Lumpenelita

Počet zobrazení: 3942

Kde sú časy, keď platilo, že človeka poznáš po reči a vtáka po perí! Povzdych vyvolalo do uší bijúce zrovnanie profesijných slovníkov. Až tak, že by sa dala vyhlásiť súťažná anketa, kto je autorom napríklad nasledovných výrokov: „Ide (v súvislosti so zásahom policajnej inšpekcie v NAKA – pozn. aut.) o tlak oligarchov, politikov, ale aj policajtov, ktorí nejakým spôsobom participovali na systéme našich ľudí.“ (slovensko.hnonline.sk, 10. 6. 2021) a „Agrorezort sa po rokoch bačovania esenesákov stal doslova synonymom zlodejčiny a korupcie.“ (Pravda.sk, 11. 6. 2021) Vyslovil ich po a) politik, po b) právnik, po c) novinár? Kto tipoval bé a cé, vyhráva. Ak sa v tejto situácii dá hovoriť o výhre...

Médiá sa navyše ocitli v nezávideniahodnej pozícii. Tak sa stotožnili s predvolebnou rétorikou vtedajšej opozície, že pád vlády by bol aj ich pádom. Aby k nemu neprišlo, členovia trojspolku politiky, justície a žurnalistiky sa musia zavše vzájomne zastúpiť. Redakcie sa v prípade potreby menia na propagandistické úderky patronátnych straníckych centrál, ale aj súdia a popravujú. Tesne predtým, ako Najvyšší súd rozhodol o budúcnosti Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, TA3 (13. 6. 2021) poskytla rozsiahly priestor právnemu zástupcovi Zlatice Kušnírovej. Posiveného svedka už ani neprekvapilo, že dramaturgia relácie „zabudla“ na obhajcov údajných objednávateľov vraždy. Šokovalo ho však, že sa v advokátovi nešťastnej matky neozvala stavovská česť a nezabránila mu vstúpiť do ringu bez súpera. Takej príležitosti sa dosiaľ bezostyšne chytali iba politici. Isteže, prečo sa pohoršovať nad pokleskom radového nositeľa talára, keď šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic odsúdil zásah policajnej inšpekcie v NAKA ako predseda celozávodného výboru strany. Premiér Eduard Heger, teda politik, sa zase prejavil ako perspektívny novinár. Veď niekto v redakcii musí viesť aj humoristickú rubriku a prispievať do nej svojimi výrokmi.

Trojspolok politiky, justície a žurnalistiky pôsobí ako ochranka vládnej koalície, preto ho treba udržať za každú cenu. Vďaka tomu sme sa dožili nečakaného zvratu. Na Slovensku, kde sa kamery a fotoaparáty zjavujú na miestach zásahu skôr, ako kukláči v rámci utajovaných akcií, novinárov zrazu zaujíma, ako sa opozičný poslanec dostal k háklivým materiálom o ministrovi vnútra a spochybňujú ich hodnovernosť, lebo minister vnútra povedal toto a toto. Bohvieakú mienku o ňom nemá ani expremiérka Iveta Radičová. „Nateraz nebudem vstupovať do sporu s ministrom a nebudem prihrávať na smeč opozícii.“ (dennikn.sk, 11. 6. 2021) No investigatívci dosiaľ uvzato pracujú na exministrovi vnútra. „YEME (sieť potravín – pozn. aut.) mlčí o miliónoch, ktoré si výhodne požičala od Kaliňákovho suseda.“ (video.sme.sk, 10. 6. 2021) Prezidentku v uplynulých dňoch väčšmi trápilo, že sa verejnosť dozvedela o tajnom stretnutí v siskárskej pivnici. Tú istú prezidentku, ktorá sa nie tak dávno pred kamerami dojímala obsahom nelegálne uniknutej a zverejnenej Kočnerovej Threemy.

Pretože trojspolok vznikol na báze predvolebnej rétoriky, ambiciózni jedinci vedia, čo sa dnes patrí hovoriť. Pochopil to aj bývalý bankár na čele ministerstva pôdohospodárstva. „Agromafia, ktorá profitovala z dotácií, má strach a je nervózna z mojej nominácie.“ (aktuality.sk, 14. 6. 2021) Šancu majú všetci a v akomkoľvek odbore, stačí akceptovať, že keď sa rúbe les, lietajú triesky. Ale kto by nebol proti mafii, korupcii či klientelizmu! Prirodzene, ktoré tu boli za bývalých vlád. Kde-koho už osvietil „protikorupčný étos, ktorý vníma boj s Ficom ako vec natoľko svätú, že v tom boji divokom volí aj kde-tu ohnúť pravidlo. Trebárs, keď Krajniak susedovi Lipšicovi vybavil previerku, aby ten usadol na stoličku špeciálprokurátora.“ (komentare.sme.sk, 15. 6. 2021) Vrchnosť sa blažene usmieva, lebo je ľahšie niekoho označiť za podvodníka – za potlesku ľudí, ktorí žijú z ruky do úst –, ako postaviť nemocnicu alebo lacné byty. Ktovie, či je to dôvod na radosť, že nielen „soudruzi z NDR udělali chybičku“. Napriek tomu, že vládna koalícia udržala Máriu Kolíkovú vo funkcii ministersky spravodlivosti, Igor Matovič je „presvedčený (vo veci prenájmu ministerskej budovy – pozn. aut.), že Kolíková spáchala podvod“. (aktuality.sk, 16. 6. 2021)

Vzorom sa stáva plastová tvár, po ktorej dostratena stekajú aj partnerské pľuvance či nadávky do idiotov, rozbíjačov vlád, sabotérov, hrobárov, ekonomických lúzrov, podvodníkov... V mene ružových zajtrajškov! Len a len v mene ružových zajtrajškov sa na nás z médií valí heslo, pardon, slogan: Kto nejde s nami, je za návrat mafie! Pre posiveného svedka je chabou útechou, že Slovač si v podobných situáciách dosiaľ vždy poradila. Iné si myslela, iné hovorila...

Pravdaže, jestvuje aj iná možnosť, lenže neviditeľnej ruke trhu do štyridsiatky jej predchodcu chýba ešte osem rokov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984