Mŕtvym už účet nepošlú a živých ide šľak trafiť

Počet zobrazení: 5805

„Výška poplatku sa určuje od účtovnej hodnoty akcií. Platiť teda musia aj majitelia skrachovaných a neexistujúcich firiem.“

Aj keď si desaťkrát prečítam tento skvost v pomerne serióznom médiu, šľak ma ide trafiť, akoby povedal nielen Július Satinský. Prečo sa ten redaktor nespýtal šéfky spoločnosti RM-S Market, ktorej sprostredkovateľským médiom sa stal tento držiak na mikrofón, na akom základe teda majú občania platiť Centrálnemu depozitáru cenných papierov za evidenciu nejestvujúceho majetku. Jemu totiž nestačí, že si vymýšľa poplatky za bezcenné akcie, vymáha od občanov, ktorých nepovažuje za ovce, ale priamo za teľce, aj poplatky za nejestvujúci majetok. Majú Centrálny depozitár „odškodniť“ za to, že emitenti takýchto akcií po tom, čo firmy vytunelovali, vykradli a zbohatli na nich, sa už nepostarali o to, aby ich aspoň vymazali z evidencie? Za to, že depozitár nie je schopný si to vymôcť u bohatých vlastníkov takýchto firiem, ale naháňa občanov? Sú to firmy majiteľov, ktorí sa nám smejú zo spisu Gorila, firmy podnikateľov, ktorých už viac ako dvanásť rokov stíha, no stále nedostihol Špeciálny súd, alebo takých správcov majetku investičných fondov z kupónovej privatizácie, ktorých za jeho nakladanie vo svoj prospech už dávno dokonca odsúdil súd a prezident Michal Kováč omilostil.

Centrálny depozitár cenných papierov a jeho personál musia veľmi dobre vedieť, že ide o nejestvujúce spoločnosti, ktorých akcie nie sú akciami a mal by ich z moci úradnej vymazať z evidencie, no on namiesto toho naháňa občanov, aby za takúto absurdnosť platili. Nemal by žiadať depozitár poplatok od neporiadnych emitentov, ktorí si svoje povinnosti nesplnili, a nie od poriadnych občanov? Vraj však môžu aj tieto nejestvujúce akcie venovať Fondu národné majetku SR. Aká to vymoženosť! (Však na nej niekto zarába.) Už ani nemusia vystávať rady na poštách, môžu láskavo zaplatiť za overenie podpisu notárom alebo matrikám (a tam si odstáť tie rady) a média tejto absurdnosti ešte robia servis, namiesto toho, aby burcovali spiacu vládu Roberta Fica, ministra financií Petra Kažimíra i celú Generálnu prokuratúru za to, že tolerujú organizáciu a v nej svojich nominantov za bezočivé vymáhanie bezpracného zisku.

Ale aj prvá citovaná veta z úvodu je absurditou. Nejestvuje totiž súvislosť medzi menovitou hodnotou cenných papierov a nákladmi na ich evidenciu na účtoch, ako to v obdobnom prípade konštatovala kontrola v Česku. Ale nejestvuje ani nijaká služba, ktorú by svojim poplatníkom Centrálny depozitár cenných papierov poskytoval.

Pri transformácii bývalého Strediska cenných papierov na Centrálny depozitár (keď si mohli majitelia akcií vybrať, či ich ponechajú v depozitári, alebo ich prevedú k inému, napríklad v bankách), ubezpečili občanov, že majitelia účtov, ktorí nebudú aktívne obchodovať s cennými papiermi, platiť za ich vedenie od 1. januára 2003 už nebudú. Mali platiť iba za služby depozitára pri prevode alebo predaji cenných papierov. Depozitár však teraz spoplatnil vedenie účtu aj tým, ktorým nijakú protislužbu neposkytuje, dokonca im neposiela ani výpis z účtu, ani nemôžu doň nahliadnuť napríklad cez internet, ale musia si výpis zvlášť kúpiť.

Čo viedlo CDCP k zavedeniu poplatkov, keď niekoľko rokov poplatky nevyberali? Obdobné organizácie vo svete (podobne ako ani kataster nehnuteľností u nás) nežijú z evidovania cenných papierov, ale najmä z poplatkov za pohyb cenných papierov. Náš depozitár však nie je schopný získavať zdroje na svoju prevádzku vo svete štandardným spôsobom, teda z poplatkov z obchodovania cenných papierov.

Bezcenné akcie dostali občania v kupónovej privatizácii. Zo vstupných poplatkov občanov bolo zriadené Stredisko cenných papierov. Zvyšné peniaze odviedlo nakoniec do štátneho rozpočtu. Ak skutočne treba hradiť nejaké náklady za službu, o ktorú nestojíme, tak prostriedky na ňu zostali v štátnom rozpočte.

Ak vychádza depozitár z toho, že akcia – aj bezcenná –  má hodnotu okolo 33€, tak nech si ňou uhradí vymyslený poplatok a zvyšok pošle na účet majiteľa účtu.

Depozitár napokon neuzavrel nijakú zmluvu s majiteľmi účtov, ktoré vedie, ani že ich vedie za úplatu.

Zdá sa vám, že ste niečo podobné už v Slove čítali? Áno, pred voľbami. Pred voľbami sa zrazu všetky strany, vrátane Smeru-sociálnej demokracie, dušovali, že vymyslené, absurdné poplatky za vedenie účtov bezcenných papierov budú riešiť a zrušia. Po voľbách iba vymenili nominantov v orgánoch tejto výpalníckej spoločnosti. Aha, urobili aj jedinú úľavu: mŕtvym majiteľom bezcenných papierov vraj už účty posielať nebudú.

Šľak ma ide trafiť, z tohto márneho hádzania hrachu na stenu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
31. január 2013, 23:33

Pod štátnou lampou býva najlepšia tma, Ivan

Hm, človek by povedal, vládne tu strana sociálnej demokracie, bude postupne riešiť všetky krivdy napáchané finančnými liberálmi na národe.

A nedeje sa.

Pred rokom som si hovoril, no dobre, Fico zlikviduje aj tento nezmyse. A teraz od Vás čítam:

"... spiacu vládu Roberta Fica, ministra financií Petra Kažimíra i celú Generálnu prokuratúru za to, že tolerujú organizáciu a v nej svojich nominantov za bezočivé vymáhanie bezpracného zisku."

takže oni to tolerujú ďalej? A čo je to, ted Depozitár? Štátna inštitúcia? No tak nech predseda vlády vydá pokyn, päť minút vo svojom nabitom dni azda ešte nájde. Že je to súkromná firma? Nehoráznosť. A ona takto manipuluje státisícami občanov v čase, keď majitelia nebankoviek bručia za mrežami a finančným podvodom už odzvonilo?

Nuž, štátna lampa asi vytvára najtmavší tieň. Kto to písal na predvolených programoch _ slušný život ľudí, istoty?

Vôbec som si nie istý, koľko "nulových akcií" mi rodičia zanechali niekde v skrini, dokonca neboli ani predmetom dedičstva - ale poplatok za ne zaplatiť musím, inak príde exekúcia, však, pán Kažimír?

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#3
Rudolf Slezak
03. február 2013, 16:16

NIE  STE  SÁM PÁN  ŠPÁNI

...Koho ide šlak trafiť, keď si spomenie na bezcenné papiere. Tiež budem musieť absolvovať v tomto roku behanie po úradoch, aby som ich zlikvidoval, so svojou 86 ročnou matkou.  V minulom roku už zaplatila za vedenie účtu, no  už prišiel ďalší šek, na tento rok. Čert nám bol dlžen celú tú privatizáciu. Aj tak si myslím, že znárodnenie po roku 1948, bolo iba malým lúpežným prepadnutím, v porovnaní s obrovskou lúpežou na tomto národe, ktorá prebehla po roku 1989. Tiež som si myslel, že nová vláda tento nezmysel a túto ďalšiu zlodejinu, okamžite zmietne zo stola. Nechce sa mi veriť tomu, že sa tak nestane. Mám však tušenie, že zrazu sa niekto nájde, stane sa majiteľom týchto "bezcenných papierov" a nejakým "zázrakom" ich vzkriesi k životu. Samozrejme vo svoj vlastný prospech. Toľko "zázrakov" sa už stalo v tomto štáte, že aj toto je možné.

V súvislosti s privatizáciou, som však natrafil v Ruskej tlači, na zaujímavú príhodu z ich Dumy. Istý poslanec v spolupáci s Ruskou akadémiou vied, vypočítal, že štát by mal každému Rusovi vyplatit čiastku 4 milióny rubľov. O toľko bol vraj každý Rus, okradnutý privatizáciou z 90-tich rokov. Samozrejme, že to vyvolalo v Dume rozruch. Rozmýšlam nad tým, ako by to dopadlo v našom parlamente, ak by tam niektorý poslanec vystúpil s podobnou požiadavkou. Asi by tým vyvolal na tvárach väčšiny svojich kolegov iba úškrn. Ak tam   už  možno nesedia úspešní privatizéri, predsa je tam dosť takých, čo na ich privatizačné a podnikateľské záujmy dohliadajú.

Obrázok používateľa JanA22
#4
Jan Asta
03. február 2013, 22:45

Nominanti...

Pohľad na panoptikum štatutárov a členov dozornej rady CDCP uvedených v obchodnom registri  podľa mňa vylučuje, že ide o nominantov jednej strany  (pozri  baca.sk vs gurtler.sk). A foaf.sk zase ukazuje,  kedy a kto z nich mal nominačnú konjuktúru a aj kto je „vzdy osozny“. Vidím to skôr tak, že buď to MF SR (a či MH SR?) trestuhodnej ušlo (ako Maďaričovi tzv. verejnoprávne médiá), alebo ide o superGorilu, na ktorú už nemajú vplyv žiadne voľby. Vratane NBS, ktora ma preverovat take nominacie odborne s ohladom na prax vo financnej oblasti, vsak...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984