Návrat štvrtého článku

Počet zobrazení: 3019

V novembri uplynie tridsať rokov, čo ľudia na námestiach kľúčmi odzvonili 4. článku socialistickej ústavy, ktorý hovoril o vedúcej úlohe komunistickej strany. Ešte sme to nestihli osláviť, a je späť, len vedúce postavenie v spoločnosti prebrali médiá. Ich povýšenie v dnešnej ústave (zatiaľ) nikto nezakotvil, ale siedmej veľmoci to nechýba, vyšetruje, súdi i popravuje aj bez toho. A najmä bez toho, aby čitateľom, poslucháčom a divákom aspoň naznačila, kedy zaznievajú fakty a kedy je to len osobný názor novinára. Po prvom kole prezidentských volieb sme prostredníctvom kamier pobudli v štáboch jednotlivých kandidátov, ale ani na okamih sme sa nedostali na hodnotiace párty médií po splnení prvej časti úlohy a pred rozhodujúcou fázou boja za správny výsledok volieb.

Treba uznať, že sa činili! A  jedným dychom treba doložiť: akoby ich jedna mater mala! Bulvárne stanice či tlač v rukách oligarchov a finančných skupín boli na nerozoznanie od verejnoprávnej RTVS v rukách nás koncesionárov. Kto koho napodobňoval? Jasať, kam sa naša RTVS v súboji s konkurenciou vyšvihla? Plakať, čím sa zamazala?

Posivenému koncesionárovi sa žiadalo to druhé, keď sledoval moderátorku, ktorá zahriakla jedného z kandidátov, aby nekritizoval neprítomnú súperku. Ako keby on porozdeľoval kandidátov do skupín, a dokonca tak umne, že sa niektorí pred kamerami v priamom súboji nestretli... Pri sledovaní správ RTVS v predvolebnom období mi prišla na um rozprávka O čarovnom hrnčeku. Chápal som, prečo sa redaktor neuspokojil so správou, že daňový podvodník Ladislav Bašternák putuje za mreže a že prepísal majetok na príbuzných, neprekvapil ma otrepaný prídavok o bytovom komplexe Bonaparte, v ktorom býva predseda Smeru, nezaskočila ma ani zmienka o Bašternákovej honosnej chate na Donovaloch vedľa rovnako honosnej chaty bývalého ministra za Smer Jána Počiatka. Ale prečo sa v agitke ocitol herec a tribún Nežnej revolúcie Milan Kňažko? Len preto, že jeho vila na Kolibe susedí s Bašternákovou? Že by chcel pán redaktor niečo naznačiť? Alebo v bojovej extáze proti zlu a za slušné Slovensko zabudol čarovné slová: Hrnček, dosť!?

V hanbe neostala ani spravodajská TA3. Predvolebné prieskumy rešpektovala až tak, že kandidátku na poslednej priečke nepozvala ani do jednej besedy, zato z definitívnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb urobila trhací kalendár. Že by sa inšpirovala falošným volebným lístkom v denníku SME? Do povolebnej nedeľnej relácie V politike pozvala štyroch kandidátov, prvých troch a... Bélu Bugára. Na štvrtého v poradí, Mariana Kotlebu, zabudla. Víťazka Zuzana Čaputová a strieborný Maroš Šefčovič debatovali zoči-voči, tretí Štefan Harabin a šiesty Béla Bugár mali sólo. Kto z nich si to želal a prečo jeho vrtochu TA3 vyhovela?

Médiá bojujú o čitateľa, diváka či poslucháča aj podaním informácie, ale informácia o incidente vo volebnej miestnosti v Medzanoch odznela ako cez indigo. Najprv sme sa dozvedeli, že volebnú urnu s vyplnenými hlasovacími lístkami ukradol a rozsypal poslanec miestneho zastupiteľstva. Za koho kandidoval, médiá nezaujímalo. Neskôr sme sa dozvedeli, že výtržníka vylúčili z hnutia, ktoré ho nominovalo, ale ktoré hnutie tak zásadovo a prísne zakročilo, to nám neprezradil ani jeden investigatívny novinár. A tak sme pred obrazovkami nadobudli presvedčenie, že určite nešlo o nominanta Smeru ani SNS.

Novinárskym fintám a ťahom sa neubránili ani politológovia, zástupcovia prieskumných agentúr či sociológovia vo volebných štúdiách. Akoby pred kamerami strácali odborný nadhľad a prebrali eufóriu časti verejnosti na sociálnych sieťach, kam nás môžu tieto voľby nasmerovať. Keď sociologička povedala, že atmosféra v spoločnosti vyjadruje túžbu po modernom Slovensku a spresnila, že tým nemyslela iba rozširovanie komunikačných technológií, môžeme si len domýšľať, na čo narážala. Ak pod „modernizáciou“ Slovenska vidí prvú ženu v Prezidentskom paláci, prvú registráciu homosexuálneho páru alebo prvú mešitu, tak to nebude moderné Slovensko, len Slovensko „v kurze dela“, slovníkom mladších generácií IN alebo TRENDY. A kto by nechcel svojím hlasom prispieť k takej závratnej a neprehliadnuteľnej zmene! Nečudo, že z úst mladých i postarších zväzákov na sociálnych sieťach zaznela známa pieseň z filmu Rodná zem: „Ej, zahoreli zore na tom našom dvore, vstávaj, šuhaj, hore, sedlaj kone motorové...“

Ich revolučné a budovateľské nadšenie mohla utlmiť reálnejšia a konkrétnejšia téma, ale ľavica s motýlikom pod krkom, ba ani jej kandidát ju nenašli. Isteže, Európska únia je dobrý projekt, len keby svojim zástancom neodoberala hlasy. Aj takouto správičkou: „Taliansko podpísalo hospodársku zmluvu s Čínou, napriek varovaniu USA a EÚ...“ Smeru ostávajú dva týždne na zásadnú nápravu, pravdaže, bez spochybňovania medzinárodných záväzkov. Na prvý pohľad čitateľnú a samonosnú, pretože žijeme v mediálnom prostredí, ktoré vidí a počuje len to, čo chce vidieť a počuť. Obávam sa, že ignorancia tejto nápravy poznačí nielen druhé kolo prezidentských volieb.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984