Pápež František, zbankrotovaná Alitalia a kontroverzný Ungaretti

Počet zobrazení: 3445

Pápež František navštívil Slovensko. Necítim sa povolaný akokoľvek hodnotiť jeho slovenskú púť (a či púť po Slovensku). Krátko sa pristavím pri jeho prílete a odlete. Zaujali ma niektoré nepodstatné drobnosti.

Lietadlo, ktorým pápež priletel (a odletel) patrilo spoločnosti Alitalia. Jej pravidelnými cestujúcimi sú od 60. rokov pápeži. Lietadlo, ktoré vezie na palube pápeža, sa zvyčajne označuje ako „Pastier jeden“ (samozrejme v angličtine). V Pravde (8. 9.) som sa dočítal, že „taliansky národný letecký dopravca Alitalia (Società Aerea Italiana) oznámil, že všetky lety od 15. októbra 2021 sa rušia“. Firma končí. To znamená, že pápežský let zbankrotovanou Alitaliou na Slovensko je jedným z posledných, ak nie posledný.

Zaujalo ma aj meno lietadla viditeľné vedľa hlavného vchodu: Giuseppe Ungaretti. Na prvý pohľad mi nič nehovorilo, ale po rešeršovaní som zistil, že som sa už s nim stretol. V kníhkupectvách. Ako s autorom kníh u nás vydaných predovšetkým češtine. Napríklad: Cítění času, Pohřbený přístav, Sny a akordy, Život člověka. Zohrával (vraj) v talianskej poézii podobnú úlohu ako G. Apollinaire vo francúzskej a T. S. Eliot v anglickej. Neviem posúdiť, nič som od neho nečítal.

Giuseppe Ungaretti bol taliansky básnik a spisovateľ (1888 – 1970) s bohatým životom. Vytrhávam z neho útržky. Aktívne sa zúčastnil prvej svetovej vojny, ktorá ho priviedla k tvorbe. Oslovili ho alebo sám oslovil také hnutia ako dadaizmus, hermetizmus. Tiež sa aktivizoval vo fašistickom hnutí, v roku 1925 podpísal profašistický manifest talianskych spisovateľov. Akoby toho nebolo dosť, v tom istom roku zažil Ungaretti náboženskú krízu (usudzujem, že z cirkvi vystúpil), ale o tri roky neskôr sa vrátil do lona rímskokatolíckej cirkvi. Po vojne mu bolo takmer štvrťstoročné fašistické aktivizovanie odpustené, i keď ho najprv z fakulty vylúčili, ale jeho kolegovia hlasovali za jeho návrat. U nás by sme o ňom povedali kontroverzná osobnosť. V Taliansku jeho meno nesie lietadlo, ktorým sa vozí pápež.

Viete si predstaviť naše lietadlo (ak by sme nebodaj mali národnú leteckú spoločnosť) s menom Gustáv Husák, Vavro Šrobár... Prípadne si dosaďte mená „kontroverzných“ jedincov podľa vášho výberu.

Úvodné ilustračné foto (výrez): Andre Bonn / Flickr
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984