Pred sto rokmi sa skončila prvá svetová vojna

Počet zobrazení: 3481

Bolo to v dnešný deň, kedy sa pred sto rokmi skončila prvá svetová vojna. 11.novembra 1918.

Rád by som práve v dnešný slávnostný dátum zdôraznil, že tou najdôležitejšou hodnotou bola pre mňa vždy hodnota mieru.

Preto som nikdy nehlasoval za vysielanie našich vojakov do zahraničia, vždy som otvorene kritizoval americké vojny v Iraku aj v Afganistane, tvrdo som odmietal americké bombardovanie Juhoslávie a pravidelne upozorňujem na vojnové zločiny, ktoré sa dejú vo svete, najnovšie predovšetkým zverstvá, ktoré pácha Saudská Arábia v Jemene.

Odmietam nenávisť voči iným národom, voči iným etnikám, odmietam rusofóbiu a provokovanie Ruska, odmietam barikádové myslenie, podľa ktorého je svet rozdelený na „my“ a „oni“ a našou úlohou je slepo poslúchať „našich“ spojencov a nenávidieť toho, na koho ukážu prstom – odmietam toto vojnové myslenie, túto mentalitu studenej vojny, takéto primitívne militaristické inštinkty. Pretože mojim cieľom nie je vojna a nenávisť, ale mier a spolupráca.

Spomeniem niekoľko vecí, ktoré v dnešnom svete potrebujeme na udržanie mieru:

1. Zastaviť agresívnu a imperiálnu politiku USA, najmä aktuálne americké nenávistné kampane proti Iránu, Číne, Kube, Venezuele a Rusku.

2. Ukončiť rusofóbiu a všetky formy ekonomických vojen, vrátane sankčnej vojny proti Rusku a Iránu. V prípade konfliktu s Ukrajinou prestať s jednostrannou averziou voči Rusku a hľadať mierové realistické riešenie, založené na dialógu, diplomacii a rovnováhe záujmov.

3. Prestať vyvážať zbrane do darebáckych štátov, ako je Saudská Arábia, ktorá pácha vojnové zločiny v Jemene, hoci je dlhé roky spojencom USA a Veľkej Británie.

4. Vytvoriť svetový poriadok, kde bude viac rovnováhy a multilateralizmu: ukončiť hegemóniu USA. V tomto smere je dôležité, aby moc Američanov vyvažovali také mocnosti ako Rusko, Čína či India.

5. Zastaviť nárast krajne-pravicovej imperiálnej osi zla, ktorá vzniká v trojuholníku USA-Izrael-Brazília (Trump-Netanjahu-Bolsonaro).

6. Hľadať mierové riešenia pre dlhotrvajúce konflikty a žiadať spravodlivosť pre utláčané národy (napr. pre Palestínčanov). V prípade Sýrie podporiť realistické riešenie, ktoré zničilo Islamský štát a prináša stabilitu a koniec krviprelievania, a teda riešenie, ktoré v regióne presadzuje predovšetkým Ruská federácia a Irán.

7. Zbaviť sa závislosti na Spojených štátoch amerických v obrane a bezpečnosti: Európa musí prestať robiť pudlíka USA a musí prestať kopírovať americké imperiálne postoje.

8. Pomáhať rozvojovým krajinám vyrovnať sa s otázkami nerovnosti, chudoby a ekologickej krízy a odvrátiť tak nové bezpečnostné hrozby, vrátane neregulovanej migrácie a terorizmu. Nastaviť nový model medzinárodnej ekonomickej spolupráce, ktorý zneguje neoliberálny model globalizácie a pomôže rozvojovým krajinám vymaniť sa zo závislosti a neokolonializmu.

9. Oslabiť moc vojensko-priemyselného komplexu a znižovať riziko použitia jadrových zbraní.

10. Prestať s imperiálnym vývozom liberálnych ideológií zo Západu do celého sveta. Arogancia západných veľmocí je čoraz väčšou hrozbou pre svetový mier.

Sto rokov po prvej svetovej vojne žijeme v celkom inom svete, ale jedno ostalo: neustála hrozba vojny.

Buďme šťastní, že žijeme v mieri – aspoň my na Slovensku. Ale nikdy nezabúdajme na to, ako ľahko a rýchlo môže vypuknúť vojna a aké dôležité je mier chrániť.

Ako malý štát toho veľa nezmôžeme, ale robme všetko preto, aby sme upozorňovali na nespravodlivosti a podporovali čo najviac rovnováhy vo svete. Rovnováha, právo a suverenita – to sú základné piliere mierovej politiky.

Len tam je mier, kde je rovnováha.

(Status na FB, 11. 11. 2018)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984