... tak sa z hory ozýva

Počet zobrazení: 4248

Kandidáti a kandidátky na poslancov do Európskeho parlamentu nás vyzývajú, aby sme volili lepšiu Európu, dušujú sa, že v parlamentných laviciach budú nahlas a odvážne bojovať za sebavedomé a silné Slovensko, v záujme Slovenska vystúpia proti každému bruselskému nezmyslu a pri hlasovaniach sa budú riadiť zdravým rozumom, ktorý im okrem iného káže, že náš európsky dom netreba zbúrať, len opraviť. Akoby nám ficovci, dankovci, bugárovci, sulíkovci, matovičovci, kollárovci, kotlebovci, hlinovci, záborskí, kozlíkovci a ďalší chceli jednými ústami oznámiť, že nás Európska únia začína omínať. Tak dosť, bruselskí byrokrati, stačilo! – zaznelo zborovo z bilbordov bez ohľadu na stranícke dresy. Dokonca i koalícia Progresívne Slovensko/SPOLU, ktorá sa pri tomto zhrmení odvrátila aj od možných budúcich partnerov na domácej politickej scéne a pasovala sa na jedinú proeurópsku silu na Slovensku, zvestuje z plagátov, že Zmena prichádza. Čiže je potrebná.  

matovi50.jpg
Dňa 27. februára 2019 Igor Matovič vyhlásil, že ak nezíska v eurovoľbách aspoň
50 000 krúžkov, odíde z parlamentu. Načo riskovať, stačí odísť z kandidátky.
Kresba: Ľubomír Kotrha

Nikto z nich však verejnosti nepovie, prečo je slogan SMEROM K EURÓPE ZDRAVÉHO ROZUMU nebezpečnejší ako VOĽME LEPŠIU EURÓPU (Most-Híd), SEBAVEDOMÉ SLOVENSKO V EURÓPE (Smer-SD) alebo plagiátorstvom zaváňajúci ZDRAVÝ ROZUM JE NAJLEPŠÍ RECEPT (SaS)... Preto, že na vykročenie k zdravému rozumu vyzval taliansky minister vnútra a zakladateľ platformy Európa národov a slobody Matteo Salvini? Podľa mňa predovšetkým preto, že neštandardné, populistické, nacionalistické, nenávistné, xenofóbne, rasistické či extrémistické zoskupenia – medzi nimi aj Liga severu M. Salviniho – už nechcú Európsku úniu rozložiť, len zreformovať. Tak, ako sa ju zastrájali, žiaľ, iba zastrájali, poľudštiť a priblížiť občanovi jej terajší šéfovia; sľubovali nám to najmä po referende o odchode Veľkej Británie zo spoločenstva. Nová situácia pred voľbami do Európskeho parlamentu zvýšila nároky na štandardných politikov, lebo o voliča sa ťažšie bojuje s reformátorom ako s rozbíjačom, proti rozbíjačovi stačí vytiahnuť z rukáva ošúchané žolíky ako eurofondy, voľný pohyb osôb i tovaru po spoločnom priestore, Erasmus na podporu vzdelávania a odbornej prípravy v Európe... A o čom svedčí výčitka ideovému súperovi, že zmenil názor, ak nie o bezradnosti a argumentačnej vyčerpanosti? Veď aj pán prezident Andrej Kiska po rozhodnutí predsa len vstúpiť do politiky vyhlásil, že „iba hlupák nemení názor.“

Nervozita z nečakaného názorového obratu „uličných strán“ vyvrcholila počas rokovania platformy Európa národov a slobody, ktoré sa na pozvanie SME RODINA konalo v Bratislave. A netreba pripomínať, že čerešničkou na straníckej i mediálnej hystérii bola prítomnosť francúzskej političky Marine Le Penovej. Ani to však neospravedlňovalo priaznivcov Progresívneho Slovenska a SPOLU, že sa pred miestom rokovania správali, ako sa správali. Kollárovcom nadávali do fašistov, ale väčší strach ako z kollárovcov z obrazovky vanul z bubnovania, hromžiacich pästí a nadávok antifašistov. Kollárovci to schytali aj od médií, predstaviteľov vládnej koalície, ale aj od kamarátov z tzv. demokratickej opozície. Myslím si, že spojenectvo „s bláznami a fašistami“ (podľa Igora Matoviča) si musia vybaviť so svojimi voličmi. Zdá sa, že to nebude ťažká úloha, lebo nedávna beseda kandidátov na funkciu predsedu Európskej komisie „sa zvrhla na slniečkarské orgie: Migrácia prispeje k omladeniu Európy. Musíme zabezpečiť legálne cesty pre imigrantov do EÚ.“ (Hlavné správy, 18. 5. 2019) Zabrať kollárovcom nedá ani samozvaný šéfmanažér EÚ Emmanuel Macron, ktorý nie a nie stlačiť schodok francúzskeho rozpočtu pod požadované tri percentá. Zrejme preto proletár Boris Kollár nestráca sebavedomie a na mítingu v Miláne sa tak pustil do slovenských oligarchov, zbohatlíkov, bankárov a ďalších nenažrancov, až z nich lietalo perie!

Vládna koalícia a tzv. demokratická opozícia sa v rámci predvolebnej kampane toľko a tak deptajú, že v simulovaných eurovoľbách, na ktorých sa zúčastnilo desaťtisíc stredoškolákov, zvíťazili kotlebovci. Nuž čo, keď netečie, aspoň kvapká, dôležitejšie je, že medzi mladými nezabodovali smeráci, však, opozícia? Pán prezident rád poúča, že najväčšia tragédia ľudstva s miliónmi obetí sa začala slovom. Dúfam, že nám to aspoň v duchu pripomenul pri správe, že „americký veľvyslanec v Nemecku Richard Grenell opätovne kritizoval Nemecko, že investuje málo do obrany. Berlín si vzal zlé poučenie z druhej svetovej vojny a nemôže sa tváriť, že konflikty neexistujú.“ (Pravda, 13. 5. 2019)

Alebo je pán prezident citlivý iba na výkriky kotlebovcov? A odteraz už aj kollárovcov?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984