Slovensko reálne prehovorilo do vážneho geopolitického sporu

Počet zobrazení: 8643

Status na FB 25. 1. 2016, redakčne upravené: Tešil som sa, že v utorok 26. januára spoločne „pokrstíme“ novú knižku Eseje o sociálnom občianstve, do ktorej som prispel kapitolou o tom, ako globalizácia ničí sociálne práva, dôstojnosť ľudí aj demokraciu. Žiaľ, na Klub Nového Slova nebudem môcť prísť.

Musím letieť do Štrasburgu na zasadnutie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Pôjdem len na otočku – iba kvôli jednému hlasovaniu. Ale toto hlasovanie stojí za to. Rada Európy sa chystá prijať škandalóznu rezolúciu, ktorú vypracovali spojenci Azerbajdžanu, aby ňou zaútočili proti Arménsku. Čo je horšie, v spore o Náhorný Karabach (územie, na ktorom žije 95 % Arménov) nejde iba o spor Azerbajdžanu a Arménska. Ide o spor významného tureckého spojenca s významným spojencom Ruska. Vďaka rope bohatý a mocný Azerbajdžan roky útočí na malé, chudobné Arménsko a dnes si na pomoc volá dokonca Radu Európy. Arméni si už svoje vytrpeli v roku 1915, kedy na nich Turecko spáchalo genocídu. Panturecká ideológia je živá dodnes: Azerbajdžanci považujú Arménsko za umelý útvar a voči Arménom živia hysterický rasizmus. Kryjú sa Tureckom, ktoré sa čoraz viac rozpína. Nemusím pripomínať, ako Turecko zostrelilo ruskú stíhačku a ako utláča Kurdov. Nemusím pripomínať ani to, aký tragický stav demokracie je v Azerbajdžane – to, samozrejme, Západu nevadí, oni kvôli demokracii kopú iba do to tých nepohodlných... Pre Arménsko je to otázka prežitia. Azerbajdžan má väčší rozpočet na armádu, než je celé arménske HDP. A v roku 1988 už jedna vojna o Náhorný Karabach bola.

lubos_blaha_v_rade_europy_1.jpgĽuboš Blaha na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štarsburgu. Foto: FB

Rada Európy môže svojou protiarménskou rezolúciou spustiť ďalšiu katastrofu. Možno niektorým západným politikom voňajú azerbajdžanské peniaze z ropy. Možno niektorí západní politici radi vyhovejú Turecku, aby si zasa kopli do Ruska. Možno niektorí západní politici poňali politickú korektnosť voči moslimom až do takej absurdnej roviny, že budú moslimskému Azerbajdžanu proti kresťanskému Arménsku drukovať už z princípu. Možno niektorí západní politici chcú potrestať Arménsko za to, že drží s Ruskom. Neviem, aké šialené môžu byť motivácie tých, čo sa rozhodli kopať do Arménska, ale robia osudovú chybu.

Celá slovenská delegácia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy bude hlasovať proti turecko-azerbajdžanskej rezolúcii. Arméni si to zaslúžia. Zajtra za nich v Rade Európy zabojujeme!

Status na FB 26. 1. 2016, redakčne upravené: Nestáva sa často, že by malé Slovensko reálne prehovorilo do vážneho geopolitického sporu. Dnes sa to v Rade Európy podarilo. Vďaka štyrom hlasom slovenskej delegácie sa podarilo nevídane tesným hlasovaním zamietnuť dôležitú rezolúciu Rady Európy proti Arménsku – práve tieto štyri hlasy rozhodli, že sme Arménsko zachránili. Kvôli tomuto hlasovaniu som sa trmácal ráno o štvrtej do Zurichu, aby som odtiaľ tri hodiny cestoval autom do Štrasburgu, odhlasoval a utekal naspäť. Ale som úprimne rád, že som Arménom pomohol. Išlo o veľa. Pre Arménsko, ale aj pre Rusko je to kľúčová otázka. Do Arménska kope Azerbajdžan a pravdaže aj Turecko. A asistujú niektorí popletení západní politici... Našťastie, aj vďaka našim hlasom bola táto škandalózna rezolúcia zmietnutá zo stola – tesne, ale predsa! Keď som videl sklamanie Azerbajdžancov a Turkov, ktorí škaredo búšili do Arménov, vedel som, že sme hlasovali správne: postavili sme sa na stranu slabších, postavili sme sa na stranu mieru. Arméni si zaslúžia našu pomoc a Slovensko dnes v Štrasburgu zabralo.

(Pozn. redakcie: Proti deklarácii v Štrasburgu hlasovali všetci štyria zúčastnení poslanci za NR SR, poslankyňa Oľga Nachtmannová a poslanci Ľuboš Blaha, Pavol Goga a Martin Fronc.)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984