiny Ruska. Putin zdôraznil, že ruskí vojaci v prvej svetovej vojne zohrali dôležitú úlohu pri viazaní nemeckých a rakúsko-uhorských síl na východnom fronte. Tieto armády Ústredné mocnosti nemohli vrhnúť na západný front, čo umožnilo spojeneckému Francúzsku a Veľkej Británii vydržať prvý nápor nemeckého útoku a viedlo to aj ku krachu koncepcií „bleskovej vojny“. Slávna Brusilovova ofenzíva z roku 1916 sa zlatými písmenami zapísala do dejín ruských ozbrojených síl, ako aj do dejín veľkých, svetovo významných vojnových operácií všetkých čias. Veteráni 1. svetovej vojny zohrali aj dôležitú úlohu vo Veľkej vlasteneckej vojne, keď svojimi skúsenosťami oduševňovali a posmeľovali svojich mladších spolubojovníkov v boji proti nemeckým fašistom.

ph2.jpg

V závere 1. svetovej vojny sa Rusko dostalo do víru občianskej vojny, keď časť Rusov, zabúdajúc na záujmy národa a Ruska, drala sa za každú cenu k moci. Zradzovali záujmy vlastného štátu a opustili aj svojich spojencov. Pre nich sa prvá svetová vojna, v ktorej Rusko bránilo svoju nezávislosť a spolu so svojimi západnými spojencami z bloku Dohody bojovalo proti nemeckým agresívnym plánom a zároveň pomáhalo aj menším slovanským národom v zachovaní ich národnej identity, stala „len“ imperialistickou vojnou a účasť ruskej armády v bojoch tohto prvého globálneho konfliktu zmizla v sovietskej ére aj z učebníc ruských národných dejín. Dnes sa aj Rusi vracajú k tejto zabudnutej kapitole vlastnej histórie, ktorú sa však napriek dlhým desaťročiam zaznávania a skresľovania nepodarilo z pamäti národa vymazať.

ph3.jpg

Poučenia z tragédie prvej svetovej vojny pripomínajú, k čomu vedie agresia, egoizmus a nekontrolované ambície vedúcich predstaviteľov vlád a politických elít, ak prevážia nad zdravým rozumom. Za neochotu počúvať jeden druhého, za snahu siahnuť na práva a slobodu druhých vo vlastných záujmoch ľudstvo muselo zaplatiť strašnú cenu. Bolo by vhodné brať to do úvahy aj dnes, zdôraznil ruský prezident. Bolo by dobré myslieť aspoň o jeden krok dopredu. Ľudstvo by už malo konečne pochopiť prostú pravdu, že násilie plodí násilie a cestu k mieru a prosperite zaručuje dobrá vôľa a poučenia z minulých vojen. O tom „kto a prečo ich rozpútaval“, povedala hlava ruského štátu. Podľa Putina je pomník nielen splatením dlhu hrdinom prvej svetovej vojny, vojakom a dôstojníkom z ruského štátu, ale súčasne aj mementom a varovaním, aký je  mier krehký.

Sme povinní chrániť mier, pamätať na to, že najcennejšou vecou na svete je mierový, pokojný a stabilný život. „Svetlá pamiatka, hrdinom prvej svetovej vojny. Sláva ruským zbraniam a nášmu vojakovi – Hrdinovi,“ ukončil svoj prejav ruský prezident.

Foto: Zdroj Pervyj kanal

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984