Nenahovárajme si, že ten text je v poriadku

(globálny migračný kompakt)
Počet zobrazení: 4297

Vrátil som sa z Viedne a nestačím sa čudovať – vraj sú v Smere nejaké boje ohľadom globálneho migračného kompaktu.

AKÉ BOJE, PREBOHA?

Ja som teda zažil v Smere rôzne polemiky na rôzne témy, ale migračný kompakt? V tomto panuje úplne idylická zhoda. Všetci sú proti. Poslanci, členovia, sympatizanti, voliči. V máloktorej téme sú názory vo vnútri strany až takéto podobné.

Za posledné týždne som sa rozprával na túto tému s desiatkami ľudí zo Smeru, a to nerátam tisíce reakcií na sociálnych sieťach, ale fakt som nezachytil žiadne boje, žiadne vykrúcačky, žiadne polemiky. Len odpor.

NAŠI NAJBLIŽŠÍ SPOJENCI SÚ PROTI

A čím viac krajín sa vyjadruje, že kompakt nepodpíše, tým väčší je aj odpor na Slovensku. Hovoríme o všetkých našich susedoch a najbližších spojencoch, vrátane Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska. Haló – hovoríme o V4. Haló – hovoríme o Rakúsku. To nie je Maurícius ani Nauru. To sú tí najbližší. To nie je len tak, že mávnuť rukou.

A tiež hovoríme o Estónsku či Bulharsku. Hovoríme o ďalších štátoch, vrátane Austrálie. Nemyslím si, že všetky tieto štáty ovládajú populisti, nacionalisti či xenofóbni rasisti. Zasa – nežartujme.

MIGRÁCIA JE NA SLOVENSKU TOXICKÁ TÉMA

Áno, myslím si, že Slovensko potrebuje racionálnu debatu o kompakte. A áno, tá mala prebiehať niekoľko mesiacov. Ale neprebiehala – a takto na poslednú chvíľu je v debate veľa emócií.

To sa však dalo čakať – veď všetci vieme, aká „populárna“ je téma migrácie, odkedy Merkelová pozvala na návštevu do Európy milión Sýrčanov a potom sa rozhodla, že svojich hostí bude prerozdeľovať po Európe ako vrecia so zemiakmi. Odvtedy sa na Slovensku povie „migrácia“ a ľuďom vstávajú vlasy dupkom.

MIGRÁCIA JE ZÚFALSTVO, NIE POZITÍVNY TREND

Chápem, že to nie je dobré. Potom sa ľahko prehliadne, že aj v kompakte je kopa dobrých veci – napríklad ochrana normálnych legálnych pracujúcich ľudí, ktorí robia v inej krajine, ako napríklad Slováci v USA. Alebo filipínske upratovačky, čo otročia v Saudskej Arábii. A podobne. Jasné, že týchto ľudí treba chrániť.

Ale po prvé, tento kompakt ich nijako neochráni. A po druhé, tento kompakt sa tvári, akoby migrácia bola úplná parádička a akože poďme tú parádičku ešte vylepšovať.

Nebláznime – ľudia z tých najchudobnejších regiónov, ako je Afrika, migrujú, lebo majú doma bordel, chudobu a ekologickú devastáciu. Neriešiť príčiny problémov a vytvárať ilúziu, že najlepšie riešenie je vlastne presťahovať polku zemegule do bohatších regiónov – a že to vlastne všetkým prospieva –, to je proste absurdné.

PREČO SME PROTI KOMPAKTU

Bez toho, aby sa v globálnom kompakte jasne nerozlišovala legálna a nelegálna migrácia, je ten text nepodporiteľný. A na mnohých miestach textu sa tento rozdiel stráca – pôsobí to potom ako oslava ekonomickej migrácie. V tomto má predseda Smeru Robert Fico úplnú pravdu.

A bez toho, že by sme riešili príčiny problémov, je slniečkový prístup k migrácii kontraproduktívny – je to porazenecká politika, ktorá v konečnom dôsledku nechce riešiť reálne štrukturálne problémy a škodí tak chudobným krajinám aj samotným migrantom.

POMÁHAJME CHUDOBNÝM U NICH DOMA

Na druhej strane treba jasne povedať: nikto neútočí na ľudí v núdzi. Naopak – Slovensko vždy tvrdilo, že chceme riešiť príčiny migrácie. Chceme pomáhať v Afrike či v Ázii. Chceme pomáhať, aby sa mohli chudobné štáty rozvíjať a aby ľudia nemuseli migrovať.

Oni sú obete systému. Problémom je kapitalizmus, problémom je globalizácia, problémom je liberalizmus. Ale kompakt o tomto nič nehovorí – on chce naďalej udržiavať tento chorý globálny kapitalistický systém a ako bonus chce ešte uľahčiť migrovanie zúfalým ľuďom, aby tento chorý systém bol ešte chorejší.

UZNANIE PRE NAŠU DIPLOMACIU

A áno, kompakt je právne nezáväzný, je to tam viackrát napísané. Viem, že aj vďaka enormnému úsiliu slovenských diplomatov – pretože pôvodný text bol teda oveľa šialenejší. Za toto im patrí veľké uznanie – sledujem ten proces dlhšiu dobu a viem to posúdiť.

Newyorská deklarácia z 2016 bolo jedno veľké žiarivé slniečko uprostred Sahary, kým aktuálny globálny kompakt je v porovnaní so svojimi zárodočnými štádiami len také mierne polooblačno a slniečko v texte vykukne len v každom treťom odseku. A to sa podarilo aj vďaka Slovensku, takže kopať do slovenskej diplomacie nie je na mieste.

Verte, že to nie je ľahké, hádať sa na medzinárodných fórach, kde každého, kto nie je slniečkový liberál, okamžite považujú za pohrobka Adolfa Hitlera či Josifa Stalina – takáto perverzná je dnešná doba.

CHYBNÁ FILOZOFIA

Ale aj tak – nenahovárajme si, že ten text je v poriadku. Je nástrojom tzv. mäkkej moci a štáty, ktoré ho podpíšu, sa zaväzujú k mnohým veciam – jasné, nikto vás za ich nerešpektovanie nezavrie do väzenia, ale budú na vás politicky tlačiť, tlačiť a tlačiť – všetci vieme, ako funguje mäkká moc. Malé a závislé štáty odolávajú len veľmi ťažko.

Nastavuje sa tak chybný diskurz, chybná filozofia. A tá sa stáva normou v politických diskusiách. Už odrazu nie je hlavný problém neoliberálny systém, vojny či korporácie, ktoré plodia migráciu – už odrazu budú problém tí, čo si chránia hranice... Nie je to až také nevinné, ako by sa mohlo zdať.

ĽUDIA NA SLOVENSKU SÚ PRIORITOU

Miroslav Lajčák v čase, keď viedol Valné zhromaždenie OSN potreboval našu podporu – a dostal ju. Nikto mu do kompaktu nebúšil, nikto ho v New Yorku nestrápňoval. Išlo o dobré meno Slovenska.

Ale dnes už je doma a našou spoločnou úlohou je chrániť Slovensko. Ľudia na Slovensku sa s migračným kompaktom nevedia stotožniť – ja osobne to dennodenne vidím na voličoch Smeru, ale zjavne majú s dokumentom problém aj ďalšie politické strany a ich voliči, vrátane koaličného partnera, ktorý samo prijatie kompaktu môže politicky zablokovať.

ZAHRANIČNÁ POLITIKA JE SÚČASŤOU DEMOKRACIE

Moje stanovisko je, že nemôžeme prijímať takéto vážne rozhodnutia proti vôli občanov – takto demokracia nefunguje. Nežijeme v časoch Ľudovíta XIV., nežijeme v ére Metternicha, diplomacia nemôže byť imúnna voči demokratickému procesu.

My musíme s ľuďmi hovoriť – v školách, v krčmách, na sociálnych sieťach, všade. Zosmiešňovať politických lídrov, ktorí komunikujú s verejnosťou a rešpektujú verejnú mienku ako populistov? Uf – toto asi nemôže nikto myslieť vážne.

NAPÍŠTE MI VÁŠ NÁZOR, PRIATELIA

Zajtra na obed sa veľmi teším na diskusiu na zahraničnom výbore. Môj názor je jasný – za kompakt nezahlasujem. Dôvod je veľmi podobný, aký dnes v inej súvislosti spomínal minister Lajčák – mám svoju ľudskú a profesionálnu integritu. A zodpovednosť voči ľuďom. Preto kompakt podporiť nemôžem.

Ale súhlasím, že sa o kompakte musíme rozprávať vecne a racionálne – v tomto má minister Lajčák pravdu. A preto vás, priatelia, prosím o vašu reakciu na to, čo sa deje – napíšte mi, čo si myslíte o kompakte a prečo si to myslíte. Vecne. Bez emócií. Bez nadávok. Prosím.

Veľmi mi záleží na tom, aby som počul váš názor. Zíde sa mi to. Ďakujem!

Status na FB 20. 11. 2018, úvodné foto FB

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984