Dlhodobá stagnácia - zmena stratégie

Počet zobrazení: 3929

Nouriel Roubini vo svojom najnovšom komentári na základe kombinácie vysokého dlhu a narastajúcej nerovnosti predpovedá dlhodobú stagnáciu , ktorá z politického hľadiska sťažuje realizáciu štrukturálnych reforiem. Nekonvečná monetárna politika namiesto toho, aby napumpovala kredity do reálnej ekonomiky, väčšinou zvýšila bohatstvo najbohatších, ktorí mali najväčší prospech z oživenia hospodárstva. Toto oživenie však vytvára bubliny v cenách aktív. Dôsledkom narastajúcej nerovnosti je prerozdeľovanie príjmov bohatým a korporáciám, lebo majú silnú tendenciu šetriť, čo sa zhoršuje prostredníctvom na kapitál náročných a prácu šetriacich technologických inovácií. Verejné a súkromné dlhy vyspelých ekonomík sú stále vysoké a narastajú, sú potenciálne neudržateľné, najmä v eurozóne a Japonsku. S uvedeným súvisí nástup nacionalistických, populistických a xenofóbnych strán v Európe, severnej Amerike a Ázii.

Richard A.Haass, predseda Rady pre zahraničné vzťahy USA konštatuje, že sme svedkami konca jednej éry svetových dejín a úsvitu druhej. Éra americkej nadvlády po 25 rokoch skočila a uvoľnila miesto oveľa menej usporiadanej a menej pokojnej epoche, ktorú označil ako éru neusporiadanosti. Blízky východ sa nachádza v raných fázach novodobej tridsaťročnej vojny. Podľa jeho názoru Rusko svojím správaním na Ukrajine a inde svojho času naprosto stabilný európsky poriadok (sic!) založený na právnom princípe, že územie nemožno získavať vojenskou silou. V Ázii je neistý mier, ktorý môže kedykoľvek skončiť vzhľadom na veľký počet nevyriešených územných nárokov a síliaci nacionalizmus. Moc sa rozšírila do stále väčšieho počtu štátnych aj neštátnych aktérov, od teroristických organizácií a milícií až po korporácie a mimovládne organizácie. Ďalšie dôvody súvisiaceho globálneho chaosu súvisia s konaním USA (Irak, Sýria), v regióne vzniklo vákuuum, ktoré zaplnil Islámský štát. Dôsledkom toho je narastajúca globálna nestabilita, pričom vzhľadom na všeobecné pochybnosti o dôveryhodnosti a spoľahlivosti USA stále viac vlád a ďalších aktérov začína konať nezávislo. Problém podľa Haasa spočíva v absencii medzinárodného konsenzu a oslabovaní amerického vplyvu, ktorý nedokáže žiadna krajina nahradiť, ale máloktorá je ochotná tento vplyv podporiť pri udržiavaní poriadku. Výsledkom je svet menej mierumilovný, menej prosperujúci a menej zbehlý v prekonávaní prekážok. Nechcem polemizovať s názorom R.Hassa, že najviac blahobytu a stability bolo v ére americkej nadvlády. Koncept efektívneho multilateralizmu, ktorý prijala Európska únia 12.decembra 2003 v dokumente „Bezpečná Európa v dnešnom svete“ a aktuálne sa k nemu takmer nehlási, je Hassovi zrejme cudzí.

Makroekonóm Jeffrey D.Sachs píše o novej makroekonomickej stratégii: nesúhlasí ani s neokeynesiánmi, ktorí sa zamerajú na zvyšovanie dopytu, ani s ekonómami požadujúcimi zvyšovanie ponuky prostredníctvom znižovania daní. Požaduje novú stratégiu založenú na trvale udržateľnom raste na základe investícií. Vo väčšine vysokopríjmových krajín (USA, EU, Japonsko) sa nedarí investovať dostatočne a múdro do projektov s najväčším prospechom do budúcnosti. Podľa údajov MMF klesli hrubé investičné výdavky v týchto krajinách y 24,9% HDP v roku 1990 na púhych 20% v roku 2013, v rámci EU z 24% na 18,1%. Verejné sektory vstúpili do faktického „investičného štrajku“. Ide o to, harmonizovať hospodársky rast a trvalú ekologickú udržateľnosť. Investície do trvale udržateľnej ekonomiky by dramaticky zvýšili náš blahobyt a využili naše „nadmerné“ úspory na správne účely. Potrebujeme dlhodobé stratégie verejných investícií, ekologické plánovanie, technologické návody i partnerstvo verejného a súkromného sektoru pre nové, trvale udržateľné technológie a rozsiahlejšiu globálnu spoluprácu. Tieto nástroje podľa Sachsa vytvoria novú makroekonómiu, na ktorej závisí naše zdravie a prosperita.

Áno, zdravie a prosperita sú navzájom späté. Podobne vzdelanie, vedecký výskum a prosperita. Podľa J.Stiglitza najperspektívnejšie investície v súčasnosti sú do zdravotníctva, školstva a výskumu (Creating a Learning Society). Na Slovensku máme ekonomiku outsourcingu a nikto z decíznej sféry si nechce položiť jednoduchú otázku, čo bude, keď automobilky najneskôr o desať rokov odídu. Futurologická spoločnosť vypracovala návrh vodnej stratégie, ktorá rieši orientáciu Slovenska na perspektívny rozvojový faktor, aby sa z prekonanej etapy industrializácie dokázalo preorientovať na kreovanie a stimulovanie inovatívnosti v samoučiacej spoločnosti. Zatiaľ iba rozdávame za kontroverzných okolností investičné stimuly a prispievame zahraničným manažerom na luxusné ubytovanie, všetko z peňazí daňových poplatníkov.

 

Odkazy

#http://www.project-syndicate.org/commentary/us-growth-and-weakening-global-economy-by-nouriel-roubini-2014-10

#https://www.project-syndicate.org/commentary/new-era-of-global-instability-by-richard-n--haass-2014-10/czech

#https://www.project-syndicate.org/commentary/declining-investment-in-rich-countries-by-jeffrey-d-sachs-2014-10/czech

http://www.noveslovo.sk/c/Outsourcing_je_zahranicne_vlastnictvo_vyhodne

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984