Slovensko – 10 rokov v Európskej únii

Počet zobrazení: 3893


vlajky_eu-sr_vyska_85.jpg

Vstup Slovenskej republiky do EÚ od 1. 5. 2004 sa považuje za najdôležitejšiu udalosť moderných dejín Slovenska. SR tak od roku 2014 patrí medzi 28 štátov EÚ s 506 miliónmi obyvateľmi. Rozlohou je to 4,4 milióna km². Oficiálnych jazykov je 24. Kandidátov na členstvo je 5 (Island, Čierna hora, Srbsko, Macedónsko a Turecko).

Na jeseň roku 2013 dôvera v EÚ bola v priemere za 28 štátov len na úrovni 31 %. Z toho napr. v Nemecku 29 %. Na Slovensku však bola vo výške 47 %. O niečo vyššia dôvera v EÚ bola len v ďalších siedmich krajinách. Pritom podľa prieskumov – vstup do EÚ považuje za správny 66 % občanov.

Slovensko okrem toho patrí od 1 .1. 2009 do elitnej skupiny 16 štátov – s eurom. Euro ekonomicky dáva spoločnosti na Slovensku istotu a silu meny. Vstup do eurozóny podporovali prakticky všetky politické subjekty. A tiež aj väčšina naďalej hodnotí túto skutočnosť ako správnu a výhodnú.

SR z členstva v EÚ mala aj ekonomický „zisk“, a to v sume 3,43 mld. eur. Príjmy z EÚ za 10 rokov boli v sume 12,86 mld. eur. Odvody do rozpočtu EÚ plus výdavky na spolufinancovanie projektov predstavovali sumu 9,43 mld. eur.

Z európskych fondov sa postavilo 100 km diaľnic a ciest a ďalších 112 km je vo výstavbe. Zabezpečilo sa 61 nových vlakov. Opravilo sa a zmodernizovalo 1 020 škôl a 56 nemocníc. Vynovili sa námestia a ulice v 863 obciach. Postavilo sa, alebo obnovilo 1 600 km kanalizácií. Po ničivej víchrici vo Vysokých Tatrách Slovensko dostalo 5,7 mil. eur.

Najdôležitejší cieľ EÚ – zabezpečovať v Európe slobodu, demokraciu, pokoj a mier sa plní. Tomu napomáha aj situácia v ekonomických vzťahoch, v ekonomickej spolupráci.

Pre budúcnosť je nevyhnutné pokračovať v základných trendoch a postupne EÚ viacej integrovať a administratívu a výdavky na ňu ďalej výrazne znižovať. Okrem iného aj znížením počtu poslancov a ich asistentov a ich neprimerane vysokých platov a odmien a zbytočným dvojmiestnym sídlením (Brusel, Štrasburg).

Autor, Ing. Michal Majtán, PhD., je čestný predseda Futurologickej spoločnosti na Slovensku

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
14. máj 2014, 15:25

ou, pán Majtán, a vidíte, ako rýchlo sa môže zmeniť zmýšľanie ľudí a náhľad na tú istú vec:

Dnes 14.mája 2014 už nie je téma "Euroúnijstva" tak príťažlivá medzi našincami a niečo sa zmenilo. Myslíte, že to nejakou ľavicovou agitáciou? Obhajoval som prechod na Euro, iste nám to pomohlo pri "oďďaľovaní"krízy, kritizoval som snahy o navrátenie koruny ako dobrodružný a náramne finančne ruinujúci krok ešte za Radičovej vlády, označil som pomoc cez Eurofondy ako fakt, ktorý nám pomáha vo verejných financiách, keďže nie sme schopní z vlastných ekonomických zdrojov (ktoré už nemáme) produkovať dosť na verejné investície a poukazoval som na to, že sa blížime rozsahom pomoci cez Eurofondy niekam ku Bangladéšu.

Dnes naďalej nadbiehame zahraničným investorom, naďalej sa bojíme "finančných trhov" viac ako vlastného voličstva, naďalej budujeme "ekonomiku na Slovensku" automobilkami a nie slovenskú ekonomiku s plnou infraštruktúrou sebestačnosti v prípade krízy.

Ale čo sa okrem toho zmenilo? Že ani tu v texte nie je ani slovom spomenuté, že by sa to všetko dialo, tie zlepšenia, pre Slováka ( teda pre človeka, obyvateľa Slovenska). Furt sú tu nejaké zlepšenia infraštruktúry a priemyslu, ale nič, o čom by si mohol Jozef Mak povedať - "áno, toto mi poskytli, toto bolo pre mňa"...

A do toho došla podpora reprezentácie Európskej Únie ukrajinským pučistom. Lebo Rompuy, Ashtonová, to sú predsa "vrcholní predstavitelia", reprezewntanti EU. Ći nie? A oni sa prechádzali po námestí Majdan, nechali sa fotiť, ako si trasú ruky s tými, ktorí v ozbrojených a krvavých nepokojoch vzali v Kyjeve moc do rúk. A potom sa idú so všetkými MZV dohadovať, čo urobia a ako pomôžu tým, ktorých druhá strana už označila ako "vojenská junta" a my sprostredkovane vidíme, ako vojaci strieľajú na civilistov a ako fašisti upaľujú v Odese nespokojných občanov....

Keď sa to stalo v Juhoslávii, ešte sme sa len chystali do EU.Malo to byť varovanie. Keď sa to deje na Ukrajine, už sme v EU a pravdepodobne NATO pošle našich chlapcov aspoň do "mierových zborov" na hranicu juhovýchodu Ukrajiny. A čo ak sa to "zomelie" u nás? Nie je tu dosť latentných ohnísk a nestačí nam občas, ak vypuknú pouličné šarvátky na severe Čiech? Človeka až mrazí pomyslieť, odkiaľ by potom boli tí muži, čo vyskáču na naše ulice,, ak naše rozhorčenie prelejeme do ulíc....

a tak sa stalo, že zrazu sa nám Európska Únia taká, akou je dnes, začína hnusiť. Napriek oslavnej óde na ekonomické úspechy nemám pocit, že by som chcel byť Euro - občanom. Respektíve, trochu sa začínam hanbiť, že mám v pase nadpis Európska únia.... lebo čo ak budem cestovať tam, kde sme ľuďom ako EU ubližovali?

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#2
Jozef Schwarz
14. máj 2014, 18:16
Peter za kľúčovú tézu tvojho pohľadu na naše európanstvo považujem: „Dnes naďalej nadbiehame zahraničným investorom, naďalej sa bojíme "finančných trhov" viac ako vlastného voličstva, naďalej budujeme "ekonomiku na Slovensku" automobilkami a nie slovenskú ekonomiku s plnou infraštruktúrou sebestačnosti v prípade krízy“. Riešenie skutočne vidím práve vo vybudovaní „slovenskej ekonomiky“, sebestačnej, suverénnej a vyjadrujúcej naše slovenské (národné, štátne, ľudské či občianske – doplňte čo chcete – vsjo ravno) záujmy, čiže niečo ako slovenské (v štátnych hraniciach SR) národné hospodárstvo. Kompatibilné s európskou úniou ale zvrchované! Potom budeme môcť nielen naše záujmy v EÚ obhajovať, ale aj zvyšovať autoritu nášho rovnocenného hlasu pri spoločnom európskom rozhodovaní. Aj pri „tvorbe“ politiky EÚ voči Ukrajine. Nie lavírovať ako dnes pri plyne, nezrážať opätky pri zásobovaní Ukrajiny plynom za vatikánsku valutu, na naše vlastné náklady a predovšetkým pri radikálnom znížení príjmov štátu za tranzit. Rozum mi zostáva stáť nad „našou politikou“ faktického zrušenia plateného zásobovania západnej Európy plynom cez nás a prenechania tokov a potokov Severným potokom (a príjmov Poľsku či Nemecku) alebo Južným potokom (a príjmov Bulharsku, Srbsku, Maďarsku) a my si budeme labu lízať a naše hospodárstvo v záujme rozvoja demokracie na Ukrajine upadať. Možno nám zvýšia euroalmužnu z eurofondov? Euroúnia je nielen potrebná, je nevyhnutná pre naše prežitie, ale to prežívanie si musíme projektovať sami (teda naši vládcovia). Bohužiaľ, nesnažíme sa dosť, a naša euroviera sa stráca. Škoda! Ale to nie je chyba občanov SR.
Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
15. máj 2014, 10:37

Chcel som tiež pozitívne nadviazať na Teba, Jozef, ale keď som si prečítal ešte raz článok, aby som našiel niečo, od čoho odraziť myšlienku do pozitívna, strašne som sa rozosmial. V úcte k autorovi článku, ale fakt aspoň som niečo pre zdravie tým smiechom urobil. Čítajte prosím v kontexte so situáciou po kyjevskom faiščstickom puči a ohrozením hospodárskych vzťahov s Ruskou federáciou:

"Najdôležitejší cieľ EÚ – zabezpečovať v Európe slobodu, demokraciu, pokoj a mier sa plní. Tomu napomáha aj situácia v ekonomických vzťahoch, v ekonomickej spolupráci."

Ešte tak do januára tohto roku by som možno neprotestoval. Dnes je táto veta kontraproduktívnou "agitkou".

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
15. máj 2014, 10:52

Jozef Schwarz

Jozef...a ešte odpoveď hlavne na tú poslednú vetu o tom, že Euroúnia je nevyhnutná pre naše prežitie:

Čítal som profesora Matúša Kučeru, zanieteného historika pre Veľkomoravskú ríšu, v jeho ostatnom diele Postavy veľkomoravskej histórie, Cesta dejinami, vyd.Perfekt,2013, sa na str.219 -221 píše:

"V období rokov 905 až 908 sa zrútil politický i vojenský systém Veľkomoravskej riše ako domček z karát. Pritom sa rozpad štátu a moci dial akosi potichu, bez najmenšieho písomného záznamu súčasníkov...Hlboká kríza rozpletávala Veľkú Moravu zvnútra, pričom vonkajší vojenský tlak (Franská ríša a vpády staromaďarských kmeňov- moja pozn. tu z knihy inde) narastal. Stalo sa to neočakávane a neskutočne rýchlo...Vieme, že Slovensko a Slováci sa dostali len na prah nového života, novej epochy, ktorá im už tak nežiičila.Postupne sa stávali súčasťou mnohonárodnostného uhorského štátu, ktorý na jednej strane zachoval mnoho z hospodárskych výdobytkov...  " ale na druhej strane postupne likvidoval politickú a kultúrnu slovenskp reprezentáciu, čo nesmierne rušivo zasiahlo do nastupujúceho národotvorného procesu Slovákov v čase, keď sa v celej Európe formovali "národné" štáty:"

Ou, Ou, tento citát sa podľa mňa VEĽMI hodí na súčasnú spoločensko-politickú situáciu v Európskej únii, rok 2015 až 2O18 máme pred sebou a ani s EU to nevyzerá ružovo. A čo sa týka našej slovenskej spoločnosti, máme omeškanie tisíc rokov, to sme už vážne po 21 rokoch "unavení" so štátnej svojbytnosti?.... 

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#5
Jozef Schwarz
15. máj 2014, 20:17

Nuž k veľkomoravskému poučeniu. Píšem: ~~Euroúnia je nielen potrebná, je nevyhnutná pre naše prežitie, ale to prežívanie si musíme projektovať sami (teda naši vládcovia).   práve o to ide. Veľká Morava zapadla prachom. Ale "naše" vladárske know how: župnohradná administratíva, daňový systém, sebestačné hospodárstvo najmä poľné pretrvalo a Arpádovská exekutíva ich plne prevzala, preto sme mohli aj ako Slováci prežiť. Pred tisíc rokmi panovníkovi na jazyku nezáležalo, to len pred dvesto rokmi začal maďarský šovinizmus. Ale naše národno-štátne základy prežili aj to, prežili aj čechoslovakizmus a jeho protislovenské hospodárske excesy. Dokonca sme plne využili ľudovú demokraciu a socializmus na vytvorenie slovenského národného hospodárstva aj s federálnymi chybami krásy. Dá sa povedať, že až posledných dvadsať rokov začína byť ako po bitke pri Bratislave v roku 907 (Bratislava, Bratislava tam zapadla Slávov sláva...), dochádza na slová profesora Kučeru. Ale tu sa nemôžeme vyhovárať na starých Maďarov, Frankov, Bavorov, či Vatikán. Nadávať môžeme len na naše vlády, slovenské vlády.!!!

Obrázok používateľa Palo
#6
Pavel Novota
16. máj 2014, 00:12

Blížia sa voľby parlamentu EU. Panuje všeobecné očakávanie že politické členenie Európskeho parlamentu sa výrazne zmení, že bude viac rôznych politických skupín včítane radikálnych. Súčasný EU parlament, aspoň jeho predstavitelia, sa javí ako skonsolidovaný, pracujúci v zhode. Neviem čí to nie je len predvolebné zahmlievanie, lebo sa zdá, že rad problémových otázok sa radšej neotvára práve ako by sa odkladalo až na nové zloženie parlamentu. 

Pokiaľ by sa táto prognóza naplnila, dájú sa očakávať komplikácie v zhode na riešenie problémov, ktoré Európa skutočne má. Je logické - čím väčšie členenie, tým viac rozdielných názorov a tým obťažnejšia zhoda. Už súčasný parlament je poznačený nezhodou na niektoré problémy. Pritom niektoré rozhodnutia sú dosť problematické a vlastne navršujú nové problémy. Napríklad neviem aký zámer predstaviteľov EU bol prijať do EU Ukrajinu. Krajina s takým ekonomickým zaťažením môže priniesť iba ďaľšie problémy. Mám za to, že EU robí niekomu služobníčka, lebo členstvo v EU býva obyčajne spojené, ako bolo aj pri iných krajinách, s členstvom NATO a to robí výraznú zmenu v pliticko-vojenskom prerozdelení vo sfére vplyvu. Ľahko uhádnuť pre koho to EU robí.

Výsledok aké bude skutočné zloženie Europského parlamentu budeme poznať až po voľbách a aké bude smerovanie EU budeme môcť vidieť až v ďaľšom období. Americký ekonóm Milton Fiedman, inak nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku, sa v roku 2002 vyjadril, že EU sa v priebehu pitich až pätnástich rokoch rozpadne ( zomrel v roku 2006 ). Z hľadiska toho ako Európa rieši svoje problémy si myslím, že jeho proroctvo sa môže aj naplniť, i keď možno oneskorene.

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#7
Jozef Schwarz
16. máj 2014, 08:34

Nuž, nám Slovákom zostáva jedno jediné, zvoliť do Europarlamentu ľudí, ktorí urobia  z EÚ ráj v Európe, to však musia mať aj nejaké idey. To čo počujem a vidím ma nejako nepresviedča. Rád by som počuť názor na dohodu EÚ - USA. To čo sa zatiaľ v nej predpokladá je podľa mňa najlepšia cesta k zániku EÚ. Ako tomu naši europoslanci a vláda zabránia?

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984