Slovensko ako súdny dvor?

Počet zobrazení: 4232

Boj proti korupcií na Slovensku už dávno nie je len snahou o očistenie spoločnosti od mafiánov, korupčníkov a podvodníkov, ale predovšetkým tvrdým politickým bojom o moc. Zatiaľ čo v minulosti v politických sporoch bola dôležitá odbornosť a vecná argumentácia politikov, v ostatnom čase nadobudli prevahu spôsoby „postpravdy“, keď na faktoch nezáleží, ale víťazia emócie. Poslancovi a lídrovi OĹaNO Igorovi Matovičovi stačí, aby trojhodinové vystúpenie v parlamente pri odvolávaní premiéra čo najviac obohatil slovníkom ako  zradca, zlodej, podvodník, klamár atď.

K rokovaniu parlamentu generálny prokurátor Jaromír Čižnár uviedol: „Parlament je najväčšie súdne pojednávanie, kde sa obviní, odsúdi a už treba vykonať trest.“ Je zrejmé, že tadiaľto cesta k spravodlivosti nevedie.

V uplynulých týždňoch sme boli svedkami mnohých vyhlásení, tlačových konferencií, trhania faktúr a privolávania svedkov aj spoza hrobu tak zo strany opozičných ako aj koaličných poslancov ku kauze okolo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). Napriek tomu, že problematika stanovenia cien energií je proces veľmi zložitý, vyjadrujú sa k tomu poslanci, o ktorých odborných znalostiach nie som si istý. Neverím, že premiér v rámci domácej úlohy kreslí grafy a poslanec Matovič zháňa fotografie úbohej dôchodkyne na východe Slovenska. Sú štáby slušne platených ľudí, ktorí aktérom zabezpečujú servis a bolo ich povinnosťou argumenty, ktoré pripravili, obhájiť. K postaveniu Úradu pre reguláciu sieťových odvetí ako autoritatívneho orgánu štátu pre lepšie pochopenie treba uviesť viac.

Legislatíva upravujúca činnosť úradu
 

Slovenská regulačná legislatíva v energetickom sektore sa opiera o tzv. tretí liberalizačný balíček Európskej únie pre vnútorný trh s elektrinou a plynom. Tretí balíček bol 1. septembra 2012 prostredníctvom zákonov transformovaný do slovenskej legislatívy. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa riadi konkrétne Zákonom č. 250/2012 Z. z. Úrad ako štátna autorita musí dbať na ochranu záujmov spotrebiteľov a rovnako aj na záujmy investorov. Je prirodzené, že investor by nepodnikal v tejto oblasti, keby nemal zisk. Štát svoje energetické podniky za Dzurindovej vlády odpredal, a tým stratil aj právo rozhodovať o cenách. To je v rukách manažmentu, ktorý prevzal nový investor. Štát preto len ťažko môže pôsobiť v oblasti navrhovaných cien energií. Treba zdôrazniť, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví je od štátnej moci a regulovaných subjektov nezávislý štátny orgán.

Vo svojej činnosti by nemal podliehať vplyvu žiadnych politických alebo podnikateľských skupín. Významné postavenie má Rada pre reguláciu.  Členov Rady pre reguláciu a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky, výber kandidátov podlieha prísnym kritériám.

Čo ukázala kauza okolo cien energií
 

Zmyslom kauzy ani tak nebolo riešiť zníženie cien energií pre domácnosť, ako postaviť vládu do polohy neschopného hráča riešiť problémy občanov a predovšetkým voličov vládnej koalície a zdiskreditovať predsedu vlády. To, že to dospelo až k odvolávaniu predsedu vlády, je dôsledná politická kampaň prostredníc­tvom médií , ktoré informovali o všetkých tlačových a televíznych debatách. Pretože už dávno neplatí heslo „Do každej rodiny jedny noviny“, mnoho rodín privíta zadarmo priamo do domácnosti Matovičove regionálne noviny, ktoré v dosahu na 1 500 000 slovenských rodín pravidelne informujú čitateľov aj na kopaniciach a lazoch nášho krásneho Slovenska, čo priam a teraz je najdôležitejšie (kam sa hrabú v nákladoch naše mainstreamové médiá). Burcujú národ, aby bojoval za jeho aj svoje práva, keď ho nespravodlivo prenasleduje kapitán Danko (Bratislavsko č. 6/10. februára 2017). Potom je už len potrebné pozbierať faktúry, sťažnosti a vhodne na tlačovej besede prezentovať obraz nespokojného občana, na ktorom sa úspešné priživia ďalší bojovníci proti korupcii.

Každý občan aj opozičný politik má právo a povinnosť poukazovať na nedostatky a prešľapy nielen vládnych, ale všetkých verejných činiteľov. Bolo tomu tak vždy a zrejme aj bude. Poukazovať na korupciu treba! Oveľa účinnejší spôsob, akým sa prezentuje líder OĽaNO Igor Matovič a jemu podobní, je odborná a vecná argumentácia podaná spôsobom, ktorý nemusí nikoho urážať a posielať za mreže.

Neskonale dlhé riešenie jednotlivých káuz a kauzičiek je vodou na mlyn všetkým, ktorí sa radi na tom priživujú. Pokiaľ sa aj náhodou kauza vyrieši, nie sú postihovaní vinníci, ale ani tí, ktorí kauzu neprávom otvorili a verejne šírili a tým poškodili dobré meno slušného občana!

V týchto dňoch dochádza k úprave posledných cien energií, takže sa napravila krivda a občan môže byť spokojný. Každý z účastníkov z tejto kauzy si bude pripisovať víťazstvo. Bohužiaľ, kauza a účastníci ukázali, do akého morálneho bahna sa dostala naša spoločnosť. Namiesto argumentov a odbornej diskusie prevládli emócie toho najhoršieho zrna.

Každú kauzu treba politicky zúročiť
 

Odhalenie  korupcie alebo iného prešľapu vládnych strán  zo strany opozície  je potrebné neustále živiť. Zatiaľ čo u Matoviča je spôsob prezentácie  a  odhalenie sprevádzané tradičným scenárom,  je skupina poslancov, ktorý pracujú sofistikovanejšími metódami. Príkladom môže byt kauza okolo resocializačného zariadenia Čistý deň. Šokujúce odhalenia, bezprecedentné zatiahnutie dospievajúcich mladých drogovo závislých ľudí do politickej hry, to môžu urobiť len ľudia zo silnou náturou. Pohybovať sa v mútnych vodách tejto kauzy si vyžaduje zdatných právnikov a získavanie dôkazom aj za cenu porušenia zákona. Rozdiel medzi poslancom Matovičom  a aktérmi v kauze Čistý deň nie je žiadny, len spôsob je vyberanejší.

Ak generálny prokurátor prirovnáva parlament k najväčšej súdnej sieni, tak Michal Horský hovorí: „... kroky opozičných strán na Slovensku už naznačujú, že vnútropoliticky sa opozícia chystá premeniť krajinu svojím spôsobom na súdnu sieň.“ Apel a bojová výzva Ivana Brožíka (Bratislavsko č. 8/24. februára 2017) na podporu „držiteľov rána“ – študentskú mládež –, ktorá v najbližších týždňoch plánuje stretnutie, sa možno zmení na politickú manifestáciu v réžii politikov, s ktorou ani organizátori nerátali. Nuž máme sa načo tešiť.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984