Zmena, zmena, čo sa v tebe skrýva?

Počet zobrazení: 3207

Z tohtoročného mesiaca lásky sa stal mesiac zmeny a pod prezrievajúcimi  májovkami jej neodolal ani prezident Andrej Kiska. Koľko nám narozprával o kontinuite v Prezidentskom paláci v osobe novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej, a zrazu priznal, že „už vo štvrtých voľbách po sebe (župné, komunálne, prezidentské a teraz eurovoľby) sa ukazuje, že ľudia si želajú zmenu.“ (Pravda, 26. 5. 2019) Alebo nie je zmena ako zmena? Alebo svoje  vyjadrenie neprekonzultoval s poradcami? Tak či onak, Andrej Kiska môže byť pokojný: Progresívne Slovensko/SPOLU, sebavedomý víťaz eurovolieb, s jeho vznikajúcou stranou ráta, kým iné strany a hnutia si musia takú poctu zaslúžiť. Nadstranícky prezident sa to dozvedel v priamom prenose, keď ho jeden z nositeľov zmeny a predstieraný novic slovenskej politiky Miroslav Beblavý familiárne vyzval: „Pán prezident, pridaj sa k nám!“ (TA3,  27. 3. 2019) Pána prezidenta to určite prekvapilo a dojalo a šéfovia z tzv. demokratickej opozície určite pochopili, čo sa od nich žiada: viac pokory a už nijaké blúznenie o poste predsedu vlády po voľbách v roku 2020. Rovnako čitateľné bolo aj zbohom parlamentnému šašovi, s ktorým pán Beblavý hlasoval za odvolanie toho alebo onoho člena koaličnej vlády.

stranasplatok1.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Predzvesťou avizovanej a zdôrazňovanej zmeny majú byť azda mediálne odkazy do Prezidentského paláca ako do kamošovej straníckej centrály či vybavovanie si účtov na diaľku s priambicióznymi alebo utáranými lídrami z tzv. demokratickej opozície? Isteže, keď sa vláda a opozícia s podporou prezidenta dokážu bezostyšne prekárať nad hrobmi dvoch mladých ľudí, prečo by sa v guči záujemcov o moc nemohli spustiť čistky na základe výsledkov eurovolieb? Kamarát-nekamarát, čísla nepustia, tak z čerešne dolu! No vzdá sa niekto len tak niekoľkoročného sna o premiérskom kresielku, keď sa preň zriekol kandidatúry do Európskeho parlamentu? Už Sulíkove repliky na adresu PS/SPOLU pred eurovoľbami sľubovali publiku interesantné a napínavé divadlo. Odstrkovaných sulíkovcov a matovičovcov sa prostredníctvom médií pohotovo zastal partajník Kiska. Ale nie pre ich modré oči. V okamihoch ohrozenia zvyknú pred kamerami utrúsiť, že si pamätajú jeho daňové i pozemkové prešľapy a vedia, že pytliači v ich straníckych revíroch, preto si ich netreba pohnevať a, božechráň, posadiť do opozičných lavíc. A táto partia je zárukou slušnejšieho, lepšieho a skutočne európskeho Slovenska?

Ešteže sme podľa predstaviteľov Smeru vyslali pozitívny signál do Európy! Zrejme ako pionieri alebo skauti navštevovali rádioamatérsky krúžok a vysielanie pozitívnych signálov sa stalo ich koníčkom. Jedným upokojili Európu aj po Šefčovičových prehraných prezidentských voľbách. Veď nebyť ich porazeného kandidáta, kto sa mohol dostať do finále!

Kto však vyšle signál občanovi, ako má vnímať zásadnú, radikálnu či systémovú zmenu, ktorá sa naňho vyvalí aj po zapnutí mixéra či hriankovača? Pri zmienke o systémovej zmene posivený občan síce spozornie a už-už zatlieska debatérovi za odvahu, ale napokon vysvitne, že aj ten najodvážnejší politik či politológ spája systém s rukopisom tej ktorej vlády, nie s vládnucim režimom. A tak pri toľkých rečiach o potrebe zásadnej a radikálnej zmeny ani slovko o tom, že kapitalizmus zlyhal, keď za tridsať rokov nedokončil diaľnice a pripravil nás o potravinovú sebestačnosť. Občas niekto opráši frázu, že štát je zlý hospodár a preto ho treba zbaviť vplyvu, ale keď je zle: štát, pomáhaj, zaplavilo nás, sucho nás pripravilo o úrodu, v našich „rezortoch“ nenasnežilo, štát, kde si, ľudia v teba strácajú dôveru! Okiadzaná neviditeľná ruka trhu fajnovými prstami nenahmatkala včas úbytok lekárov, zdravotných sestier či manuálne zdatných mladých ľudí, zato potľapkáva oligarchov. Ak si v rámci sľubovanej zmeny a vzbury proti oligarchom vezmeme, čo nám ukradli v mečiarovskej a dzurindovskej privatizácii, neohluší nás zúfalý krik, kto bude vydržiavať strany i médiá?

Voliči, alebo sa na zmenu iba hráme? Vaši vystriedajú našich a potom naši vašich?              

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984