Vojna nie je riešením!

Oficiálne vyhlásenie SZPB k aktuálnej situácii na Ukrajine
Počet zobrazení: 1865

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov vyjadruje ľútosť a zásadný nesúhlas s napadnutím Ukrajiny. Ani oprávnené obavy z rozširovania NATO, definujúceho Rusko ako hrozbu, nepovažujeme za akceptovateľné zdôvodnenie invázie na územie Ukrajiny. Pozemný i vzdušný útok ruskej armády je zločinom proti mieru. Proti mieru, ktorý nám slávna Červená armáda priniesla pred 77 rokmi. SZPB bude vždy uchovávať a pripomínať hrdinstvá ruských, ukrajinských či bieloruských vojakov, našich osloboditeľov od fašizmu v roku 1945. O to viac pociťujeme, že agresia Ruskej federácie proti bratskému slovanskému národu je v rozpore s naším záväzkom chrániť ich pamiatku a historickú pravdu o oslobodení Slovenska.

SZPB dlhodobo odsudzuje oslavovanie prisluhovačov nemeckého nacizmu na Ukrajine i v pobaltských štátoch, banderovcov a jednotiek SS, podieľajúcich sa na vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, vyvražďovaní Židov a ostatných nevinných ľudí. A to aj na Slovensku. Vojna nie je riešením!!! Usilujeme sa o mierový život bez vojen. Pripájame sa k výzvam, aby RF zastavila vojenské akcie a stiahla svoju armádu z územia Ukrajiny. Je potrebné využiť OBSE a OSN a pre deeskaláciu sa vrátiť k opatreniam na budovanie vzájomnej dôvery, vrátane realizácie dohôd o zabezpečení moderných menšinových práv pre Rusov na Ukrajine a skutočných zmlúv o obmedzení zbrojenia a odzbrojení.

SZPB z podstaty svojho poslania zastáva jednoznačne protivojnový postoj. Odmietame riešenie problémov medzi krajinami takouto násilnou formou.

V mene pamiatky hrdinov boja proti nacizmu a fašizmu a v mene ich obetí vyjadrujeme podporu všetkým mierumilovným Rusom a Ukrajincom a vyzývame na okamžité ukončenie vojny na Ukrajine a odchod vojsk RF.

Bratislava, 25. 2. 2022

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984