Voľby 2016 – postrehy, komentáre, analýzy

P. TAKÁČ | Ľ. BLAHA | B. FÁBRY | E. ŠEBO | J. SCHWARZ | P. DINUŠ | I. DANIŠ | K. KRPALA | Ľ. DZURÁK | V. BLAHO | V. MANDA | R. SLEZÁK | M. FRIČ | R. MICHELKO | E. ŠEBO
Počet zobrazení: 10861

„Je nanajvýš zarážajúce, že pár generácií po druhej svetovej vojne, keď ešte žijú jej pamätníci, a po memente holokaustu, sú ľudia schopní voliť to, čo sa už nikdy nemalo vrátiť. V zvláštnom mixe zúfalstva a hlúposti podporujú stranu, ktorá velebí Slovenský štát a v deň SNP vyvesuje čiernu zástavu.“
PETER TAKÁČ: Bezcitnejší vyhráva (5. 3., 22.15)

Osobne verím, že tieto voľby otvorili mnohým ľuďom oči a v budúcnosti budú oveľa zodpovednejšie pristupovať k jednotlivým voľbám. No najskôr musia oveľa zodpovednejšie k spravovaniu krajiny pristúpiť samotní politici. To, čo sa odohrávalo na politickej scéne v tomto období , sa odzrkadlilo vo výsledku volieb. Aký to paradox. Politici sa radovali, popíjali, tancovali a národ poväčšine zostal smutný. Nemalo by to byť náhodou naopak?"
ĽUBO DZURÁK: Na Slovensku je to, žiaľ, takto (6. 3.)

„Takže, podčiarknuté, zrátané, spomedzi všetkých strán, ktoré sú dnes v parlamente, nejaký stabilný, relatívne európsky rozmer majú len Smer-SD, SNS, Most a Sieť. Akákoľvek iná vláda vznikne, bude neeurópska, nestabilná a chaotická.“
ĽUBOŠ BLAHA: Jediná realistická alternatíva (7. 3.)

„Z pohľadu ľavice bude treba proti M. Kotlebovi, ale i proti militaristom zo systémových strán postaviť alternatívu, ktorá by oslovila sklamaných voličov tzv. systémových strán. Nesmie to však byť žiadna staro-nová strana nedôveryhodných podporovateľov imperializmu, ale skutočná mierová alternatíva, ktorá by mala vystupovať z pozícií spravodlivosti a ochrany sociálne slabších.“
BRANISLAV FÁBRY: Voľby 2016: Prečo Fico neuspel a Kotleba áno (7. 3.)

„Myslíme si, že voliči Sulíka, Matoviča, Procházku, Bugára ich nepoverili likvidovať Fica a Smer, ale dostali úlohu, aby lepšie riadili Slovensko v prospech jeho občanov. Radikálne liberálno-pravicové riešenie, ktoré ponúkajú hlavní víťazi volieb, spojené s honbou na všetko, čo zaváňa sociálnodemokratickým prístupom, môže viesť iba k samovražedným jakobínskym pomstám, na ktoré doplatia nielen ich aktéri, ale najmä celé Slovensko so svojimi občanmi.“
EDUARD ŠEBO: Veľká koalícia, alebo kolektívna politická samovražda? (8. 3.)

„ Asi sme náš kalich politickej horkosti ešte nedopili. Zmeniť myslenie väčšiny politickej elity (bohužiaľ, v dnešnej slovenskej politickej scéne je pojem elita skôr nadávka) a najmä „mediálnu aroganciu a úbohosť“ (O. Krejčí) nie je možné zo dňa na deň.“
JOZEF SCHWARZ: Parlamentné voľby sa skončili, nech žijú parlamentné voľby? (9.)

„Voľby nie je možné metafyzicky hodnotiť bez spätosti s režimom, ktorý bol po roku 1989 v našej krajine etablovaný, s kapitalizmom a jeho vládnucou triedou. Patria k nemu, sú jeho výrazom, sú ním organizované, konajú sa v jeho podmienkach. Nemôžu byť preto platformou, ktorá by narúšala alebo znemožňovala akumuláciu kapitálu. Naopak, musia ju zabezpečovať. Nie sú preto slobodné, resp. sú slobodné len pre strany zastupujúce vlastnícku menšinu.“
PETER DINUŠ: Triedne voľby (10. 3.)

„Učitelia v Bratislave vehementne štrajkovali, pričom na školách prebiehali tzv. študentské voľby. Vyhral Kollár a Kotleba. Jeden spájaný s mafiou, druhý označovaný za fašistu. Ako reagovali učitelia? Čakali, ako sa to skončí na celom Slovensku. Kto nesie vinu za názory, zmýšľanie a ideológiu mladých ľudí? Nie náhodou učitelia? A médiá, ktorí vyzývajú k štrajkom, neštandardom, k rebélii? Aký je, povedané žargónom biznisu, produkt učiteľov? Aký tovar dodali na trh? Nenesú oni vinu za rozmach fašistických myšlienok medzi mladými ľuďmi?“
IGOR DANIŠ: Cynické poznámky... (10. 3.)

„Vedľajším faktorom otvorenia režimu pre hnedých ako i pokusov o rozklad Smeru, je aj tá najbizarnejšia politická reprezentácia a zastupiteľský zbor v povojnovej epoche. Dokonca aj Matovič vyzerá ako slovutný pán pri rôznych zlatokopkách a ich čávoch, mafiánskych kamarátoch, extrémistoch. Poslední seriózni politici sa v tomto parlamente budú už len strápňovať, ak ho rýchlo nezmenia predčasnými voľbami.“
KAROL KRPALA: Od neoliberalizmu k neoľudáctvu. Otáznik nad legitimitou hnedo-modrého výsledku parlamentných volieb (10. 3.)

„Slovenská ľavica, aj keď sa to možno ešte nezdá, pomaly, ale iste upadá. Samozrejme, sú tu možnosti, ako ju obrátiť smerom nahor. Bude však treba urobiť asi riadny prievan v Smere, alebo hľadať novú nepopísanú ľavicovú osobnosť s novou ľavicovou stranou. Sám ešte neviem, ktorá cesta je schodnejšia, lebo pokiaľ je tu Smer, tak by nová ľavica mala veľmi ťažký pôrod. K tomu by sa mali začať postupne vyjadrovať hlavne ľavicové osobnosti, ktorých je na Slovensku určite dosť. Treba dať na bok osobné ambície a dohodnúť sa na spoločnom postupe. Nie je dôležité presadiť svoj názor, ale presadiť to, na čom sa dohodnú. Pravda, ak sa dohodnú. Skúsme spojiť sily a zdvihnúť hlavu.“
ĽUBO DZURÁK: Hlavu hore, ľavičiari! (12. 3.)

„Tým, ktorí sa po voľbách cítili ako víťazi, by som čosi poradil. Spravovanie štátu nie je zábava. Ale patrilo by sa náležite poďakovať tým (okrem Smeru, ktorý si zlý výsledok čiastočne zavinil aj sám), ktorí ich vyniesli na výslnie slovenskej politiky. Ak by sa im nebodaj podarilo zostaviť vládu, mali by do funkcie ministra kultúry vymenovať nejakú osobnosť šoubiznisu, za ministerku zdravotníctva pani, ktorá nahovorila sestričky na hromadnú výpoveď a za ministra školstva pána učiteľa, čo zinscenoval na školách štrajk. Odbornosť a kvalita predovšetkým. A platí to tak pre politiku ako pre televíznu zábavu.“
VLADIMÍR BLAHO: OTO a voľby 2016 (14. 3.)

„Úspech Kotlebovej strany signalizuje, že jestvujúca rovnováha medzi kapitálom alebo súkromným záujmom a spoločným záujmom občanov vážne poškodzuje záujmy určitej vrstvy obyvateľstva a táto svoju nespokojnosť vyjadruje politickým odhodlaním „urobiť u nás poriadok“. Ľudová strana Naše Slovensko nie je nesystémovou stranou vo vzťahu k buržoáznemu ekonomickému systému, lebo nechce revolučne pretvoriť systém, ale chce v ňom urobiť len poriadok podľa svojich záujmov. Strana je nesystémovou len s ohľadom na politický systém, ktorý v nedostatočnej miere rešpektuje záujmy voličov danej strany.“
VLADIMÍR MANDA: Bieda buržoáznej demokracie (14. 3.)

„Vtedy to v jednu chvíľu vyzeralo, že sa mohol víťazom pravice stať aj Igor Matovič. Až o niečo neskôr sa víťazstvo priklonilo na stranu Richarda Sulíka. Vie si vôbec niekto predstaviť situáciu, že by bol Igor Matovič poverený zostavovaním vlády v prípade neúspechu Roberta Fica? Kto by bol ochotný sedieť vo vláde, keby jej velil Igor Matovič? Osobne si myslím, že by veľmi rýchlo nastali problémy aj medzi lídrami OĽaNO a SaS. Ešte že sa táto možnosť vyparila...“
RUDOLF SLEZÁK: Slovenské (predvolebné a povolebné) besy (14. 3.)

„Pokiaľ neuzrie svetlo sveta politický subjekt schopný zmeniť tento systém, bude vplyv kombinácie frustrovaný volič + nezáujem politických strán o jeho problémy + voľná ruka pre extrémnu pravicu v našej spoločnosti čoraz citeľnejší.“
MICHAL FRIČ: Tma na konci tunela (18. 3.)

„Matovič prekreslil politickú scénu, lebo dnes padlo jedno veľké politické tabu, lebo už nie je deliaca čiara medzi Smerom a inými stranami. Bugár a Procházka si uvedomili, že majú väčšiu perspektívu so Smerom ako s nevypočítateľným politickým klaunom Matovičom. A pokiaľ bude tento muž v politike, ťažko sa vytvorí čisto pravicová vláda. Dovoľujem si tvrdiť, že Sulík dokáže prejsť istou sebareflexiou a poučiť sa z chýb, ale osobnostná štruktúra Igora Matoviča je taká, že je z princípu deštruktívny, a preto je jeho koaličný potenciál na úrovni Mariána Kotlebu.“
ROMAN MICHELKO: Politika je v závoze - prežije kultúra? (23. 3.)

Zamedziť takýmto radikálnym silám vstup do parlamentu nie je možné iba osvetou a presvedčovaním ľudí o zlých úmysloch radikálov a zároveň byť tolerantný voči vlastnej chamtivosti a zjavným zlodejinám.
(...)
Bude dôležité, aby sa občania vedeli vo voľbách rozhodnúť, či strany fungujú na základe demokratických pravidiel alebo na vodcovskom princípe, či na základe odporúčaní sponzorov, a teda, komu preto dajú svoj hlas.
EDUARD ŠEBO: Hrozný obraz o našej politickej elite (5. 4.)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984