Smer, vľavo v bok!

Počet zobrazení: 6078


smer2vlavo.jpg

Smer potrebuje revitalizovať svoj politický program o to viac, že nevyhral posledný volebný súboj a do volieb ostávajú ešte/už len dva roky.

Strategický ťah, ktorým by sa zvýšil tzv. koaličný potenciál Smeru pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami tým, že Smer bez R. Fica by bol pre niektoré pravicové strany prijateľnejší ako s R. Ficom, nevyšiel. Treba uznať, že ako nápad to nebolo zlé. Dvere pre opätovný návrat na pozíciu predsedu strany by ostali dokorán otvorené a v strane by to otvorilo jedinečný priestor na možno už dlhšie očakávané preskupenie kádrov.

Otec strany by pritom pohyby v strane sledoval z dôstojného miesta prezidentského úradu. Mohol to byť zaujímavý scenár pre strednodobú konsolidáciu strany.

Ak by na tom bolo niečo pravdy, svedčilo by to o silnejúcom vnútrostraníckom tlaku posúvať Smer doprava.

Čo ďalej?

Ekonomická konsolidácia deficitu, ktorú si vláda stanovila ako prioritu, je v čase krízy kapitalizmu veľmi neistý politický biznis. Premiér R. Fico povedal, že je pripravený ísť cestou konsolidácie deficitu aj za cenu straty časti svojich voličov. Otázkou ostáva, ktorých voličov. Tých bohatých, alebo bežných pracujúcich voličov?

Áno, konsolidujme, som za, dokonca odporúčam smelšie a razantnejšie.

Majetková nerovnosť Slovákov sa stále prehlbuje, bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Čo keby sme v rámci konsolidácie tento chorý spoločenský jav aspoň spomalili, ak nie obrátili? To by však Smer nesmel dávať umelé dýchanie posvätnej krave pravice – ako premiér pomenoval „rovnú daň“ po zavedení čiastočnej daňovej progresivity na začiatku volebného obdobia – a neznižovať korporátnu daň z 23 % na 22 %.

To naozaj nevieme. čo by sme s tými 90 miliónmi robili? Ak nevieme udržať pred tlakom zamestnávateľov ani takú nízku sadzbu dane pre právnické subjekty, tak z čoho chceme budovať projekt sociálneho štátu?

R. Fico minulý rok na zjazde ČSSD povedal: „Svet dnes potrebuje ľavicové hodnoty, čím viac sa ich budeme držať, tým budeme úspešnejší.“

Tak sem s nimi!

Medzi štandardné reformné sociálnodemokratické hodnoty patrí daňová progresivita, silný bezplatný zdravotný systém, robustná sociálna sieť, Zákonník práce na strane pracujúcich, silná odborová organizácia práce, ale aj aktívna národohospodárska politika, ktorá štátu umožní získavať zdroje na ich financovanie nielen výberom daní, ale aj vlastnou asertívnou produkčnou aktivitou, vytváraním prebytkov (ziskov) z významnej siete štátnych podnikov. Bez nich je sociálny štát neufinancovateľný! Zdaňovaním nízkych miezd zamestnancov si štát nezarobí ani na figový list.

Z priebehu a výsledku prezidentských volieb ešte jeden postreh. Neoplatí sa príliš oháňať rokmi politických skúseností ako zaručeným prostriedkom na získavanie si voličov.

R. Fico so Smerom boli tiež svojho času protestnou stranou, ktorú na stabilný politický orbit vystrelila len nespokojnosť s establišmentom. Tváriť sa etablovane a európsky či dokonca svetovo nezapláta riedky politický program.

Sociálna demokracia musí ľudí nadchnúť odvážnym sociálno-ekonomickým programom, viesť sebavedomé súboje o prinavrátenie efektívneho verejného finančného a výrobného sektoru na významnú pozíciu v ekonomike štátu.

Argumentom dovnútra aj smerom k zahraničnej opozícii nech je kalamitná nezamestnanosť, ktorú východoeurópsky neoliberálny a semikoloniálny kapitalizmus na Slovensku nedokáže vyriešiť.

Európska únia je politicky oslabená ako nikdy predtým. Môže za to hospodárska kríza a s ňou spojený faktický ekonomický bankrot viacerých štátov EÚ a najnovšie aj jej katastrofálna politika voči Ukrajine.

Teraz je vhodný čas nastúpiť s radikálnejšími ľavicovými reformami.

Založte štátnu banku

Štátnu banku, ktorá bude poskytovať výhodnejšie komerčné finančné produkty, od poplatkov cez úročenie vkladov až po hypotéky a mikropôžičky pre rozvoj podnikania. To isté platí pre poisťovnícky sektor.

Založte inštitucionálnu podporu tvorby družstiev (na využitie miestneho malého kapitálu na regionálny rozvoj) od osvety a propagácie, cez poradenstvo, legislatívu až po pôžičky .

Nepchajte peniaze zahraničným investorom za to, že zamestnajú pár ľudí navyše, budujte spojené podniky (joint ventures) na štátnej bilaterálnej alebo viacstrannej úrovni, v ktorých bude mať štát priame akciové podiely a zisky (s krajinami EÚ, V4, alebo Juhovýchodnej Ázie či Latinskej Ameriky).

Zaveďte konečne unitárny výber zdravotného poistenia

V sektore zdravotníctva nám nad hlavami visí veľký otáznik, ako to dopadne zo znovuzavedením jednej verejnej zdravotnej poisťovne. Politická rozhodnosť je to, čo tu chýba. Súkromné zdravotné poisťovne si od roku 2005 „zarobili“ viac ako jednu miliardu eur.

Existuje jediné morálne východisko: zoštátnenie bez nároku na náhradu. My by sme mali žiadať odškodnenie za tento výpalnícky biznis, ktorý stál slovenských pacientov mnoho utrpenia za ukrátenú zdravotnú starostlivosť, ktorú si zaplatili a nedostali. Za tie peniaze by starnúce Slovensko malo aspoň tri veľké špičkovo vybavené nemocnice. Namiesto toho rušíme oddelenia, lôžka po tisícoch, ba dokonca celé nemocnice aj s poliklinikami.

Zrušte kanibalský druhý dôchodkový pilier

Aká logika stojí na pozadí zavádzania súkromného dôchodkového piliera?

V socialistickej národohospodárskej politike bol dôchodkový fond jedným z hlavných kapitálových investičných zdrojov. Priebežné prebytky v tomto štátnom fonde sa investovali do budovania nových ekonomických kapacít, ktoré vytvárali nové zdroje, nové pracovné miesta, mzdy, spotrebu a ďalší dopyt a ekonomický rast.

Po Veľkom novembrovom prevrate '89 sa s koncom plánovaného hospodárstva a príchodom „novej“ ideológie trhu nenaplnili očakávania národohospodárskeho myslenia nových buržoáznych elít. Dôchodkový fond (rovnako ako bankový sektor) sa stal hlbokou studnicou bohatstva zahraničných finančných inštitúcií, ktoré tieto cenné a nenahraditeľné národné zdroje odkanalizovali preč zo Slovenska, do globálnej kapitalistickej ekonomiky. Tento peňazovod je napojený na peňaženku každého z nás, ako povinných platcov sociálnych odvodov. Tento kapitál vyše 6 miliárd eur v 2. pilieri aj naďalej vytvára pracovné miesta a hlavne zisky, ale niekde inde na tejto planéte.

Posilnite Zákonník práce

Raz sa naozaj nezdržím a keď budem opäť raz zamestnávateľom prinútený pracovať nad 12 hodín, zavolám na seba policajtov, nech ma v putách vyvedú z roboty. Zákonník práce je bez pochýb najporušovanejším zákonom.

Osemhodinový pracovný čas vyhynul niekedy koncom 20. storočia.

Platené nadčasy, príplatky za soboty, nedele, nočné sú len tieňom ich dávnej motivačnej sily, ak vám ich zamestnávateľ už „nezapočítal“ pri podpise pracovnej zmluvy do platu alebo ešte lepšie, neprinútil vás prejsť na živnosť.

Preto minimálne tieto motivačné položky treba mandatórne pre všetkých radikálne zvýšiť a spolu s tým skrátiť pracovný týždeň na 35 hodín týždenne bez zníženia miezd.

Hlavným argumentom nech je opäť nezamestnanosť. Keď je málo pracovných príležitostí, treba ju podeliť medzi všetkých, čo chcú pracovať.

Posilnite práva zamestnancov voči zamestnávateľom. V prípade opakovaného neplnenia si svojich záväzkov voči zamestnancom, ako je nevyplácanie miezd alebo odvodov, zamestnanci by mali byť prvými v rade veriteľov, ktorých oprávnené nároky budú vykonané. Zamestnanci by v prípade vyhlásenia konkurzu mali dostať prvé právo na podanie plánu reštrukturalizácie výroby v záujme zachovania výroby a práce, prevziať podnik do kolektívneho vlastníctva a legálne podnikať s právnou subjektivitou.

Bojujte proti daňovým rajom

Treba zaviesť legislatívnu normu, ktorá bude zákonne diskriminovať firmy so sídlom v daňovom raji. Vždy z toho budú plynúť krátkodobé SS nevýhody v niektorom segmente priemyslu. Dlhodobo však pri nečinnosti voči tejto rakovine v tele  spoločnosti hospodárstvo utrpí ťažšie škody.

Nemecká vláda nakúpila informácie o vlastných neplatičoch daní schovávajúcich sa v daňových rajoch. Som presvedčený, že by sa z podobných zdrojov dalo získať množstvo informácií o tisíckach našich daňových darebákoch, z ktorých treba vytriasť ulúpené stovky miliónov chýbajúce v rozpočte.

Premiér často hovorí o ukazovaní cesty, sám sa vidí ako jeden z lídrov európskej ľavice. Prosím, miesto pre skutočne silného ľavicového sociálnodemokratického lídra je v Európe až príliš dlho prázdne. R. Fico tvrdí, že treba ponúkať silné ľavicové riešenia. Sem s nimi!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#1
Ivan Špáni
12. máj 2014, 21:42

ˇAno, tí, ktorí volili Smes-SD z obáv, aby  sa nenaplnili scénare Mihála a ďalších pravicových poltikov, ktoré sa neodvážlla uskutočniť ani Radičovej vláda, boli škaredo sklamaní, keď Richter vyrtiahol všetky tieto Mihálove nápady zo šuplíka a začal ich bezohľadne realizovať.Nie bohatí majú byť podľa tejto vlády solidárni s chodobnými, chorými a dôchodcami, ale dôchodcovia musia byť solidárni s dôchodcami, bez ohľadu na zásluhy a to, čo už štátu odviedli, chorí s chorými...len by takí ako Baťo už nepísali, že ficovoliči sa majú ísť vypchať len preto, že má odvádzať rovnaké odvody ako chodoba...Týmto Smer nijakého nového  voliča nezíska, iba stratí tých svojich. Tých, čo trpia, keď namiesto zrušených 20-korunáčiek (čím Smer vyhral jednenkrát voľby) teraz vyberajú lekári za vstup do ambulancie nie 20 korún, ale 20 euro i viac. Vnuk , 18 ročný, hľadal po Bratislave celý deň s odporúčaním od svojho lekára špecialistu, nakoniec našiel takého, ktorý nevyberal nijaký poplatok, no stretol sa so sumami 5 až 50 euro, všetko je to už  legálne a sociálne...

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#2
Ivan Špáni
12. máj 2014, 21:43

ˇAno, tí, ktorí volili Smes-SD z obáv, aby  sa nenaplnili scénare Mihála a ďalších pravicových poltikov, ktoré sa neodvážlla uskutočniť ani Radičovej vláda, boli škaredo sklamaní, keď Richter vyrtiahol všetky tieto Mihálove nápady zo šuplíka a začal ich bezohľadne realizovať.Nie bohatí majú byť podľa tejto vlády solidárni s chodobnými, chorými a dôchodcami, ale dôchodcovia musia byť solidárni s dôchodcami, bez ohľadu na zásluhy a to, čo už štátu odviedli, chorí s chorými...len by takí ako Baťo už nepísali, že ficovoliči sa majú ísť vypchať len preto, že má odvádzať rovnaké odvody ako chodoba...Týmto Smer nijakého nového  voliča nezíska, iba stratí tých svojich. Tých, čo trpia, keď namiesto zrušených 20-korunáčiek (čím Smer vyhral jednenkrát voľby) teraz vyberajú lekári za vstup do ambulancie nie 20 korún, ale 20 euro i viac. Vnuk , 18 ročný, hľadal po Bratislave celý deň s odporúčaním od svojho lekára špecialistu, nakoniec našiel takého, ktorý nevyberal nijaký poplatok, no stretol sa so sumami 5 až 50 euro, všetko je to už  legálne a sociálne...

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
13. máj 2014, 00:05

Sklamanie, hlboké sklamanie z politiky strany Smer Sociálna demokracia,

1,Nestačilo iba zastaviť tie hlúpe neoliberálne doktríny v ekonomike a "amalgámovať" bolesť sociálnej nespravodlivosti.

2.Všetci sme čakali po voľbách razantný nástup aktívnej sociálnej a ekonomickej politiky, niečo ako "nový smer doľava" - a zostalo iba pri čiastkových zmenách

3. Po vyše ročnom pôsobení niektorých funkcionárov vlády by sa žiadalo ich vymeniť - ale je to ako s elitným klubom - odtiaľto ľudia neodchádzajú, klub padne s nimi

4-  V čase, keď sa svet presviedča o čoraz falošnejšom spolupôsobení finančných skupín a globálnych korporácií je Slovensko ich "miláčikom" a takmer sa stalo vzorovou krajinou i s povoleným malým hospodárskym rastíkom, aby to mohlo byť preukazované ako "trendy" - ale celá ostatná ekonomika kolísa niekde v bytí-nebytí a státisíce nezamestnaných nemá z toho hospodárskeho rastu nič

5.Očakávaná rekonštrukcia vlády sa nekoná  - takže už sa dá jasne povedať, ktoré ministerstvá konajú pravicovejšie ako pôsobili v koalícii s SNS a HZDS.

6. Kedže sa SMER SD posunul doprava v politickom spektre a vôbec to nevyzerá na to, že by sa chystal nejaký "krok vľavo", nastala silná spoločenská objednávka po politickej strane alebo hnutí, ktoré bude činmi i zásadami skutočne ľavicové - a otvára sa tak priestor pre komunistickú ľavicu, pre sociailistov i pre revolučne naladené skupiny mladých ľavičiarov.

Budeme ešte prekvapení.

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#4
Ivan Špáni
13. máj 2014, 00:16

Len či ten otvorený priestor máme vítať alebo sa ho skôr obávať...Je  Smer už zahodená šanca?

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#5
Peter Zajac-Vanka
13. máj 2014, 10:13

Ivan, dobrý deň, nikdy nie je neskoro, ale to by sa musela strana Smer SD aj s vládnymi činiteľmi OTVORIŤ smerom k verejnosti. 

Nespravila to tak ani pri voľbách prezidenta a Robert Fico na to doplatil, nespravila to tak ani pri kandidátkach do Europarlamentu  a doplatí na to znova. Na tých kandidátkach ide veľmi veľa nových tvárí a osobností z ľavicovej politickej verejnosti, nejde iba o samotnú nomináciu trinástich kandidátov, ide o myšlienky a predstavenie verejnosti rôznych pohľadov a názorov na súčasnú politickú a ekonomickú situáciu i riešenie problémov.

Popri tom kandidáti Smeru vyzerajú ako "veteráni" ktorým sme povinní dať svoj hlas iba preto, lebo....za zásluhy.

Ale zázraky sa môžu udiať:

1. Z okolia premiéra a predsedu strany to znamená, prelomiť zabetónované múry "vnútorných radcov, poradcov a tajomníkov" a otvoriť diskusie na viacerých platformách odborného zamerania - napríklad v oblasti uplatňovania ekonomickej demokracie so zamestnaneckou samosprávou sme už ďalej ako Blaha, ktorý ide "študovať" francúzske prevzaté firmy robotníkmi a nevidí domáce problémy DMK a iných firiem, ktoré prepúšťajú a sú na hrane krachu, otvoriť diskusie o reforme účtovania zdravotníctva cez jednu jedinú "krankkasu" predstavujúcu dostatočne jediným administratívnym pracoviskom na Ministerstve zdravotníctva namiesto zložitého odkupovania a zlučovania súkromných zdravotných poisťovní, vytvvoriť riadiaci vládny orgán na zakladanie a podporovanie štátnych podnikov všade tam, kde štát môže zohrať úlohu "poslednej inštancie" pri zabezpečovaní verejných sĺužieb či zabezpečení pracovných miest pre nezamestnaných a podobne.

Tu sa nedá ani len s nikým zo Smeru hovoriť, napríklad kedysi populárny Braňo Ondruš nie je ani len ochotný hoci i mailom odpovedať, ak mu zhodou okolností niečo navrhneme, o iných vládnych a straníckych činiteľoch ani nehovoriac.

2. Fico má jeden obrovský potenciál, že mu ľudia dôverujú a teraz ho možno i ľutujú v súvislosti s prehratým zápasom o prezidenta. Tak nech sa do toho vloží - verejné diskusie, okrúhle stoly, otvorenie diskusie o tom, čo by pomohlo ľuďom v nezamestnanosti, sociálnych podporách, v boji za spravodlivosť - nechápem, prečo mu radia a prečo nahradil všeľudovú diskusiu úzkym pohľadom "expertov* prevažne z pravicového a liberálneho politického spektra.

 

Takže ak som to všetko prečítal a zrekapituloval, odpovedám Vám vážne:

Áno, Smer je už zahodenou šancou ľavice!

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#6
Ivan Špáni
13. máj 2014, 17:05

Škoda...

Obrázok používateľa Palo
#7
Pavel Novota
13. máj 2014, 21:40

Stále si myslím, že história by mala byť zdrojom poučenia. Na základe historických skúseností sociálna demokracia, a Smer ako jej politická forma to len potvrdzuje, nemá za cieľ zmeniť spoločenský systém, teda kapitalizmus, a teda ani nie je schopná zásadne zmeniť postavenie pracujúceho človeka v spoločnosti. 

Rečí okolo sociálnom charaktere štátu je plno, však "skutek utek". Aj ústavné práva o sociálnej starostlivosti štátu sú vlastne zdrapom papiera. Jeden príklad za všetky - bezplatná zdravotná starostlivosť . Nie je predsa možné hovoriť o bezplatnej starostlivosti pokiaľ je viazaná na platby, platba za zdravotné poistenie. Už táto forma vlastne vytvára predsedens platby, ktorá plátcom nemusí byť vôbec využitá ( smrtelný úraz ... ) a to dokonca pre súkromné využitie (súkromné zdravotné poisťovne ). 

A o tom to je, štát sa nechová ako hospodár, výrobné prostriedky nie su mu ako zdroj príjmov, ale obchodným artiklom v snahe zaplátať kde akú finančnú dieru. Pritom obchodné transakcie sú najvhodnejším prostredím pre vytváranie korupčných benefitov. A zase jeden príklad o správaní sa štátu ako "hospodára". V parlamente prebieha rozprava ako zamedziť výpredaj pôdy zahraničným záujemcom. Čo keby štát vykúpil túto pôdu, zvlášť pôdu ktorá nie je poľnohospodársky využívaná, myslím, že by to ani nemuselo byť veľmi drahé, alebo snaď ani nejaký úver, a vytvoril štátny poľnohospodársky podnik. Myslím si, že na Slovensku by sa našli ľudia, ktorí poľnohospodárstvu rozumia a pritom nemajú potrebný kapital aby v tejto oblasti podnikali a vedeli by vieť takýto podnik s properitou. Možno by sa takto dalo zamestnať slušné množstvo ľudí, ktorí sú dnes bez práce.

Toto by ale zrejme narušilo systémový rámec spoločnosti, kde dnes dominuje súkromné vlastníctvo na ktoré má štát "krátky meter" a mám za to, že mo to tak vyhovuje, veď mnohí z tých čo dnes reprezentujú štátnu moc mali, alebo aj majú ako zábespeku v prípade politického neúspechu svoju podnikateľskú kariéru. Teda aj tohto hľadiska ani nieje nejaká potreba na spoločenskej forme niečo meniť. No a z tohto pohľadu, vecné konštatovanie, zmenu spoločenského systému nemá v programe žiadna zo strán okrem komunistickej strany.

Obrázok používateľa Ivan Špáni
#8
Ivan Špáni
14. máj 2014, 17:42

Svetielko na konci tunela...

Ale asi svitá na lepšie časy. Premiér Fico uznal, že dôchodcovia to majú ťažké, že lieky a zdravotná starosltlivosť skutočne veľa stoja a poskytol na úhradu nákladov na medikamantóznu liečbu a rehabilitáčné civčeniez vládych (našich) peňazí aspon prvých 15 tisíc € jednému dôchodcovi.  Zatiaľ je to Michal kováč, ale možno prídu na rad aj menej potrební...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984