Vianočné zamyslenie

Počet zobrazení: 5300

„Čím sme starší, tým máme kratší vianočný zoznam želaní. Postupom času totiž čoraz viac chápeme, že najkrajšie a najdôležitejšie veci v našom živote sú tie, ktoré sa nedajú kúpiť.“

Vianoce sú určite tou najkrajšou a najúžasnejšou časťou každého roku. Aj keď deti to vnímajú inak ako my dospelí. Každopádne okrem sviatočnej nálady je to predovšetkým príležitosť na stretnutie s rodinou, priateľmi, s ľuďmi, ktorých si vážime, alebo máme radi. Ja osobne vždy využívam túto neopakovateľnú vianočnú atmosféru aj na akési zamyslenie nad končiacim sa rokom, ale aj životom ako takým. Život naozaj najmä pre nás starších veľmi rýchlo letí. Doba je uponáhľaná. Prakticky nie je čas na pozastavenie, na obzretie sa okolo seba, prípadne dozadu. Trošku nostalgie na Vianoce aspoň mne vždy padne vhod.

Hovorí sa, že ak nevieš, kam kráčaš, obzri sa, odkiaľ prichádzaš. Niekedy sa mi naozaj zdá, akoby ľudia na Slovensku, vlastne v celej Európe a možno i na svete, naozaj nevedeli, kam a ako ďalej. Do politiky a cez ňu sa do riadenia krajín dostávajú cez neštandardné strany a prostredníctvom nich aj neštandardní politici. Ľavica akosi všade začína strácať nielen na sile, ale prestáva mať vplyv aj na budúcnosť jednotlivých krajín. Do popredia sa dostáva extrémizmus, nacionalizmus a záujmy úzkej skupiny ľudí.

Samozrejme. mňa osobne najviac trápi vývoj politickej scény na Slovensku a predovšetkým na tej ľavej strane. Viem, že tomu, čo sa deje, je ťažké sa ubrániť, že to musíme brať do úvahy. Ľavica, aspoň tá slovenská, napriek množstvu pozitívnych krokov a rozhodnutí na zlepšenie života ľudí urobila dve základné chyby, resp. podcenila niektoré veci. Tá prvá je, že stratila kontakt nielen so svojimi voličmi, ale aj ľuďmi. Uzavreli sa do seba a presviedčali sa, ako všetko robia dobre. Tvrdá stranícka disciplína im znemožnila, aby boli prezentované aj iné názory. Tá druhá chyba, rovnako podstatná, je otázka vplyvu médií. Neviem prečo, ale prakticky od prevratu je drvivá väčšina médií na pravej strane. Možno je to aj tým, že sú vo väčšine v súkromných rukách a tie nie sú ľavicové. Proste biznis je biznis. Ľudia, žiaľ, radšej čítajú rôzne pikošky, klebety, útoky na vládu. Slovensko má neskutočné množstvo vynikajúcich osobností, múdrych a vzdelaných ľudí, no písať, či hovoriť o nich, asi nie je dobrý biznis. Navyše médiá dokážu perfektne obhájiť prešľapy pravicovej opozície. To, čo sa berie na ľavej strane ako obrovská nehoráznosť, je na pravej strane dobre že nie samozrejmosť. Žiaľ, nielen z politiky, ale aj z bežného života ľudí sa vytrácajú hodnoty. -

Peniaze a moc začínajú dominovať nad všetkým ostatným. Určite peniaze sú vždy dôležité pre slušný život. No prestávame mať radosť z jednoduchých vecí, nevážime si priateľské stretnutia, nevieme si akosi užiť každý deň, ktorý sme tu. Najhoršie však je to, že tento trend sa už asi nedá zastaviť. Nedokáže to už ani ľavica, lebo je tam množstvo ľudí, ktorí tam nemajú čo hľadať, no už nie je síl, ich dostať odtiaľ preč. Sú tam až príliš zakorenení.

Sú však Vianoce a počas nich treba šíriť pohodu, úsmev a lásku. Aj keď my dole asi veľa toho nezmeníme, hoci máme demokraciu. Predsa však môžeme zmeniť aspoň život okolo nás. Naozaj. mnohokrát je to len na nás, ako hlboko nás zasiahne a ovplyvní politické dianie a či má vôbec zmysel sa do toho panského huncútstva nejako starať. Možno nastal čas začať si vážiť a radovať sa z bežných a dostupných vecí. A keďže ten boj o veľké peniaze ide aj tak mimo nás, tak začnime mať radosť a vážiť si to, čo sa aj tak za peniaze kúpiť nedá.

Vážení ľavicoví priatelia, chcem vám naozaj úprimne a zo srdca všetkým popriať krásne, pokojné a láskyplné Vianoce. Do nového roku vám prajem, aby ste mali vždy  dostatok toho, čo sa kúpiť nedá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984