Odborné konzílium a Ústavný súd

Počet zobrazení: 2848

Médiá nás od rána do večera presviedčali a presviedčajú, aby sme dôverovali odborníkom. O čo ťažšie by sa im agitovalo, keby v konzíliu sedeli hoci aj renomovaní zubári, chirurgovia, ortopédi, urológovia i gynekológovia, ale ani jeden virológ, parazitológ či epidemiológ krčméryovského alebo jarčuškovského formátu.

Posivenému svedkovi to napadlo, keď prezidentka zverila osud referenda Ústavnému súdu SR v Košiciach. Okamžite si spomenul na povzdych Mariána Gibu z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty UK. „Medzi ústavných právnikov sa nedostal ani jeden právnik s doterajším zameraním na ústavné právo.“ (TA3, 10. 10. 2019) Médiá väčšmi zaujímalo, že „nikto zo šestice vymenovaných ústavných sudcov Kočnerove esemesky (z Threemy – pozn. aut.) priamo nespochybňuje“. (dennikn.sk, 10. 10. 2019) Novinárom ulahodil aj benjamín výberu. „Ako kandidát sa vyjadroval k rigoróznej práci Andreja Danka vyhýbavo, po vymenovaní za ústavného sudcu Miloš Maďar potvrdil, že je to plagiát.“ (Tamtiež) O čomsi tiež vypovedajú vtedajšie slová spoluorganizátora nestraníckych mítingov Za slušné Slovensko. Juraj Šeliga už ako čerstvý podpredseda Kiskovej strany Za ľudí vyhlásil, že „nový plne funkčný Ústavný súd čaká veľa roboty a veľa ťažkých rozhodnutí. Predpokladám, že jedno z nich bude i rozhodnutie o súhlase s väzbou sudkyne Moniky Jankovskej.“ (Topky.sk, 10. 10. 2019) Kto vtedy tušil, že Ústavný súd sa bude musieť popasovať aj s referendom o skrátení volebného obdobia! Ten Ústavný súd, pri ktorom médiá ani netajili, že jeho prednosť spočíva vo Ficovej absencii...

caputrefer.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Ja nič, ja prezidentka, povedala si Zuzana Čaputová a požehnala akože zrekonštruovanú vládu so zlovestne tikajúcimi egami. Ja nič, ja prezidentka, zopakovala 83. najvplyvnejšia žena sveta a presmerovala referendum do Košíc. Isteže, prečo by mala čoraz nespokojnejšia a nedočkavejšia verejnosť upierať zrak na Prezidentský palác, keď môže na Ústavný súd. Kto iný, ak nie Ústavný súd by sa mal vyrovnať aj s pripomienkami odborníkov. Napríklad Martin Buzinger, advokát, ktorý sa špecializuje na ústavné právo, je presvedčený, že „referendum nemôže byť nástrojom na nastoľovanie nových politických pomerov“. (dennikn.sk, 12. 4. 2021) Martinovi Buzingerovi zrejme ušlo, že nové politické pomery tu naposledy nastolil November 89, preto by sa mal upokojiť. Veď cieľ referenda až taký revolučný nie je... A toto by malo zamestnávať prezidentku, toto by mala byť jej priorita, keď si treba vychutnať medzinárodný úspech novej vlády, ktorá sa rodila v Prezidentskom paláci? V jej očiach dosiaľ toxický „Vyšehrad sa opäť spojil. Proti Rusku ho zjednotil práve Ivan Korčok.“ (dennikstandard.sk, 19. 4. 2021)

Posivenému svedkovi sa však zdá, že tak, ako sa z referenda vyvliekla prezidentka, vyvlečie sa z neho aj Ústavný súd. Bude zbytočné. Pretože nové prestrelky a vydieranie v koalícii či mediálne odkazy, aby si vládne stranícke centrály neposielali odkazy cez médiá, sa dajú charakterizovať dvoma slovami: predvolebná kampaň.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984