Čoho sa boja Spojené štáty?

Počet zobrazení: 6451

Svetovláda USA končí. Veľmi im vyhovovalo rozkradnuté Rusko na čele s opilcom Jeľcinom a Čína ticho zastrčená v kúte Ázie. Ale zaspali, ako sa hovorí, na vavrínoch.

To, že pre Deep state (teda „hlbinný štát“, ako to nazval aj Donald Trump) je vojna kšeftom, vieme už dávno. A na Blízkom východe robili celé desaťročia až donedávna kšefty len oni. No v prípade Sýrie sa pomýlili. Nečakane razantný zásah Ruska zlomil krk ISIS a získal si veľké sympatie v celom regióne. Aj dlhoročný vojnový biznis v Afganistane má nečakané rozuzlenie. Čo za celý čas nedokázali alebo nechceli vyriešiť emisári Washingtonu, dnes v Moskve dojednávajú Rusi s Talibanom a ďalšími povstalcami. To musí byť pre jastrabov v Pentagóne naozaj šok.

konferencia_ii-o1.jpg
II. Literárne fórum 16 + 1“ na jeseň minulého roku.

A do toho Čína. Akosi si v americkom vojensko-priemyselnom komplexe (pred ktorým ako nedemokratickou vládnucou silou USA varoval už prezident Eisenhower) nevšimli, že je to odrazu hospodárska superveľmoc s ambíciou byť najväčším producentom tovaru na svete. A tak začali byť protagonisti Deep state hysterickí. Nateraz nechajme bokom umelo vyvolanú kauzu s Huawei, kde ide zjavne o pokus zastaviť tento mobilový gigant všemožne a teda aj nečistými prostriedkami. Washingtonu odrazu prekážajú aj čínske mierové iniciatívy. Veď Američania tu desaťročia vyvolávali len vojny a vojničky. Naopak, čínske dlhodobé iniciatívy chcú prepojiť Áziu s Európou. A prirodzene nepôjdu okľukou cez USA. A zase je problém.
 

Trúbia na poplach
 

Ako stúpla nervozita a neistota Deep state poznáme podľa toho, ako sa náhle obrátili komentáre o čínskych iniciatívach u nás. Veď to nie je tak dávno, čo čínska iniciatíva pod názvom Hodvábna cesta (mimochodom, euroázijský hospodársky priestor namiesto euroatlantického navrhoval už pred rokmi Putin) bola aj v spravodajstve RTVS vítaná a najväčšia starosť nami platených novinárov bola, či sa na tomto perspektívnom mierovom pláne zúčastní aj Slovensko. Odrazu je všetko inak a rozhlasový redaktor RTVS si pred časom v Hlavných správach položil otázku, či nás otváranie nových obchodných možností na ďaleký východ „neohrozuje“??? No, nás nie, ale svetovládne plány Deep state určite.

Málokto u nás vie, že Čína tak rozzúrila Deep state aj preto, že sa ich nepýtala na dovolenie, či môže spolupracovať priamo s krajinami strednej a východnej Európy. O to viac tú „kliku“ zaskočilo, aký perspektívny je projekt 16 + 1. Veď pred biznisom si otvárajú cestu na rôznych úrovniach kultúrnej spolupráce (kultúrne dedičstvo, literatúra a pod.). Tak organizuje Čína spoločné podujatia so 16-timi krajinami strednej a východnej Európy. Ja osobne som bol účastníkom „II. Literárneho fóra 16 + 1“ na jeseň minulého roku. Popri oficiálnom programe bola delegátom z Európy predstavená Čína od historických pamiatok až po výdobytky moderného poľnohospodárstva (tu nám však chýbal priamy kontakt so „vzornými družstevníkmi“, takže u niekoho to mohlo vyvolať dojem potemkinovskej dediny). Žiadne vymývanie mozgov, ani natláčanie akejkoľvek ideológie, ako zaznamenali moji kolegovia v rámci International Writing Program v Iowe, kedy za Busha Jr. povinne absolvovali po troch mesiacoch spisovateľského pobytu poldňové školenie vo Washingtone, aby ich hostitelia poučili, čo si majú pamätať a na čo zabudnúť. V Číne, naopak, delegátov zo strednej a východnej Európy priviedli dokonca aj do Čankajškovho rodného domu, ktorý je voľne prístupný, hoci bojoval proti čínskym komunistom a jeho posledné útočisko na Tajwane mu oficiálne nevedia zabudnúť.

cankajskova_rezidencia.jpg
Čankajškov rodný dom.

A to najväčšie prekvapenie na záver. Bola to vláda Viktora Orbána, ktorá predminulý rok zorganizovala prvý ročník tohto pozoruhodného multinárodného literárneho projektu, ktorý má cez čínsku iniciatívu zblížiť naše vlastné, susedské národy v prostej téme medzinárodnej kultúrnej mierovej spolupráce. A kultúry, mieru a vzájomne prospešnej hospodárskej spolupráce bez poručníctva z jedinej centrály sa Deep state v Spojených štátoch boja najviac...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984